کد خبر : 7611
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 شهریور 1398 - 1:49
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ۳ نسل مرثیه داری | تبریز جوان بسته هستند

۳ نسل مرثیه داری | تبریز جوان

۳ نسل مرثیه داری | تبریز جوان

به گزارش تبریز جوان، در محله کوی دانشگاه تبریز خانه‌ای وجود دارد که همه ساله با فرا رسیدن ماه عزاداری حضرت سیدالهشدا (ع) از اول تا دوازدهم  ماه محرم با نصب پرچم سیاه بر سر در خانه خود و با برگزاری مراسم مرثیه به ذکر مصیبت سومین امام شیعیان می پردازند.  ۳ نسل مرثیه‌داری بانی


به گزارش تبریز جوان، در محله کوی دانشگاه تبریز خانه‌ای وجود دارد که همه ساله با فرا رسیدن ماه عزاداری حضرت سیدالهشدا (ع) از اول تا دوازدهم  ماه محرم با نصب پرچم سیاه بر سر در خانه خود و با برگزاری مراسم مرثیه به ذکر مصیبت سومین امام شیعیان می پردازند.
 

۳ نسل مرثیه‌داری

بانی این مرثیه میراث‌دار دو نسل پیش از خود است که همچنان با ادامه دادن این مراسم  راه گذشتگان خود را پیموده و دوست دارد همچنان نوای « یاحسین» از خانه‌اش بلند شود.

طبق روال سال‌های گذشته در این مرثیه شرکت کردم و بعد از اتمام آن پای صحبت‌های آقا و خانم یوسفی نشستم تا از حال و هوای روزهایی بگویند که طی چندین دهه پیش مراسم مرثیه در منزل جد پدری و سپس خانه پدر آنها و اکنون در منزل خودشان برگزار می‌شود برایم صحبت کنند.

 آقای مروت‌علی یوسفی‌اقدم و فاطمه یوسفی‌اقدم حالا خودشان بانی این مرثیه‌اند و لابه لای صحبت‌های خود مدام تکرار می‌کنند این مرثیه از پدران ما به ما ارث رسیده و هیچ‌وقت هم قصد نداریم آن را تعطیل کنیم.

ابتدا آقای یوسفی حرف‌هایش را آغاز کرد و گفت:  قبل از اینکه من به دنیا بیایم این مرثیه در خانواده ما برگزار می‌شد و بعد از به دنیا آمدن من نیز همچنان ادامه داشت و صدای مرثیه و روضه امام حسین (ع) می‌آمد. تا امروز از خدا ۶۴سال عمر گرفته‌ام و در طی این مدت حتی یک سال این مرثیه قطع نشده است.
 

مرثیه‌ای با قدمت ۱۰۰ ساله

بانی اصلی این مرثیه جد من بوده است، پدرم این مرثیه را از پدر و مادر خود به ارث برده بود و ما نیز ادامه دهنده راه آنها هستیم یعنی سه نسل این مرثیه را ادامه داده‌ایم، شاید قدمت آن حدودا به ۱۰۰ سال برسد. همچنان در این راه ثابت قدم بوده و به لطف خدا بعد از من نیز فرزندانم آن را ادامه می‌دهند.
 

هر کس که قدم زد در آستان حسین (ع) / عزیز هر دو جهان شد قسم به جان حسین(ع)

آقای یوسفی با اشاره به اعتقاد دینی و رفتاری  پدرش ادامه داد: آن‌طور که شنیده‌ام پدرم زمانی که در روستا بودند در ماه مبارک رمضان  هیچ‌وقت به تنهایی افطار نمی‌کرد و هر روز حداقل یک نفر از دوستان، آشنایان یا اهالی روستا مهمان سفره پدرم بودند و با هم افطار می‌کردند. پدرم مرد با خدایی بود هیچ‌وقت ندیده بودم حتی نماز صبحش قضا بشود.

وی افزود: ما دو برادر هستیم ، پدرم در سال ۵۰ و مادرم نیز در سال ۷۲ فوت کرده‌اند،  مادرم خیلی از مرثیه استقبال می‌کرد روحیه و انرژی خاصی برای برگزاری مرثیه داشت. بعد از فوت مادرم ما دو برادر مرثیه مادر و پدرم  را ادامه دادیم، من و همسرم طبق نظر مادرم این مرثیه را از اول تا ۱۲ محرم ادامه دادیم و برادر دیگرم نیز در طول سال و مناسبت‌های دیگر مراسم روضه و مرثیه برگزار می‌کند.

تاکنون همیشه این مرثیه را در خانه برگزار کرده‌ایم و نشده است که در مسجد یا حسینیه مرثیه بگیریم. به لطف خدا و عنایت امام حسین (ع) تا نون هیچ مشکلی در برگزاری مرثیه برایمان پیش نیامده است و همسایه‌ها و دوستان و آشنایان استقبال خوبی دارند.
 

