کد خبر : 86677
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 اردیبهشت 1403 - 18:07

مقاومت در غزه نشانگر قدرت خانواده در مقابل موشک است

مقاومت در غزه نشانگر قدرت خانواده در مقابل موشک است

به گزارش خبرنگار حوزه دولت تبریز جوان، در آستانه روز جهانی خانواده و پیرو ایده سال گذشته آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در مجمع‌عمومی سازمان ملل مبنی بر شکل‌گیری «جنبش تعهد به خانواده»، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، نخستین نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان‌سازی این جنبش را با مشارکت کارشناسان، اساتید دانشگاه‌های برجسته کشور و دست‌اندرکارانبه گزارش خبرنگار حوزه دولت تبریز جوان، در آستانه روز جهانی خانواده و پیرو ایده سال گذشته آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در مجمع‌عمومی سازمان ملل مبنی بر شکل‌گیری «جنبش تعهد به خانواده»، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، نخستین نشست بررسی نقش نخبگان در گفتمان‌سازی این جنبش را با مشارکت کارشناسان، اساتید دانشگاه‌های برجسته کشور و دست‌اندرکاران حوزه خانواده برگزار کرد.

در این نشست که با حضور انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و جمعی از کارشناسان نهادهای پژوهشی و اندیشگاهی مرتبط با موضوع خانواده برگزار شد، حاضرین به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص بهبود فرایند گفتمان‌سازی از سوی نخبگان در موضوع جنبش تعهد به خانواده پرداختند.

در این نشست همچنین زمانیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، ضمن تأکید بر لزوم ایجاد زنجیره گفتمانی برای ایده جنبش تعهد به خانواده، تاکید کرد: پیرو فراخوان ریاست محترم جمهور در بسط گفتمانی این ایده ضروری است که نخبگان و صاحب‌نظران در این باره دست به ارائه راهکار زده و دیدگاه‌های خود را مطرح کنند. میدان نبرد مقاومت در غزه نشان داد که در کنار موشک، خانواده چقدر می‌تواند قدرتمند باشد و پیام مقاومت را به دنیا صادر کند. صحنه‌هایی که زنان و دختران غزه خلق کردند الهام‌بخش بود و امیدواریم که برای همه ما درس‌آموز باشد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز با اشاره به اینکه اولین توصیه‌های مربوط به حفظ خانواده از جانب خداوند است، گفت: اساس خانواده اولین و زیربنایی‌ترین اصل جامعه اصل و در واقع بنیه حفظ نسل جامعه محسوب می‌شود.

وی گفت: برای ارتقای فرهنگ خانواده و تحکیم آن معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده و بسترهایی نیز در راستای کمک به بهبود شرایط خانواده‌های نوپا ایجاد شده است.

انسیه خزعلی با بیان اینکه در غرب حرکتی برای کم‌رنگ کردن خانواده طبیعی شکل‌گرفته و ممکن است فاجعه به بار بیاورد، ادامه داد: ما برای‌آنکه بتوانیم جنبش تعهد به خانواده را به‌صورت جهانی مطرح کنیم نیاز به تدوین مصادیق قابل اجرا و اقدامات مربوط به آن در داخل کشور داریم. ما به دنبال آن هستیم که اولین سند مربوط به جنبش تعهد به خانواده را در سطح بین‌الملل مطرح کنیم و این سند به گونه‌ای باشد که از سوی همه ملت‌ها قابل‌پذیرش باشد.

از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی کارشناسان و اندیشمندان حاضر در نشست مرکز بررسی‌های استراتژیک می‌توان به لزوم توجه به نقش آموزش، رسانه و فضای مجازی، متناسب‌سازی نظام‌های اداری و اجرایی کشور برای حضور مؤثر زنان در جامعه ایرانی، توجه به ظرفیت‌های کنشگران اجتماعی درون کشور هم‌زمان با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی، بهره‌گیری از ظرفیت سازمان همکاری اسلامی، لزوم اصلاح نگاشت ملی نهادی بخش خانواده در کشور، توجه به ابعاد جنبشی موضوع و ضرورت خلق یک حرکت یکپارچه جامعه‌محور و مردم‌نهاد، امتداد بخشی بین‌المللی جنبش تعهد به خانواده در سطح نخبگان همسو در کشورهای مختلف، توجه به ابعاد فرهنگی اجتماعی موضوع خانواده و جانمایی صحیح نقش نخبگان در زنجیره گفتمان‌سازی جنبش تعهد به خانواده اشاره کرد.

این کارشناسان همچنین بر لزوم توجه به وجوه مشترک همه ادیان بر مبنای زیست انسانی عفیفانه تأکید کرده و خواستار شاخص‌سازی در سطح بین‌الملل در راستای ارزیابی و رتبه‌بندی کشورهای همسو بر اساس خانواده‌مداری یا خانواده‌گریزی شدند و اعلام کردند که باید به ریشه‌های تمدنی و فرهنگی ملی به عنوان پیش‌شرط بسط گفتمان جنبش تعهد به خانواده نگاه کرد و توجه داشت که صرف اظهار به پرچم‌دار بودن در موضوع خانواده نمی‌تواند در سطح بین‌المللی موج ایجاد کند و باید در این زمینه توانمند شویم.

از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست پرهیز از سیاست‌زدگی و دستگاه محوری در مسئله خانواده بود و کارشناسان خواستار آن شدند که آمادگی همه‌جانبه برای پاسخ به شبهات مربوط به حوزه خانواده در سطح کشوری و بین‌المللی ایجاد شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

css.php