کد خبر : 97838
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 خرداد 1403 - 16:58

گسترش فرهنگ ایثار به بسط «فرهنگ خدمت» می‌انجامد

گسترش فرهنگ ایثار به بسط «فرهنگ خدمت» می‌انجامد

تبریز جوان/آذربایجان شرقی سرپرست استانداری و رئیس شورای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت آذربایجان شرقی تاکید کرد: گسترش و نهادینه شدن فرهنگ ایثار در جامعه به بسط «فرهنگ خدمت» می‌انجامد. تراب محمدی در جلسۀ شورای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت آذربایجان شرقی که قبل از ظهر امروز در محل استانداری برگزارتبریز جوان/آذربایجان شرقی سرپرست استانداری و رئیس شورای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت آذربایجان شرقی تاکید کرد: گسترش و نهادینه شدن فرهنگ ایثار در جامعه به بسط «فرهنگ خدمت» می‌انجامد.

تراب محمدی در جلسۀ شورای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت آذربایجان شرقی که قبل از ظهر امروز در محل استانداری برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطرۀ شهدای خدمت اعلام کرد: باید یاد شهدا و راه و روش این عزیزان را برای همیشه تاریخ زنده نگه داشته، تکریم خانواده‌های شهدا را برای خود فرض دانسته و فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه ساری و جاری کنیم که اگر این فرهنگ گسترش یابد، قطعاً با خود فرهنگ خدمت را به ارمغان خواهد آورد.

وی با بیان اینکه شهدا برگزیدگان خدا هستند، اظهار کرد: فردی که ایثارگرانه و صادقانه به خاطر خدا، در خدمت خلق او باشد، توسط خداوند متعال انتخاب می‌شود و ما این را در مسالۀ شهدای خدمت به عینه دیدیم.

وی افزود: تک تک شهدای خدمت از رئیس جمهورِ مردمی و نمایندۀ محبوب القلوبِ مقام مظعم رهبری(مد ظله العالی) در استان گرفته تا استاندار جهادی و وزیر خارجۀ مجاهد، انسان‌هایی بودند که انتخاب شدۀ خداوند متعال بودند.

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی با تبیین برخی از ابعاد شخصیتیِ رئیس جمهورِ شهید گفت: همه دیدیم و این روزها باز می‌شنویم که شهید آیت‌الله رئیسی در مناظرات انتخاباتِ ۱۴۰۰ به هیچ تخریبی جواب نداد و گفت که «اگر این تخریب‌ها خوشحالتان می‌کند و فکر می‌کنید جامعه با این تخریب‌ها اصلاح خواهد شد، ادامه دهید اما مردم، طالب مسئولی هستند که با اخلاص، زحمت کشیده و صادقانه سخن می‌گوید.»

وی ادامه داد: مظلومیت شهید آیت‌الله رئیسی تا جایی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) در سخنرانی مراسم سی و پنجمین سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی از اصطلاح «دلسوزی» برای رئیس جمهور شهید و نادیده ماندن خدمات و زحماتش استفاده کردند و در اظهاراتی ماندنی اما دردناک گفتند: «دلم برای رئیسی سوخت».

وی مطرح کرد: شهید آیت‌الله رئیسی به رغم همۀ هجمه‌ها و حاشیه‌سازیِ حاشیه‌سازان دنبال کارهای زیربنایی بود، هر چند برخی مواقع تورم از کنترل خارج می‌شد اما عقبۀ تلاش‌ها و کارهای زیربنایی، این بود که تورم کاهشی شود، ایشان در همین راستا موفق شد از رشد نقدینگی جلوگیری کند و سعی داشت اقتصاد را به ساحل ثبات برساند و آرامش روانی را در جامعه ایجاد کند.

محمدی بیان کرد: یکی از دستاوردهای دیپلماسی دولت سیزدهم، احیای روابط ایران با اکثر کشورهای همسایه بود و این در حالیست که ارتباط ایران با همین کشورها طی هشت سالِ دو دولتِ قبلی، قطع شده بود و الحاق ایران به مجامع بزرگ اقتصادی مثل پیمان شانگهای و یا گروه بریکس دیگر دستاورد دولت سیزدهم بود که با تدبیر شهید آیت‌الله رئیسی محقق شد که در یک جمع‌بندی می‌توان گفت که حجم فعالیت‌های حدود سه سالۀ دولت سیزدهم از همۀ دستاوردهای هشت سال قبلیِ دو دولت پیشیین بیشتر بود، البته باید در نظر بگیریم که یک سال و نیم عمر این دولت با شیوع بیماری کویید۱۹ مقارن شد و البته دولت از این شرایط سخت نیز سربلند بیرون آمد و عدد کشته‌های کرونا در کشور که بعضاً از مرز ۷۰۰ نفر در روز تجاوز می‌کرد را به سه، چهار نفر و نهایتاً به صفر رساند.

وی تاکید کرد: دستاوردهای عظیم و بزرگ تبیین نشد و یا اگر در مواردی هم گفته می‌شد، غالباً به حاشیه می‌رفت ولی شهید آیت‌الله رئیسی و همراهان شهیدِ او بی‌اعتنا به هیاهوهای موجود، فقط پیگیر حل و فصل ریشه‌ای مشکلات بودند. 

