کد خبر : 5858
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 مرداد 1398 - 21:44
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای اعتباری از ستاد احیا دریاچه ارومیه برای احداث ایستگاه هواشناسی نگرفتیم/ آخرین وضعیت RVR فرودگاه بسته هستند

اعتباری از ستاد احیا دریاچه ارومیه برای احداث ایستگاه هواشناسی نگرفتیم/ آخرین وضعیت RVR فرودگاه

اعتباری از ستاد احیا دریاچه ارومیه برای احداث ایستگاه هواشناسی نگرفتیم/ آخرین وضعیت RVR فرودگاه

به گزارش تبریز جوان، علی دولتی‌مهر، مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی و هیات همراه به مناسبت روز خبرنگار از تحریریه تبریز جوان در آذربایجان‌شرقی بازدید کرد. مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی در این بازدید به سوال خبرنگاران تبریز جوان در تبریز پاسخ داد .  فارس: توضیحی در رابطه با فعالیت‌های هواشناسی آذربایجان‌شرقی بفرمایید؟   هواشناسی شاید مانند سایر دستگاه‌ها


به گزارش تبریز جوان، علی دولتی‌مهر، مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی و هیات همراه به مناسبت روز خبرنگار از تحریریه تبریز جوان در آذربایجان‌شرقی بازدید کرد.

مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی در این بازدید به سوال خبرنگاران تبریز جوان در تبریز پاسخ داد .
 

فارس: توضیحی در رابطه با فعالیت‌های هواشناسی آذربایجان‌شرقی بفرمایید؟ 

 هواشناسی شاید مانند سایر دستگاه‌ها نباشد چرا که سایر دستگاه‌ها منتظر یک مناسبت و مدت‌ها زمان برای ارائه گزارش هستند ولی در هواشناسی هر روز یک تولید خبر است و همیشه خبر و اطلاع‌رسانی در متن آن قرار دارد از این رو ارتباط مستمر رسانه‌ها برای هواشناسی بسیار موثر و مهم می‌باشد تا بتوان از این طریق اطلاعات و آگاهی موثق در جامعه را منتشر کرد.

تبریز جوان همیشه پشتیبان هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی بود به طوری که از وقتی که بنده در این سمت قرار دارم که بیش از چهار و نیم ماه نیست همیشه تعامل خوبی با رسانه‌ها و مخصوص قبر گزاری فارس ایجاد شده است. 

رسانه‌ها و خبرنگاران نیز همانند هواشناسی قشر مظلومی هستند چرا که همیشه به هوا شناسی نیز خرده می‌گیرند که چرا فلان خبر را دیر اطلاع رسانی کردید یا فلان اطلاعات را در در زمان مناسب اعلام نکردید.

 آذربایجان‌شرقی دارای ۱۲۰ شبکه ایستگاه پایش است

فارس: وضعیت تجهیزات و سیستم‌های هواشناسی در استان آذربایجان‌شرقی چگونه است؟ 

در حال حاضر استان آذربایجان‌شرقی دارای ۱۲۰ شبکه ایستگاه پایش هستند که از طریق این ایستگاه‌ها و وضعیت جوی استان پایش می‌شود که البته این تبریز جوان ایستگاه برای وسعت پهناور آذربایجان‌شرقی کم می‌باشد که توسعه آن جزو برنامه‌های اصلی اداره‌کل است تا بتوان وضع موجود را ارتقا داد و تعداد پارامتر و سطح سنجش را بالا برد. 

همانطور که می‌دانید هنگام اعلام هواشناسی در اخبار صدا و سیما برخی از ایستگاه‌ها اعلام شده است که این منطقه فاقد ایستگاه پایش است که برای رفع این مشکل با تلاش همکاران در دو شهرستان آذرشهر و هوراند ایستگاه احداث شده است که هزینه هرکدام از این ایستگاه‌ها ۲۵۰ میلیون تومان می‌باشد که تا هفته دولت و یا نهایتاً تا دهه فجر سال جاری مورد بهره‌برداری کامل خواهد رسید. 

