کد خبر : 6112
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 مرداد 1398 - 15:04
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای کاهش ۴۰ درصدی دانشجو در دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی/ افتتاح واحد نوآوری بنیس در روزهای آتی بسته هستند

کاهش ۴۰ درصدی دانشجو در دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی/ افتتاح واحد نوآوری بنیس در روزهای آتی

کاهش ۴۰ درصدی دانشجو در دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی/ افتتاح واحد نوآوری بنیس در روزهای آتی

به گزارش تبریز جوان، بخشعلی معصومی امروز در نشست خبری با رسانه‌های آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: بعد از نتایج کنکور در شرایط انتخاب رشته دانشگاه‌ها هستیم که البته امسال انتخاب رشته کمی تغییر یافته است چراکه انتخاب رشته بر اساس نمره کنکور و سنوات تحصیلی انجام می‌گیرد. حذف کنکور با بررسی سنوات تحصیلی وی افزود: اگر


به گزارش تبریز جوان، بخشعلی معصومی امروز در نشست خبری با رسانه‌های آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: بعد از نتایج کنکور در شرایط انتخاب رشته دانشگاه‌ها هستیم که البته امسال انتخاب رشته کمی تغییر یافته است چراکه انتخاب رشته بر اساس نمره کنکور و سنوات تحصیلی انجام می‌گیرد.

حذف کنکور با بررسی سنوات تحصیلی

وی افزود: اگر نتایج مطلوبی از انتخاب رشته براساس سنوات تحصیلی به دست بیاید دیگر شاهد حذف کنکور خواهیم بود و دانش‌آموز براساس علاقه و تبحر خود انتخاب رشته خواهد کرد.

رئیس دانشگاه پیام نور استان بیان کرد: دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه‌هایی است که بیش از ۸۰ درصد بر اساس به صورت سنوات پذیرش خواهد داشت.

وی با اشاره به سبقه تاسیس پیام نور از سال ۱۳۶۷، تصریح کرد: قبلا این دانشگاه با عناوین مختلف فعالیت می‌کرد به طوریکه همیشه دانشگاه با سیستم آموزشی نیمه حضوری، مجازی و الکترونیکی در حال فعالیت است.

معصومی افزود: در این سیستم آموزشی تفاوت زیادی با سایر دانشگاه‌ها وجود  دارد به طوریکه پیام نور یک دانشگاه کتاب محور بر خلاف سایر دانشگاه‌های استاد محور است.

برقراری عدالت آموزش در پیام نور

وی ابراز کرد: دانشجویان پیام‌نور ملزم به خواندن تمام سرفصل‌های انتخابی است و ما معتقدیم که در پیام نور یک عدالت کامل برقرار می‌باشد چراکه  همه شعبه‌های این دانشگاه از یک آموزش یکنواخت برخوردار هستند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان با تاکید بر اینکه امتحانات در پیام نور متمرکز است، توضیح داد: سوالات از تهران برای همه دانشجوهای کل کشور می‌آید و سوالات تستی همانند کنکور از طریق اینترنتی اصلاح می‌شود.

وی با بیان اینکه پیام نور یک دانشگاه دولتی بوده و هزینه‌هایش براساس شهریه تامین می‌شود، گفت: شهریه پیام نور در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارزان‌تر از سایر جاهاست.

معصومی ادامه داد: البته مزیت دیگر این دانشگاه این است که یک فرد می‌تواند در محل مستقر خود امتحان خود را بدهد.

وی خاطرنشان کرد: آموزش در دانشگاه پیام نور به دو صورت نیمه حضوری و الکترونیکی است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان تاکید کرد: پذیرش دانشجو در پیام نور نسبت به سال‌های قبل تغییر نیافته است و همچنین افزایش رشته نیز وجود ندارد.

وی گفت: پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور وجود ندارد و پذیرش از طریق کنکور سراسری و دوره فراگیر امکان‌پذیر است.

معصومی با بیان اینکه ۲۹ مرکز و واحد فعال در پیام نور وجود دارد که دو مورد از آنها در سال ۹۴ تجمیع و ساماندهی شده است، گفت: برنامه خاصی فعلا برای سایر مراکز و تجمیع آنها نداریم و تا مادامی که مرکزی دارای دانشجو باشد، آن دانشگاه سرپا خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال توسعه رشته بر مبنای قوانین و در چارچوب نظام آموزش عالی هستیم، گفت: این کار به تنهایی ممکن نیست.

رئیس دانشگاه پیام نور استان خاطرنشان کرد: پذیرش کنکور در مقطع دکترا به صورت بدون کنکور و یا فراگیر وجود ندارد و پذیرش کنکور به صورت کنکور سنجش است.

وی بیان کرد: تفاوتی بین مدرک بین فراگیر و کنکور وجود ندارد و مدارک یکسان است و برگزاری دوره‌های آموزشی فراگیر نیز ربطی به خود دانشگاه ندارد.

