کد خبر : 22833
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399 - 13:11
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای گفتگوی اختصاصی “تبریز جوان” با مربی پرتاب اوت لیورپول :: تبریز جوان بسته هستند

گفتگوی اختصاصی “تبریز جوان” با مربی پرتاب اوت لیورپول :: تبریز جوان

گفتگوی اختصاصی “تبریز جوان” با مربی پرتاب اوت لیورپول :: تبریز جوان

به گزارش “تبریز جوان”، در تابستان ۲۰۱۸ بود که خبر استخدام یک مربی پرتاب اوت توسط یورگن کلوپ برای لیورپول، به خبر اول رسانه های ورزشی تبدیل شد. قرمزها که در آن فصل به فینال چمپیونزلیگ رسیده بودند، تیم کم نقصی به نظر می آمدند اما کلوپ از وضعیت پرتاب های اوت تیمش راضی نبود.

به گزارش “تبریز جوان”، در تابستان ۲۰۱۸ بود که خبر استخدام یک مربی پرتاب اوت توسط یورگن کلوپ برای لیورپول، به خبر اول رسانه های ورزشی تبدیل شد. قرمزها که در آن فصل به فینال چمپیونزلیگ رسیده بودند، تیم کم نقصی به نظر می آمدند اما کلوپ از وضعیت پرتاب های اوت تیمش راضی نبود. استخدام گرونمارک کمک زیادی به لیورپولی ها کرد تا در استفاده از پرتاب های اوت، بهتر عمل کنند و از طرف دیگر، این همکاری شهرت زیادی برای او به همراه داشت؛ به طوری که باشگاه های زیادی خواهان همکاری با او شدند. از جمله آژاکس که در این فصل با او همکاری ثابتی داشت. او در این مصاحبه سابقه ورزشی اش و تبدیل شدن به اولین مربی پرتاب اوت دنیا گفت:

 

می دانم که کارتان به عنوان مربی پرتاب اوت را از سال ۲۰۰۴ آغاز کردید. قبل از آن ارتباط شما با فوتبال به چه شکل بود؟ فقط یک هوادار بودید یا سابقه بازی هم دارید؟

من خودم بازیکن فوتبال بودم. من در دهه ۱۹۹۰ فوتبال بازی می کردم و حتی مقابل بازیکنی مانند توماس گراوسن که بعدا به رئال مادرید رفت، هم بازی کردم اما به اندازه کافی خوب نبودم که به یک بازیکن حرفه ای تبدیل شوم. به همین خاطر در میانه های دهه ۹۰، به رشته دو و میدانی رفتم و در رشته های ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر می دویدم. چندین بار قهرمان دانمارک شدم. همچنین در سال ۲۰۰۰ در پاریس، در رشته ۴ در ۴۰۰ متر، قهرمان اروپا شدم. بعد در سال ۲۰۰۲، وارد رشته باب اسلِی (bobsleigh) شدم که یک ورزش زمستانی است و باید در یک مسیر حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ کیلومتری،  برانید.

اما در سال ۲۰۰۴ و در اواسط دوره ۴ ساله ام در باب اسلی، یک روز به ذهنم رسید که در مورد پرتاب اوت تحقیق کنم چون به عنوان بازیکن فوتبال، من دست های قوی ای برای پرتاب اوت داشتم. بنابراین به کتابخانه محلی مان رفتم تا کتابی در مورد پرتاب اوت پیدا کنم.

 

گرونمارک سه رشته ورزشی را تجربه کرد؛ فوتبال، دو و میدانی و باب اسلی

 

دقیقا چه اتفاقی افتاد که به توجه‌تان به پرتاب اوت جلب شد؟ به خاطر یک دیدار یا لحظه خاص بود؟

نه، اتفاق خاصی نبود. فقط به ذهن خودم رسید. در آن زمان که باب اسلی کار می کردم، بعضی اوقات برای تفریح، فوتبال بازی می کردیم و من پرتاب های اوت بلندی انجام می دادم و این ویژگی مهم من به عنوان بازیکن بود. بنابراین این ایده خودم بود که مربی پرتاب اوت بشوم. آن زمان هیچ کتابی در مورد پرتاب اوت وجود نداشت و نه هیچ آموزش جدی ای در اینترنت من از آن زمان کارم را به عنوان مربی پرتاب اوت شروع کردم و در تیم های مختلفی در دانمارک کار کردم تا دو سال اخیر که با تیم های بین المللی کار می کنم.

