کد خبر : 1334
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶

لزوم نظارت والدين بر فعاليت فرزندان در باشگاه های بدنسازی

امیر لیل آبادی

بدنسازی به قیمت جان!

بدنسازی به قیمت جان!
این روزها در باشگاه‌های ورزشی با پدیده‌ای جدیدی روبه‌رو شده‌ایم که برخی افراد سودجو برای کسب درآمد جان جوانان را هدف قرار داده و مصرف بی‌رویه داروهای پیشرفته‌ای به نام پپتیدها را شاهد هستیم. داروهایی که بسیاری از جوانان بدون اطلاع از چگونگی عملکردش به‌صورت افراطی تنها با امید افزایش بافت‌های عضلانی استفاده کرده و در آینده دچار مشکلات بسیاری خواهند شد. در این مقاله سعی خواهد شد تا ابتدا به معرفی پپتیدها پرداخته و سپس به عوارض جانبی خطرناک این داروها پیشرفته بپردازیم.

پایگاه خبری تبریز جوان| امیر لیل آبادی| این روزها در باشگاه‌های ورزشی با پدیده‌ای جدیدی روبه‌رو شده‌ایم که برخی افراد سودجو برای کسب درآمد جان جوانان را هدف قرار داده و مصرف بی‌رویه داروهای پیشرفته‌ای به نام پپتیدها را شاهد هستیم. داروهایی که بسیاری از جوانان بدون اطلاع از چگونگی عملکردش به‌صورت افراطی تنها با امید افزایش بافت‌های عضلانی استفاده کرده و در آینده دچار مشکلات بسیاری خواهند شد. در این مقاله سعی خواهد شد تا ابتدا به معرفی پپتیدها پرداخته و سپس به عوارض جانبی خطرناک این داروها پیشرفته بپردازیم.

هرگاه دو یا چند آمینواسید به هم متصل شوند یک پپتاید یا پپتید را تشکیل داده‌اند. اگر تعداد آمینواسیدهای پپتیدی به تعداد کمتر از ده هزار باشد به آن پلی پپتید و اگر بیش از این تعداد باشد به آن پروتئین گویند.

هورمون‌هایی در بدن تولید و ترشح می‌شوند که ساختار پپتیدی دارند ، هورمون رشد ، انسولین ، IGF. FSH و … از این دسته‌اند. اولین پپتیدی که در علم داروسازی در سال ۱۹۵۳ کشف شد ، اکسی توسین  بوده که شامل ۳۷  آمینو است . در حال حاضر پیشرفت‌های شایانی در علم داروسازی ایجادشده تا جائیکه باید منتظر خبرهای شگفت‌آور برای درمان بسیاری از بیماری‌ها باشیم.

ولی یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مصرف پپتید باید داروسازان در نظر بگیرند این است که پپتیدها آزادانه در بدن برای مدتی محدود پس از مصرف درحرکت هستند و این‌که پپتید بر روی اندام هدفی که مدنظر است قرار بگیرد کار بس دشواری است . به‌عنوان‌مثال پپتیدهایی که برای ورزشکاران در نظر گرفته می‌شود باید زمانی استفاده شود که غشا سلول‌های عضلانی حساس‌ترین حالت ممکن رادارند (یعنی وقتی‌که گرسنه هستید و یا اینکه ورزشی سنگین انجام داده باشید. یکی از دغدغه‌های ورزشکاران بدن‌ساز وجود هورمون رشد به مقدار مناسب در بدن است این هورمون موجب افزایش تعداد فیبرهای عضلانی و کاهش توده‌های چربی می‌شود ، که این مسئله باعث روی آوردن آنان به پپتیــدهایی همچــون سرمورلین ، جی اچ آر پی ۶ جی اچ آرپی ۲، ایپامورلین ، هگزارلین ، سی جی سی ۱۲۹۵ ، سی جی سی داک ۱۲۹۵ ، می‌شود که همگی موجب تحریک ترشح هورمون رشد می‌شود.

این پپتیدها در شیشه‌های ویال مانند در محیط خنک و فاقد هوا به رنگ سفید با درصد خلوص متفاوت در بازار عرضه‌شده و بیشترین درصد خلوص ۹۹/۵     است که مرغوب‌ترین نوع است . بسیاری از شرکت‌های سازنده براین باورند که مصرف این قبیل داروها بی عارضه هستند و عوارض آن‌ها قابل‌کنترل است  درحالی‌که این مسئله به‌هیچ‌عنوان صحت نداشته و تنهـــا برای تبلیغات گفته می‌شـــــود. تولیــد مداوم هورمون رشد مطمئناً صحیــح نیست و به همیــن دلیل ترشح آزادکننده (سوماتوکرینین GHRH و مهارکننده (سوماتوستاتین SRLF) از هیپوتالاموس برای کنترل ترشح هورمون رشد از بخش پیشین غده هیپوفیز ، فعالیت می‌کنند و دست‌کاری این سیستم فقط در مسیر ترشح بیشتر هورمون رشد بی‌شک مضر است و باید توسط پزشکان متخصص و با انجام آزمایش‌های متعدد صورت گیرد .