معصومی ابراز کرد: صدور مدرک موقت پیام نور در عرض یک ماه صادر می‌شود و اگر دانشجوی فارغ‌التحصیل در اسرع وقت اقدام به تسویه حساب و تکمیل مدارک کند بلافاصله مدرک خود را دریافت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در مقطع کارشناسی بیش از ۱۰۰ رشته داریم که ۸۵ رشته در تبریز است، گفت: ۳۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دو رشته در مقطع دکترای پیام نور تبریز وجود دارد.

رئیس دانشگاه پیام نور استان با اشاره به ۲۲ هزار دانشجو کل پیام نور، گفت: ۱۹ هزار نفر از آنها در حال تحصیل هستند.

وی با تاکید بر اینکه بخشی از هزینه را برای حقوق پرسنل از طریق دولت تامین می‌شود، گفت: هزینه‌های جاری از طریق خود دانشگاه تامین می‌شود.

معصومی یادآور شد: برای ایجاد مرکز بین‌المللی ارس درخواست دادیم که الان مراحل طی کرده است و الان در ستاد ساماندهی مراکز دانشگاهی است و احتمالاً تا مهر مورد افتتاح قرار گیرد و رویکرد آن پذیرش دانشجو از کشورهای خارجی و خود داخل کشور است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان با اشاره به حذف برخی رشته‌ها در پیام نور گفت: البته ۶ واحد رشته نیز به صورت محدود اضافه شده است.

 وی با تاکید بر اینکه کاهش دانشجو در تمامی دانشگاه‌هاست، توضیح داد: این کاهش در پیام نور و مخصوصا در شعبه‌های شهرستانی وجود دارد که در حدود ۴۰ درصد کاهش نسبت به سال ۹۱ بود.

معصومی با بیان اینکه موضوع صندلی خالی با بحث کاهش دانشجو متفاوت است، تصریح کرد: برخی رشته‌ها در پیام نور طرفدار و خواهان زیادی دارد که بنابه ظرفیت اعلام شده نمی‌توانیم همه متقاضیان را مورد پذیرش قرار دهیم ولی برخی رشته‌ها طرفدار کمتری داشته و منجر می‌شود تا صندلی در آن رشته‌ها خالی بماند.

معصومی اضافه کرد: از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دانش‌اموز کنکوری امسال، ۶۰۰ هزار در رشته علوم تجربی بود که این امر رغبت دانش‌آموزان به رشته‌های تجربی را نشان می‌دهد در حالیکه رشته‌های فنی و انسانی با صندلی خالی مواجه است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان بیان کرد: یک ستاد مرکزی بین‌المللی پیام نور در تهران وجود دارد همچنین ۶۰ مرکز  بین‌المللی پیام نور در افغانستان، نخجوان، دبی فعالیت می‌کند.

وی در رابطه با برخی استخدام‌ها که از فارغ‌التحصیلان پیام نور استخدامی ندارند، گفت: این مشکل اساسی بود که وزارت علوم آن را بخشنامه کرد که مدرک پیام مور مورد تائید است و حتی این دستور را به همه ادارات ارسال کرده است ولی برخی ادارات از این دستور عدول کرده و بخشنامه را اجرا نمی‌کند به طوریکه نیروی انتظامی و سپاه پاسداران و پتروشیمی این بخشنامه را اجرا نمی‌کنند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان ادامه داد: بیشتر رتبه‌های برتر کنکور ارشد از پیام نور است و  بیشتر پذیرفته‌شدگان در آزمون وکالت سال پیش از دانشجویان رشته حقوق پیام مور بود.  

وی در رابطه با وجود یک دانشگاه پیام نور در روستایی از آذربایجان‌شرقی گفت: واحد بنیس واحدی است که پیام نور در آنجا وجود دارد که حدودا ۵ کیلومتر از شهرستان شبستر فاصله دارد و این مرکز توسط حاج آقا بیاضیان که یک خیر بنیسی است احداث شد.

معصومی توضیح داد: این خیر زمینی را برای دانشگاه پیام نور اختصاص داد و در ۲ هزار و ۴۰۰ متر مربع زمین دانشگاهی احداث کرد و در کنار آن دو گلخانه و ساخت یک ساختمان فرهنگی را نیز انجام داده است و حتی قبلاً کمک هزینه تحصیلی نیز پرداخت می‌کرد ولی الان این مرکز مقداری با کاهش دانشجو روبه رو بود و دلیل آن مشابه بودن رشته‌ها با شبستر است ولی در حال حاضر رشته حقوق اضافه شده است و ما سعی بر ارتقای این مرکز به سمت مرکز رشد و کارآفرینی داریم.

معصومی ادامه داد: چهار مرکز نوآوری در آذربایجان‌شرقی وجود دارد و در روزهای آتی واحد نوآوری بنیس را نیز افتتاح خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما مجوز برگزاری کلاس‌های DBE،‌MBE و طب سنتی، آمادگی دوره‌های طب سنتی، زبان انگلیسی، ICDL، نرم افزارهای مختلف نیز داریم و استقبال کنندگان زیادی نیز وجود دارد.

انتهای پیام/۶۰۰۲۷/

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php