اولین تیمی که در آن کار کردید چه تیمی بود؟

در سال ۲۰۰۴ با ویبورگ کارم را شروع کردم که آن زمان در سوپرلیگ دانمارک بود و الان در دسته دوم. و یک سال بعد به میتیلند رفتم. هر کدام از این تیم ها گل های زیادی روی پرتاب های اوت به ثمر رساندند و این دستاورد بزرگی برای من بود. فقط هم از روی پرتاب های بلند نبود. در واقع من فلسفه پرتاب های اوت بلند، سریع و هوشمندانه را ایجاد کردم که در هر نقطه از زمین کاربرد دارد.

حتما انتقادهای زیادی هم در این مدت شنیدی؟

خب انتقادها خیلی زیاد نبود؛ فقط چند کارشناس مانند اندی گِرِی، استیو نیکول و همین طور هواداران تیم های رقیب، مثلا وقتی به لیورپول آمدم، هواداران منچستریونایتد و تیم های دیگر، می گفتند که داشتن مربی برای پرتاب اوت احمقانه است. اما من هر روز حمایت های زیادی هم از آدم هایی از سراسر دنیا دریافت می کنم. البته که در ابتدای کارم، کسی نمی دانست مربی پرتاب اوت چیست. اما الان که چندین سال گذشته، من حمایت های زیادی دریافت می کنم؛ از مربیان، بازیکنان، آنالیزورها و روزنامه نگار زیرا آنها می توانند ببینند که کار من چقدر تفاوت ایجاد کرده است.

در هر بازی به طور میانگین ۱۴ تا ۱۶ پرتاب اوت انجام می شود و تیم ها حدود ۴۰ درصد توپ ها را از دست می دهند اما من به آنها کمک می کنم که در این زمینه بهتر بشوند. برای مثال تیمی مانند لیورپول، یک فصل قبل از آمدن من، در زمینه پرتاب اوت تحت فشار، در لیگ برتر هشتم بود با ۴۵ درصد حفظ توپ اما با حضور من، آنها با ۶۸ درصد حفظ توپ به رتبه اول لیگ برتر رسیدند. بنابراین پرتاب اوت خیلی مهم است. اگر توپ را از دست بدهید، احتمال گل خوردن زیاد است و اگر آن را حفظ کنید، می توانید موقعیت ایجاد کنید و به گل برسید.

 

 

گرونمارک در باشگاه لیورپول؛ او در دو فصل اخیر با این باشگاه همکاری داشت. یکی از اصول کاری او این است که در یک فصل، با دو باشگاه رقیب همکاری نمی کند.

 

در ایران هم ما بازیکنی داشتیم که پرتاب های اوت خیلی خوبی داشت و مربیان او از این قابلیت استفاده می کردند اما بقیه تیم ها و حتی رسانه ها به آنها طعنه می زدند. به نظرت چرا برای بعضی استفاده از پرتاب اوت برای رسیدن به گل، پذیرفتنی نیست؟

اول از همه باید بگویم که فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد تیم ها از پرتاب های اوت بلند استفاده می کنند. اما اینکه من از فلسفه پرتاب های اوت بلند، سریع و هوشمندانه استفاده می کنم، به خاطر این است که می توان از آن در همه مناطق زمین در دفاع و حمله استفاده کرد. برای مثال لیورپول و آژاکس از پرتاب های اوت بلند برای رسیدن به گل استفاده نمی کنند و از شکل های دیگر پرتاب اوت بهره می گیرند. و اینکه بعضی از باشگاه ها و هواداران پرتاب های اوت بلند را دوست ندارند به خاطر این است که به تیم های قوی از نظر بدنی و فیزیکی علاقه ندارند. زیرا اگر از نظر فیزیکی تیم قوی ای نباشید، استفاده از پرتاب های اوت بلند، فایده ای ندارد و باعث کند شدن بازی می شود. مثلا لیورپول این کار را نمی کند چون سرعت بازی شان را می گیرد ولی میتیلند، نه این فصل اما در فصل های قبل، گل های زیادی از روی پرتاب های اوت بلند به ثمر رساند. یا اگر به تیم ایسلند در رقابت های یورو ۲۰۱۶ نگاه کنید، می بینید که تیم بودند که از قدرت بدنی خوبی برخوردار بودند و پرتاب های اوت خوبی داشتند.