وی بار دیگر با تاکید بر این مطلب که اگر فرهنگ ایثار در جامعه نهادینه شود، قطعاً فرهنگ خدمت صادقانه، خالصانه و موثر هم بسط پیدا خواهد کرد، گفت: کارمند و مدیری که با روحیۀ ایثارگرانه و به نیّت جلب رضایت خدا و خلق خدا، به جای هشت ساعتِ موظّفی، ۱۸ ساعت در اداره و محل کارَش فعالیت می‌کند، فرهنگ خدمت را به منصۀ ظهور و بروز می‌رساند که بی‌تردید نشأت گرفته از فرهنگ ایثار است.

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی یادآوری کرد: برابر تدبیر صورت گرفته، مقرر است یادمان شهدای پرواز اردیبهشت، به موازات نصب در استان‌های سراسر کشور، در آذربایجان شرقی نیز ساخته شده و ایجاد شود.

وی اذعان کرد: این یادمان پس از تایید نهاییِ نهاد ریاست جمهوری، احتمالاً در محلی در مجاورت محل سانحۀ سقوط هلی کوپترِ حامل رئیس جمهور در ارسباران ساخته خواهد شد.

وی در بخش دیگری از این جلسه ضمن قدردانی از سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بابت پیگیری تشکیل اولین جلسۀ شورای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت استان افزود: فلسفۀ تشکیل این جلسات، بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص رفع موانعِ مرتبط با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است و ضرورت دارد همۀ مصوبات این جلسه در اسرع وقت عملیاتی شود.

محمدی از اعضای شورای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت استان خواست این جلسه و مصوبات آن را جدّی بگیرند.

وی با بیان اینکه همۀ هستی و نیستی و همۀ جایگاه خود را ما مرهون ایثارگران گرانقدر و شهدای والامقام هستیم، بیان کرد: این که فقط نام شهدا را ببریم، ناکافیست بلکه باید به راه آنان نیز پایبند باشیم که همۀ دستگاه‌های عضو شورای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت استان، هر کدام متناسب با وظیفه‌ای که به آنان محوّل می‌شود، باید تصمیم‌های اتخاذ شده را پیگیری کنند و در جلسۀ بعدی با افتخار بگویند که به خاطر شهدا، مصوبات را عملیاتی کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: پایندگی و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران منوط به الگو قرار دادن شهدا و راه و سلوک آنان است و تحت چنین شرایطی است که با هیچ مشکلی مواجه نخواهیم شد.

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی همچنین تاکید کرد: ستاد برگزاری اجلاسیۀ استانی کنگره ملی شهدای غریب استان باید به سرعت در ذیل استانداری تشکیل شود ضمن اینکه لازم است دبیر محترم ستاد استانی این کنگره، اسامی دستگاه‌های اداری و افرادِ موثر، علاقه‌مند و کارگر برای بر عهده گرفتن مسئولیت هر یک از کمیته‌های ششگانۀ این اجلاسیه را به استانداری معرفی کنند تا احکام ایشان صادر و فعالیت هر یک از کمیته‌ها با جدّیت شروع شود.

وی تاکید کرد: استانداری آذربایجان شرقی از هر گونه کمکی برای برگزاری باشکوه اجلاسیۀ استانی کنگره ملی شهدای غریب اسارت دریغ نخواهد کرد.

وی به اظهارات مطرح شده توسط یکی از اعضای جلسه دربارۀ برنامه‌ریزی‌های ملی جهت برگزاری کنگره‌های شهدای کودک و شهدای امدادگر اشاره و عنوان کرد: امروز دژخمیان رژیم صهیونیستی با حمایت‌های جهانی به خصوص با پشتیبانی‌های غربِ وحشی کودکان غزه و خانواده‌هایشان را به خاک و خون می‌کشد که در چنین شرایطی آمادۀ مشارکت برای برگزاری این کنگره‌ها هستیم تا مظلومیت کودکان و امدادگران را به دنیا نشان دهیم، هرچند که با تفضّل و عنایت خداوند متعال، خون‌های ریخته شدۀ شهدای غزه، به جوشش آمده و مردم دنیا در زمان حاضر، با بصیرت، به مسالۀ فلسطین نگاه می‌کنند که بی‌تردید مشیّت و حکمتی الهی است و ما هم در این مقطع، وظیفه داریم در این زمینه ادای دِین کنیم.

محمدی اضافه کرد: لازم است کارگروه ساماندهی گلزار شهدای استان در اسرع وقت با مسئولیت معاونت عمرانی استانداری تشکیل جلسه دهد و نتایج آن جلسه و مصوبات احتمالی باید در نشست بعدیِ شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان اعلام شود.

وی ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان سریعاً نواقص و مشکلات ساماندهی گلزارهای شهری و روستایی استان را احصاء کند تا در جلسۀ کارگروه مزبور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همچنین برای اجرای مطلوب‌تر طرح سپاس از ایثارگران، لیستی از خانواده‌های شهدا و ایثارگرانِ مدّ نظر را در اختیار دستگاه‌های مختلف اداری قرار دهد و پایگاه‌های مقاومت بسیج هر یک از این دستگاه‌ها، مسئول پیگیری انجام دیدارها شوند. 

به گزارش تبریز جوان، به نقل از سازمان اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان شرقی، سرپرست استانداری آذربایجان شرقی اذعان کرد: برای تشکیل دبیرخانۀ دائمی کنگرۀ ملی بزرگداشت مقام ۱۰ هزار شهید استان نیز منتظر اعلام محل‌های پیشنهادی هستیم ضمن اینکه ما نیز در استانداری راساً تلاش خواهیم کرد محل مناسبی برای استقرار این دبیرخانه تعیین کنیم.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

css.php