پرورش یافته مکتب امام حسین (ع)

آقای یوسفی تاکید می‌کند: ما پرورش یافته مکتب امام حسین (ع) هستیم و فرزندانم نیز با این مکتب بزرگ شده‌اند، در هر شرایطی در زندگی خود بهره‌های فراوانی از اهل بیت گرفته‌ایم، ما حتی نوه خودمان را که تازه به دنیا آمده است از امام حسین (ع) گرفته‌ایم و اینکه خداوند فرزندان صالح و شایسته‌ای به ما عطا کرده از عنایت امام حسین (ع) است.

حرف‌هایش که به اینجا می‌رسد بغض می‌کند و بدون اینکه بتواند ادامه جمله‌اش را کامل کند، فقط می‌گوید «عنایت و کرامت این خاندان با گفتن تمام نمی‌شود.»

 

وجدان خود را نفروشید

چند لحظه سکوت در خانه حاکم می‌شود و او دیگر بغضی در گلو ندارد و حالا اشک‌ها بی اختیار از چشم‌ها به صورتش سرازیر شده‌اند و دلش سبک‌تر شده است، با همه خلوصی که در دل دارد، ادامه می‌دهد: اگر در این بارگه کسی وجدان خود را نفروشد به راحتی از سفره اهل بیت متنعم می‌شود.

 با حال خوشی که پیدا کرده است، ادامه داد: خانه اهل بیت خانه کرم است، فقط کافیست نیت کنی که می‌روی تا مرثیه سیدالشهدا (ع) را بشنوی مطمئن باش که بی‌نتیجه بر نمی‌گردی.
 

۳۰ روحانی آمده‌اند و رفته‌اند

روحانیون در مجالس مرثیه یک پای قضیه هستند که آقای یوسفی در این باره گفت: در طی این چند سالی که مرثیه را برگزار می‌کنیم ۳۰ روحانی در این خانه مرثیه و ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا (ع) را روایت کرده‌اند، به عنوان مثال حاج آقای انوری یکی از روحانیون تبریزی ۲۰ سال در خانه ما روضه و مرثیه گفته است و بقیه روحانیون نیز برخی‌ها یک سال و برخی‌ها چند سال به دوام این مرثیه کمک کرده‌اند.

وی در مورد محتوای صحبت روحانیونی که در مرثیه حضور دارند، افزود: اکنون روحانیون در مورد تبلیغ مسائل دینی مانند حجاب کمتر صحبت می‌کنند، قدیم‌ترها در مورد احکام دینی همچون حلال و حرام بحث می‌کردند چون سطح سواد اکثریت مردم پایین بود ولی اکنون دوره باسوادی است و با توجه به گسترش رسانه‌ها مردم این‌گونه مسائل را می‌دانند.

یوسفی، با ذکر خاطره‌ای در مورد ارادت مادرش به اهل بیت، گفت: مادرم مریض شده بود دکتر معالجش گفت، باید عمل جراحی شود، با عمل جراحی مادر موافقت کرده و به دکتر گفتم” با عمل مادرم موافق هستم ولی خداوکیلی مادرم بعد از عمل درست شده و می‌تواند روی پای خود بایستد؟ دکتر گفت عمل می‌کنم ولی دست من نیست و قول قطعی نمی‌دهم.”

مادرم وقتی موضوع عمل جراحی را شنید گفت، ” من به عمل نمی‌روم، من تا سه روز دیگر نتیجه می‌گیرم به دکتر بگو تا سه روز پرونده پزشکی مرا نگه دارد، دکتر هم موافقت کرد، بعد از سه روز مادرم گفت دکتر مرا دوباره برای آزمایش بنویسد، با تائید دکتر دوباره مادرم را برای آزمایش بردم شاید باور نکنید ولی نتیجه آزمایش دوم به‌قدری با آزمایش اول تفاوت داشت که دکتر معالجش باور نمی‌کرد که حال مادرم خوب شده و نیاز به عمل جراحی نباشد، بعد از این ماجرا مادرم ۲۸سال نیز عمر کرد.

وی با اشاره به برگزاری مرثیه‌ها و روضه‌ها در خانه‌ها افزود: برگزاری مرثیه حضرت سیدالشهدا (ع) در خانه‌ها خیلی خوب است، شاید فردی به علت دوری مسیر یا کسالت داشتن نتواند در حسینیه یا مساجد شرکت کند ولی وقتی در همسایگی وی مرثیه‌ای باشد به راحتی می‌تواند در مجلس ذکر مصیبت امام حسین (ع) شرکت کند.
 

ذکر مصیبت امام حسن(ع) توصیه امامان

علاوه بر آن برگزاری مراسم ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا (ع) توصیه امامان بزرگوار ماست، شهادت آن حضرت آن قدر جانسوز، دلخراش و جانگذاز است که همه ساله باید ذکر مصیب آن حضرت گفته شود تا به نسل‌های آینده منتقل شود همچنین برگزاری مرثیه‌ها علاوه بر ذکر مصیبت باعث صله ارحام می‌شود و همسایه‌ها و دوستان گرد هم جمع شده برای همدیگر دعا کرده و از احوال همدیگر جویا می‌شوند.

