کد خبر : 19748
تاریخ انتشار : شنبه 24 اسفند 1398 - 13:56
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای تعیین زمان انتخابات با وزارت کشور است بسته هستند

تعیین زمان انتخابات با وزارت کشور است

تعیین زمان انتخابات با وزارت کشور است

خبرگزاری تبریز جوان روز جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ اقدام به انتشار مصاحبه‌ خود با آقای نعمت احمدی کرده که در بخشی از این مصاحبه به موضوع نقش شورای نگهبان در تعیین زمان انتخابات پرداخته شده است. فارغ از عدم تسلط مصاحبه‌شونده به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و فرآیند حقوقی برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامیخبرگزاری تبریز جوان روز جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ اقدام به انتشار مصاحبه‌ خود با آقای نعمت احمدی کرده که در بخشی از این مصاحبه به موضوع نقش شورای نگهبان در تعیین زمان انتخابات پرداخته شده است. فارغ از عدم تسلط مصاحبه‌شونده به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و فرآیند حقوقی برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین تاریخچه برگزاری انتخابات‌ مجلس شورای اسلامی در ۱۰ دوره‌ گذشته؛ در راستای تنویر افکار عمومی توجه به نکات زیر ضروری است:

۱. وظیفه‌ شورای نگهبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی مستند به اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت بر انتخابات بوده و تعیین زمان انتخابات با وزارت کشور است. بر این اساس وزارت کشور با در نظر گرفتن ضوابط تعیین شده برای برگزاری انتخابات در قوانین و مقررات، زمان‌های پیشنهادی خود را به شورای نگهبان اعلام می‌کند و شورای نگهبان صرفا زمان‌های پیشنهادی وزارت کشور را با توجه به شرایط نظارت و ضوابط قانونی بررسی کرده و یکی از زمان‌ها را به‌عنوان تاریخ برگزاری انتخابات به وزارت کشور اعلام می‌کند بر این مبنا تعیین زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی در زمره وظایف وزارت کشور قرار دارد.

۲. از یک‌سو مطابق با اصل ۶۳ قانون اساسی «انتخابات [مجلس شورای اسلامی] هر دوره باید پیش از پایان دوره قبل برگزار شود به طوری که کشور در هیچ زمان بدون مجلس نباشد.» از سوی دیگر مستند به اصل ۶۵ برای رسمیت یافتن مجلس شورای اسلامی انتخاب‌شدن دو سوم از نمایندگان مجلس ضروری است. بر این اساس زمان انتخابات باید به‌نحوی طراحی گردد که چنان‌چه در دور اول انتخابات، تعداد لازم برای رسمیت جلسات مجلس انتخاب نشدند، پیش از آغاز دور جدید مجلس دور دوم انتخابات برگزار گردد و افراد مورد نیاز به‌وسیله‌ی مردم انتخاب شوند. از آن‌جا که تاریخ اتمام دوره‌ی قبل مجلس و آغاز دور جدید ۷ خرداد ماه می‌باشد؛ تعیین زمان انتخابات نیز باید با توجه به در نظر گرفتن شرایط واقعی همانند تعطیلات رسمی به ویژه تعطیلات نوروزی، اعیاد و ایام مذهبی همانند ماه مبارک رمضان و همانند آن‌ها باشد تا امکان برگزاری انتخابات، مشارکت عمومی و نظارت بر انتخابات باشد.  

۳. بررسی تاریخی زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در طول ۴۱ سال گذشته نشان می‌دهد که جز انتخابات ۳ دوره (دوره‌های دوم، سوم و چهارم مجلس) که در فروردین ماه برگزار شده؛ باقی انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی در بهمن‌ماه و اسفندماه سالِ قبل از اتمام مجلس برگزار شده است و ادعای مطرح شده در خصوص برگزاری انتخابات در اردیبهشت و اوایل خرداد ماه خلاف واقع است.

نعمت احمدی در گفت‌وگوی خود با تبریز جوان گفته بود که” شورای نگهبان که می‌دانست مجلس باید ماه پایانی سال تمرکز خود را متوجه لایحه بودجه کند، چرا زمان انتخابات مجلس را اسفندماه قرار داد؟ در حالی که معمولا انتخابات اواخر اردیبهشت و اوایل خردادماه برگزار می‌شد. “

این وکیل پایه یک دادگستری  همچنین افزود: “وقتی مشخص شد انتخابات در اسفندماه برگزار می‌شود، نمایندگان فکر و وقت خود را در حوزه انتخابیه گذاشتند و خود را برای تبلیغات انتخاباتی آماده ‌کردند. البته ۹۰ نفر از آنها هم که ردصلاحیت شده بودند به دنبال اعتراض و پی‌گیر تایید خود بودند. “

پژوهشگر حقوق عمومی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php