در مورد کار با لیورپول بیشتر صحبت کنیم. اولین بار چه زمانی با شما تماس گرفتند و چه کسی به شما زنگ زد؟

در ابتدای جولای ۲۰۱۸، من در فروشگاه خانوادگی مان بودم که دیدم یک تماس دارم. شماره هم با توجه به کد، از انگلیس بود و من فکر کردم که احتمالا یک فروشنده بود. یک پیام صوتی هم بود که وقتی گوش کردم، دیدم از یورگن کلوپ است. او مستقیما به من زنگ زده بود. من همیشه دوست داشتم در لیگ برتر مربی‌گری کنم؛ بنابراین خیلی خوشحال شدم. سعی کردم با او تماس بگیرم اما پاسخ نداد. به همسر و بچه هایم گفتم که به خانه برگردیم؛ من همین الان مهمترین تماس زندگی ام را دریافت کردم. سوار ماشین شدیم؛ همسرم کنارم بود و بچه ها هم عقب نشسته بودند که تلفن زنگ خورد. همسرم به گوشی نگاه کرد و گفت:” اوه، یورگن کلوپ است!” من همانجا زدم کنار. کلوپ به من گفت:” ما فصل فوق العاده ای داشتیم. در لیگ برتر چهارم شدیم و به فینال چمپیونزلیگ رسیدیم اما در پرتاب های اوت خیلی بد بودیم.” بنابراین او من را به کمپ تمرینی لیورپول، ملوود، دعوت کرد. هفته بعد یک ملاقات داشتیم و کاملا متقاعد شد و راضی بود. بعد یک جلسه با بازیکنان داشتیم که تازه از جام جهانی برگشته بودند و بعد از اولین جلسه، با لیورپول قرارداد امضا کردم و در این دو فصل با لیورپول بودم.

واکنش بازیکنان لیورپول چطور بود؛ راحت شما را پذیرفتند؟

بله، خیلی رفتار مثبتی داشتند. در اولین جلسه تمرینی به آنها گفتم که در هر بازی، چهارده تا شانزده پرتاب اوت اتفاق می افتد و شما تقریبا ۵۰ درصد آنها را ازدست می دهید. من فقط نمی خواهم به شما پرتاب اوت بلند را یاد بدهم؛ بلکه نحوه پرتاب اوت در سراسر زمین را به شما یاد می دهم. پس از آن لیورپول در پرتاب های اوت خیلی بهتر شد. بازیکنان خیلی پذیرا بودند و به همین دلیل توانستند از رتبه هشتم لیگ برتر در پرتاب های اوت تحت فشار، به رتبه اول برسند. در این فصل هم ما گل های مهمی مانند بازی با وولوز (از اینجا ببینید) یا تاتنهام را از روی پرتاب های اوت زدیم.

 

گرونمارک در تمرینات خنت؛ جایی که با میلاد محمدی هم پرتاب اوت چرخشی را تمرین کرد.

 

شما در خنت با یک بازیکن ایرانی هم کار کردید؛ میلاد محمدی که احتمالا پرتاب اوتش در دیدار مقابل اسپانیا در جام جهانی روسیه را به یاد دارید.

بله؛ کاملا یادم هست. روزنامه نگاران زیادی در مورد آن پرتاب اوت از من سوال کردند.

پرتاب او  را برای ما آنالیز می کنید و می گویید که چه اشتباهی مرتکب شد؟

میلاد قصد داشت یک پرتاب اوت پرخشی انجام بدهد که اولین می دوید، بعد پشتک می زنید و در نهایت پرتاب می کنید. روزنامه نگارهای زیادی از من سوال کردند؛ ۴۰-۳۰ روزنامه‌نگار شاید، دقیقا یادم نیست. آنها به این خاطر از من سوال کردند که حرکت جالب و خنده داری بود و من به همه آنها گفتم که شاید این حرکت کمی خنده دار باشد اما به نظر من، میلا شجاع بود که چنین حرکتی را انجام داد؛ در حالی که یک دقیقه به پایان بازی مانده بود؛ در دیدار مقابل اسپانیا در جام جهانی. او واقعا شجاع بود و من تحسینش می کنم. به او افتخار می کنم.

اتفاق جالب اینکه می دانید من با تیم خنت کار کردم؛ در آگوست تا سپتامبر ۲۰۱۹ بود. یس تورپ، سرمربی خنت، به من گفت که یک مدافع کناری به خدمت گرفتیم و من دیدم که، این همان بازیکنِ جام جهانی است که پرتاب اوت چرخشی انجام داد. خیلی جالب بود. ما با خنت در ژانویه ۲۰۲۰ یک کمپ تمرینی در اسپانیا داشتیم. من طبق برنامه پرتاب های اوت بلند، سریع و هوشمندانه با او کار کردم و البته پرتاب های چرخشی را هم تمرین کردیم. اگر به صفحه توئیتر من بروید و به ژانویه ۲۰۲۰ برگردید (از اینجا و اینجا ببینید)، می بینید که میلاد پرتاب های چرخشی را به شکل درستی انجام می دهد. پرتاب های چرخشی می تواند گاهی موثر باشد اما برای من مسئله مهم این است که او جسارت داشت و این کار را مقابل اسپانیا انجام داد و من تحسینش می کنم. میلاد آدم فوق العاده ای است و همین طور بازیکنی فوق العاده.

 

مصاحبه از: بهنام جعفرزاده

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php