خانم فاطمه یوسفی  به عنوان عروس خانواده یوسفی نیز پا به پای مادر شوهرش در برگزاری مرثیه سهیم بوده و حالا خودش بانی این مرثیه است وی با اشاره به کرامات و لطف امام حسین (ع) گفت: این مرثیه از مادر شوهرم به یادگار مانده است، خدا رحمتش کند خانم خیلی خوبی بود، می‌گفت بعد از من نیز آن را ادامه دهید. من  هم از ادامه دادن این مرثیه خیلی راضی هستم با وجودی که در این سال‌های اخیر از نظر جسمی کمی کسالت دارم ولی هیچ‌وقت نخواسته‌ام  در مرثیه بسته شود.

 

اینجا همه دعوتند

وی ادامه داد: مراسم مرثیه ما این‌گونه نیست که افراد محدود به صورت دعوتی بیایند، بلکه این در همیشه به روی همه عزاداران باز است و همه از روی صدق و صفا می‌آیند ، اصلا ما که باشیم بخواهیم  یکی را به مرثیه  امام حسین (ع) دعوت کنیم یکی را دعوت نکنیم، اینجا همه دعوتند.

خانم یوسفی ادامه داد: وسایلی که برای روضه امام حسین (ع) لازم است  در ابتدای سال تهیه می‌کنم، اگر احیانا یک چیزی مثل چای یا قند در خانه  تمام شود  به بچه‌ها می‌گویم از امام حسین (ع) قرض می‌گیرم و استفاده می‌کنم، بعد تا وقت مرثیه دوباره  آن را می‌خرم.
 

سماور مرثیه را روشن کن

وی با اشاره به شوق و علاقه مادر شوهرش برای مرثیه ادامه داد: گاهی وقت‌ها من آمدن محرم را فراموش می‌کردم یک دفعه مادر شوهرم می‌گفت ” فاطمه سماور مرثیه را روشن کن به آقا گفته‌ام از امروز بیاید” وقتی این جمله را می‌شنیدم تازه یادم می‌افتاد که امروز اول ماه محرم است.

مادر شوهرم همیشه می‌گفت، «نگذارید در خانه امام حسین ( ع) بسته بماند، بعد از من نیز به این راه ادامه دهید، هر چقدر می‌توانید مراسم مرثیه را ساده برگزار کنید» من هم معتقدم تجملات و ریخت و پاش‌ها نباشد راه امام حسین (ع) با همین روضه‌ها و مرثیه‌ها ادامه پیدا می‌کند.

خانم یوسفی در مورد نذر و احسان خود در این مرثیه گفت: در اول فقط با چای پذیرایی می‌کردیم و در آخرین روز نذر و احسان در حق امام حسین (ع) داشتیم، کم کم احسان و نذورات اضافه شد و هر روز نذر و احسان داریم به عنوان مثال یک روز چای به همراه خرما، شیر و خرما یا چای و دلمه، نان اهری و …بعد از فوت مادر شوهرم خودمان نذر کرده بودیم که در روز تاسوعا برای ناهار احسان داشته باشیم که به برکت عنایت امام حسین (ع) هر سال این مراسم نیز در روز تاسوعا برگزار می‌شود و امام حسین (ع) از خزانه غیب خود آن را افزایش می‌دهد تا ما شرمنده هیچ‌کس نباشیم.

وی افزود: خدا شاهد است دوست دارم هرکسی که از این در وارد می‌شود از این غذای نذری بخورد و بدون غذا خوردن مرثیه را ترک نکند.
 

مرثیه تعطیل شدنی نیست

آقای یوسفی و همسرش در پاسخ به این سوال که ممکن است به علت گرانی و تورم این مرثیه را تعطیل کنید، می‌گویند: ما  حتی فکرش را به ذهن خود راه نمی‌دهیم  که بخواهیم روزی در خانه خود را ببندیم  به‌طوریکه آقای یوسفی می‌گوید: مگر دست ماست که بخواهیم مرثیه را تعطیل کنیم، وقتی خود آن حضرت از جایی که من حتی فکرش را نمی‌کنم، هزینه مرثیه و روضه را تامین می‌کند، چگونه می‌توانم آن را تعطیل کنم، حالا تورم هر چقدر هم باشد مرثیه حضرت سیدالشهدا (ع) تعطیل نمی‌شود.

وقتی برای نذر و احسان روز تاسوعا ۱۰کیلو گوشت می‌خرم و این گوشت  ۳۰کیلو می‌شود  به‌طوریکه جوابگوی همه مهمانان است، چگونه می‌توانم آن را تعطیل کنم، در این بارگه امام حسین (ع) خیلی کرامات وجود دارد.

آنها آرزو دارند خداوند به آنها  کمک کرده  و توفیق دهد در راه امام حسین ( ع) و حضرت ابوالفضل عباس (ع) به عزاداران حسینی خدمت کنند.

گفت‌وگو :معصومه درخشان

انتهای پیام /۶۰۰۲۰/س

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php