استان آذربایجان‌شرقی در راستای پایش وضعیت جوی دارای رادار است به‌طوریکه این استان از جمله اولین استانی است که رادار در آن نصب شده است در حالی که اگر بخواهیم در یک استان مشابه رادار استان نصب کنیم، باید هزینه‌ای بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان صرف کرد که الحمدلله این رادار در استان ما وجود دارد ولی نیاز به‌روزرسانی و اعتبار برای ارتقاء آن وجود دارد.

هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی برای احداث ایستگاه در دریاچه ارومیه تاکنون هیچ اعتباری از ستاد احیای دریاچه ارومیه استفاده نکرده است ولی تلاش می‌شود تا در سال‌جاری برای احداث ۶ ایستگاه از اعتبار این ستاد بهره بگیرد.

 

فارس: آخرین وضعیت RVR فرودگاه؟ 

در حال حاضر دستگاه آر.وی.آر(RVR) در فرودگاه تبریز به عنوان یکی از ایستگاه‌های هواشناسی نصب شده و حتی اطلاعات و داده‌هایی نیز از این سیستم هواشناسی دریافت و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 نصب و راه‌اندازی دستگاه آر.وی.آر(RVR) مانع لغو و یا تأخیر کامل پروازهای فرودگاه تبریز نخواهد شد بلکه زمینه را برای کاهش لغو و تأخیر پروازها فراهم خواهد آورد.

با راه‌اندازی این سیستم کمک ناوبری میدان دید خلبان به ۸۰۰ متر به می‌رسد و در شرایط جوی نامناسب و در صورت کاهش دید هواپیماها تا دید ۸۰۰ متر نیز موفق به فرود در فرودگاه تبریز خواهند شد.

دستگاه نصب شده در فرودگاه در رنج کت‌وان ( CAT1) است و برای ارتقاء مستلزم سیستم کت تو (CAT2) است که شامل ۲ دستگاه آر.وی.آر(RVR) دیگر است.
 

۷۰ درصد مردم اعتماد کامل به هواشناسی آذربایجان‌شرقی دارد

فارس: وضعیت تجهیزات هواشناسی استان چگونه است؟ 

سامانه مانیتورینگ مرکز پیش‌بینی تبریز با استفاده از آخرین فناوری‌های هواشناسی ایجاد شده است همچنین تلاش می‌کنیم تا استودیوی خبر در خود مرکز راه‌اندازی شود و یکی دیگر از برنامه‌های آتی بهسازی و نوسازی ایستگاه‌ها خواهد بود.

استفاده مفید از اطلاعات هواشناسی و فرهنگ‌سازی آن در جامعه یکی از اولویت‌های مرکز بوده به طوری که طبق نظر سنجی سال ۹۷ مشاهده شد که ۷۰ درصد مردم اعتماد کامل به هواشناسی آذربایجان‌شرقی دارد.

در سال‌جاری دو تفاهم‌نامه با دانشگاه تبریز و دانشگاه آزاد اسلامی تبریز منعقد شد تا طبق این تفاهم‌نامه ما اطلاعات را به دانشگاه‌ها داده و آنها اطلاعات را به علم تبدیل کنند و بتوان از طریق رساله دانشجویی طرح‌های مشارکتی زیادی را در مشکلات هواشناسی اجرا کرد. 

افزایش مدت اقامت گردشگر در استان هواشناسی نیز مرتبط است چرا که اگر هواشناسی بتواند هوای مناطق زیبا از جمله ارسباران اسکو و آذرشهر مراغه و غیره را به یک گردشگر نشان دهد مدت اقامت افزایش پیدا می‌کند، از این رو می‌توان گفت که هواشناسی یک پارامتر برای جذب گردشگری است. 

موضوع هواشناسی در بخش کشاورزی به یک نهاد تبدیل شده است چرا که در حال حاضر کشاورزی قبل از انجام هر کاری مانند سمپاشی یا کوددهی با هواشناسی تماس گرفته و استعلام پیش‌بینی هوا می‌کنند. 

