کد خبر : 25561
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 تیر 1399 - 1:06
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای راه موریانه ها را سد کنیم بسته هستند

راه موریانه ها را سد کنیم

راه موریانه ها را سد کنیم

این بیانات از ابعاد و زوایای گوناگون، «الهام بخش» است و نکات مهم بسیاری را در دل خود دارد. نباید در این زمینه تردید کرد که فساد اقتصادی و مالی در ساختار مدیریتی کشور چونان موریانه ای است که نه تنها بخشی از این ساختار را از بین می برد و از درون تهی میاین بیانات از ابعاد و زوایای گوناگون، «الهام بخش» است و نکات مهم بسیاری را در دل خود دارد. نباید در این زمینه تردید کرد که فساد اقتصادی و مالی در ساختار مدیریتی کشور چونان موریانه ای است که نه تنها بخشی از این ساختار را از بین می برد و از درون تهی می کند، بلکه توانایی این را دارد که کل ساختار را با چالش های جدی مواجه سازد؛ چالش هایی که پایه و اساس یک نظام سیاسی را هدف قرار می دهد.

فساد مالی و اقتصادی یکی از مخرب ترین عوامل نظام های سیاسی است و از همین رو، کوتاه آمدن و چشم برهم نهادن در برابر حضور موریانه وار فساد مالی و اقتصادی در هیچ قد و قواره و اندازه ای نباید قابل قبول باشد.

شایسته نیست نظام سیاسی و ساختار مدیریتی جمهوری اسلامی ایران در برابر چنین مفاسدی، سکوت پیشه کند و منفعلانه در مقام نظاره گری بنشیند. از ابتدای انقلاب اسلامی کوشش مسئولان و مدیران و عموم مردم ایران بر سم پاشی بر این موریانه های مخرب بوده و خوشبختانه، در اظهارات مسئولان دستگاههای قضایی نیز در سالهای  اخیر بر پاکسازی از فساد اقتصادی بیش از پیش تاکید می شود.

این موضوع که خواسته مردم نیز هست، به نظر می رسد در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه جدیت و قوت بیشتری ادامه پیدا کرده و امیدها را به انجام اقدامات موثر در این زمینه بیشتر کرده است اما تردیدی وجود ندارد که طی این مسیر بدون همراهی و همدلی و عزم جدی همه دستگاهها و قوای کشور میسر و ممکن نیست.

در این میان، نمی توان در باب حضور این موریانه های مخرب، تلاش هایی را نادیده انگاشت و انگشت های اتهام را بی جهت و بدون مدرک به هر سو گرداند، این شیوه و روش مبارزه اقتصادی، تنها از بین برنده انرژی و توان برای اصل مبارزه است.

آنچه امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز است، وحدت در برابر این دشمن لانه کرده در درون نظام سیاسی و ساختار مدیریتی کشور است. انگشت اتهام زدن بی دلیل به  افراد و جریان ها، راه به جایی نخواهد برد و صرفا مسیر اصلی مبارزه را به انحراف خواهد کشاند. باید چشم ها و ذهن را به موریانه ها معطوف کرد و رد آنها را از پس دیوارها، ستون ها، درها و چارچوب هایی که لانه کرده اند، گرفت. شیوه های مبارزه با آنها را شناخت و نظام را از لوث وجودشان پاک کرد.

در چنین وضعیتی است که راه چندین ساله ای که در پیش گرفته شده است، می تواند با سرعت بیشتر و همت و توان بالاتر مسئولان کنونی قوه قضاییه و با حمایت رهبری معظم انقلاب، مردم و البته دولت و مجلس به بار بنشیند. باید بر فعالیت موریانه ها متمرکز شد و تا در پوک کردن و پایه ها و ریشه های ساختار کشور موفق نشده اند، بر آنها فائق آمد.

مبارزه با فساد مالی و اقتصادی تمرکز بالا، شناسایی دقیق اهداف و کمک و همیاری همه قوا را نیاز دارد.

خارج نشدن از جاده عدل و انصاف و تأثیرناپذیری از جو سازی های سیاسی و حب و بغض ها در قضاوت و صدور احکام از جمله وظایف قوه قضاییه است .

تبدیل شدن عدالت به جریانی فراگیر و دائمی در قوه قضاییه نیازمند تقوا، نگاه بی طرفانه در حوادث کوچک و بزرگ، و عملکرد دقیق و حکیمانه به قانون است.

نگاه مردم و امیدشان به تحول در قوه قضاییه با همراهی سایر قوا و تداوم مبارزه جدی و همه جانبه  با تبعیض و فساد  است، چنانچه توان ها را بیهوده تحلیل دهیم، نه تنها به ساختار و نظام سیاسی ضربه زده ایم بلکه راه را برای تخریب هر چه بیشتر موریانه ها هموارتر کرده ایم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php