ترشح زیاده از حد GH ، موجب افزایش قند خون ، افزایش اسیدهای چرب خون ، تأثیر بروی بافت استخوانی جهت رشد طولی یا عرضی ، بیدار شدن سلول‌های سرطانی و پیشــرفت سریــع بیماری می‌شــود . بدیــن‌جهت پیشنهاد می‌شود برای ترشح مقادیر مناسب هورمون رشد بیشتر به روش‌های طبیعی رو آوریم (روش‌های طبیعی برای ترشح GHعبارت است از : فعالیت بدنی مناسب مصرف آرژنین رژیم کم‌چربی و مصرف کم کربوهیدرات‌ها آرامش روحی و عصبی ، خواب عمیق بعدازظهر و شبانه عوامل متوقف کننده ترشح هورمــون رشـد عبارت‌اند از : مصرف یوهنبین بروموکریپتین ، استرس و ناراحتی‌های روحی، مصرف قند مصرف فست فودها و غذاهای پرچرب)

یکی از اقدامات لازم قبل از مصرف پپتیدها انجام تست خون  جهت شناسایی تومورمارکرها ، قند ، انسولین، آنزیم‌های کبدی، اوره و کراتینین، هورمون‌های تیروئیدی ، TSH و پرولاکتین و GH , کورتیزول و … است که به تشخیص پزشک متخصص تجویز و بررسی می‌شود.

واژه پپتید در زمینه دوپینگ در ورزش به معنی هورمون‌های پپتیدی و سکرتاگوگهای غیرقانونی به کار می‌رود:

پپتیدهای سکرتاگوگیِ غیرمجاز در فهرست مواد ممنوعه آژانس جهــانی مبـارزه با دوپینــگ (WADA) طبقـه‌بنــدی می‌شوند، و بنابراین برای استفاده توسط ورزشکاران حرفه‌ای داخل و خارج مسابقات ممنوع شده‌اند. چنین سکرتاگوگهای پپتیدی دست‌کم از سال ۲۰۰۸ در فهرست مواد ممنوعه آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ بوده‌اند. کمیسیون جرم و جنایت استرالیا به سوءمصرف سکرتاگوگهای پپتیدی غیرمجاز در ورزش استرالیا ازجمله پپتیدهای آزادکننده هورمون رشد CJC1295 و نیز CHRP-6 ، GHSRو هگزارلین اشاره می‌کند.

مهم‌ترین عوارض مصرف پپتیدها:

  • پپتیدها حجم سلول رو افزایش نمی‌دهد بلکه باعث تکثیر سلول در بدن می‌شود شاید این موضوع تو فیلد بدن‌سازی مناسب باشد ولی در بحث سلامتی کاملاً برعکس عمل کرده و باعث رشد سایر سلول در بافت‌های بدن می‌شود که این به‌نوعی آغاز سرطان در بدن است.
  • بدن همه‌ی انسان‌ها به‌صورت بالقوه دارای سلول سرطانی هست، و برای رشد نیاز به یک چاشنی‌دارند که مصرف پپتیدها دقیقاً می‌تواند همین فرمان تکثیر سلولی باشد.
  • تأثیر و اختلال بر روی رشد استخوان‌ها
  • ناهماهنگی بین قلب و عضله

علاوه بر این‌یکی دیگر از عوارض مصرف پپتید، عارضه مقاومت انسولینی است که در این پدیده سلول‌ها به‌مرورزمان حساسیت خود را به انسولین از دست می‌دهند و در این شرایط بدن برای کنترل قند خون و ورود مواد مغذی به درون سلول‌ها انسولین بیشتری ترشح کند که این بسترساز ابتلا به بیماری دیابت است. خیلی از قهرمانان سطوح بالای این ورزش با این عارضه دست‌به‌گریبان هستند که هرازگاهی خبر ابتلا به بیماری دیابت یکی از آنان پخش می‌شود که آخرین مورد رانی راکل بود که گفته شد به بیماری دیابت دچار شده است.

خستگی مفرد و افزایش میزان استرس یکی دیگر از عوارض این داروهاست که به سبب افزایش سطح هورمون کورتیزول توسط این داروها در فرد مصرف‌کننده می‌باشد.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.