تعامل زیادی با سازمان جهادکشاورزی وجود دارد و در تلاش‌های ایجاد گفتمان بین دستگاه‌ها هستیم تا بین ادارات تعامل زیادی برقرار شده و هواشناسی جایگاه ویژه خود را پیدا کند. 

چندین مورد رخداد حدی در سال گذشته اتفاق افتاد که باید پایش می‌شد و به عقیده بنده این پایش‌ها باید هر سه ماه یکبار انجام گیرد و شاید برای امسال دیر باشد ولی می‌توان از حالا برای سال‌های دیگر این کار را انجام داد و آنها را رسانه‌ای کرد. 

برای مثال در سال گذشته چهار مورد موج گرمایی در شهرستان‌هایی از قبیل عجب‌شیر، مراغه، شبستر، اتفاق افتاد و یا چهار مورد موج سرما در شهرستان ورزقان اتفاق افتاده است در حالیکه  هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی توانایی این را دارد تا ۸۰ درصد زمان وقوع سرمازدگی را اعلام کند. 

 

 ارزش افزوده هواشناسی برای مردم مشخص نیست/ ایستگاهی برای سنجش بارش اسیدی نداریم

همانطور که می‌دانید ارزش افزوده هواشناسی برای مردم مشخص نیست در حالی که این مرکز کارهای بسیار حساسی را انجام می‌دهد که شاید برای مردم قابل سنجش نیست، از این رو طبق تفاهم‌نامه‌هایی که با دانشگاه‌ها انجام دادیم، مطالعه پایان‌نامه‌های ارزش افزوده  توسط دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد. 

شاید تجهیزات هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی در مقایسه با استان‌های دیگر در سطح بالا باشد ولی این تبریز جوان کافی نیست چرا که باید شبکه پایش به روز شود در حالی که ما در رابطه با این که استان صنعتی هستیم ولی ایستگاهی از لحاظ بارش اسیدی نداریم و یک ایستگاه نیز درباره گرد و غبار در استان وجود دارد که محل آن نیز مناسب نیست. 

در کشور ۱۲ ایستگاه جویی داریم

البته ایستگاه جویی در کشور ۱۲ مورد است که یکی از آنها در استان آذربایجان‌شرقی قرار دارد همچنین ۹ رادار در کشور وجود دارد که باز یکی از آنها در تبریز موجود است ولی این ایستگاه‌ها باید به‌روزرسانی شود و در کل از لحاظ تجهیزات دستی سطح خوبی داریم ولی از لحاظ تجهیزات اتوماتیک باید به‌روزرسانی شویم چرا که سنسور خودکار به صورت استاندارد باید هر پنج سال یکبار کنار گذاشته شود ولی به علت نبود تامین اعتبار از آنها استفاده می‌شود و در نهایت ما تلاش داریم تا از نیروی انسانی در توسعه هواشناسی کاربردی استفاده کنیم نه در اندازه‌گیری. 

البته سیل‌های اخیر توجه مسوولان سه قوه و هواشناسی را جلب کرده و اعتبار لازم تامین شده است ولی معمولاً در مواقع بحران توجه زیادی می‌شود و امیدواریم این رویه ادامه پیدا کند و منجر به بحران‌ها نباشد. 
 

۹۰ درصد پیش‌بینی‌ها هواشناسی استان صحت دارد

فارس: چند درصد پیش‌بینی‌ها هواشناسی استان در سال گذشته صحت داشت؟ 

در اعلام روزانه بیش از ۹۰ درصد آن صحت داشت و به ترتیب در اعلام هفته‌ای ۸۰ درصد صحت دارد و در اعلام پیش‌آگاهی سه ماهه نزدیک به ۶۰ درصد پیش‌بینی صحیح انجام می‌گیرد. 

برای مثال تا سه ماه آینده، در جنوب شرقی استان بارش‌هایی مشاهده خواهد شد و سایر نقاط در حد نرمال خواهند بود و طبق پیش‌بینی‌ها، بارش‌های پاییزی به موقع شروع خواهد شد.

انتهای پیام/۶۰۰۲۷/س/ر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php