کد خبر : 19020
تاریخ انتشار : پنجشنبه 8 اسفند 1398 - 10:26
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای کشورهای اسلامی توان امنیتی خود را برای برخورد با اسرائیل یک کاسه کنند بسته هستند

کشورهای اسلامی توان امنیتی خود را برای برخورد با اسرائیل یک کاسه کنند

کشورهای اسلامی توان امنیتی خود را برای برخورد با اسرائیل یک کاسه کنند

هادی برهانی در گفت و گو با تبریز جوان درباره تهدید به ترور رهبران مقاومت و جهاد اسلامی توسط رژیم صهیونیستی اظهار داشت: اقدام اخیر اسرائیل برای ترور رهبر سازمان جهاد اسلامی می تواند بخشی از یک طرح بزرگتر برای مقابله با ایران و قطع بازوهای اصلی آن در منطقه از طریق ترورهای هوشمند باشد.استادهادی برهانی در گفت و گو با تبریز جوان درباره تهدید به ترور رهبران مقاومت و جهاد اسلامی توسط رژیم صهیونیستی اظهار داشت: اقدام اخیر اسرائیل برای ترور رهبر سازمان جهاد اسلامی می تواند بخشی از یک طرح بزرگتر برای مقابله با ایران و قطع بازوهای اصلی آن در منطقه از طریق ترورهای هوشمند باشد.
استاد دانشگاه افزود: از این چشم انداز سه شخصیت کلیدی مقاومت در برابر اسرائیل یعنی سردار سلیمانی، سید حسن نصرالله و زیاد نخاله را اداره می کنند که این سه تن نه تنها سازمان‌های اصلی درگیر با اسرائیل را رهبری می کنند بلکه نقش فوق العاده ای در اداره این سازمان‌ها و راهبرد آنها دارند.  
برهانی ادامه داد: ابتدا سردار سلیمانی در یک ترور آمریکایی – که ریشه اسرائیلی دارد – ترور شد و اینک شاهد گام دوم یا تلاش اسرائیل برای ترور رهبر جهاد اسلامی هستیم و شاید فردا کار به ترور سید حسن نصرالله بکشد.  
این کارشناس مسایل فلسطین گفت: این ترورها اگر موفق باشند می تواند ضربه سنگینی به توان ایران برای مقابله با اسرائیل وارد کند. می توان ادعا کرد این سه تن به آسانی قابل جایگزینی نیستند که این امر در مورد شهید سلیمانی و سید حسن روشن تر است.

وی درباره اینکه آیا ایران می تواند مانع اجرای این طرح شود، گفت: ممانعت از اجرای این طرح به توان بازدارندگی و قدرت انتقام ایران بستگی دارد. اگر ایران بتواند پیام باورپذیری بر انجام انتقام سخت به دشمن صهیونیستی بفرستد می تواند از ادامه اجرای این طرح جلوگیری کند و این زبانی است که اسرائیل می فهمد.
این استاد دانشگاه یاد آور شد: ایران باید موضع و راهبرد دقیقی در قبال احتمال ترور این شخصیت ها طراحی کند. موضعی که قدرت بازدارندگی داشته و هزینه رژیم صهیونیستی برای انجام چنین عملیاتی را فوق تحمل نشان دهد. وی با بیان اینکه متاسفانه این کار در مورد سردار سلیمانی انجام نشد و ایران ایشان را از دست داد، گفت:  بعید است کسی بتواند جای خالی او را پر کند.  
این استاد دانشگاه ادامه داد: همین مسئله در مورد سید حسن نصرالله هم وجود دارد. امروز این فرصت وجود دارد که چنین موضع و راهبردی طراحی و اجرا شود. اگر این کار صورت نگیرد شاید فردا دیر باشد و بعید است کسی بتواند جای او را در لبنان و منطقه پر کند.

وی در پاسخ به این سوال که این بازدارندگی چگونه قابل حصول است، گفت: این بازدارندگی کار آسانی نیست اما قابل حصول است. اسرائیل تجربه و ظرفیت بزرگی در کارهای امنیتی و عملیاتی دارد و از این جهت کاملا در موقعیت برتری است و نگاهی به پرونده جدال رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی و اسلامی این واقعیت را آشکار می سازد.
برهانی یادآور شد: اسرائیل تاکنون توانسته است بخش بزرگی از رهبران سازمان‌های مسلح مخالف و نخبگان کشورهای مقاومت را تصفیه کند. در این زمینه لیست بسیار طویلی از رهبران سابق حزب الله لبنان، سازمان جهاد اسلامی و حماس و فتح و سایر سازمان‌های فلسطینی وجود دارد. به این لیست می توانیم ترور دانشمندان هسته ای ایران را نیز اضافه کنیم اما در مقابل کشورهای اسلامی نتوانسته اند کار موثری انجام دهند.  
این کارشناس مسایل فلسطین اظهار داشت: اسرائیل در محافظت از نخبگان خود از عملیات انتقامی بسیار موفق عمل کرده است به طوری که در تاریخ اسرائیل کمتر نخبه بلندپایه ای در چنین عملیاتی آسیب دیده است و همین امر به اسرائیل اعتماد به نفس و جسارت بالایی داده است.  
وی تصریح کرد: تا کشورهای اسلامی نتوانند نشان دهند می توانند پاسخ مناسب دهند و این وضعیت ادامه خواهد داشت چرا که توان تک تک کشورهای اسلامی برای چنین کاری کافی نیست.  
این استاد دانشگاه گفت: از نظر بنده توان لازم برای چنین کاری تنها زمانی فراهم می شود که کشورهای اسلامی، یا حداقل چند کشور مهم و بزرگ اسلامی، توان و توشه خود برای برخورد با سازمان امنیتی اسرائیل را یک کاسه کنند.  
این کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: امروزه دستگاه امنیتی کشورهای اسلامی همکاری جدی با هم ندارند و هر کدام به تنهایی تلاش می کنند در مقابل این غول وحشی مقاومت کنند و دستاوردهای این تکروی در حدی نیست که اسرائیل را متوقف کند.

برهانی در پاسخ به اینکه آیا توقع همکاری کشورهای اسلامی در این زمینه واقع بینانه است گفت: اگر کشورهای اسلامی درک درستی از واقعیت های صحنه و تاریخ درگیری با اسرائیل داشته باشند حتما به این نتیجه می رسند که راه و گزینه ای جز این ندارند. اما داشتن تصویر نادرست از اوضاع منطقه آنها را از این نقطه دور نگه می دارد.
وی افزود: در قدم اول کشورهای اسلامی باید بپذیرند در جنگ اطلاعاتی- امنیتی با اسرائیل شکست خورده اند تا بتوانند به فکر چاره باشند و درک کنند تغییر مسیر و اصلاح امور ضرورت دارد. درک کنند برتری امنیتی اسرائیل امروزه در حدی است که هیچ کشور اسلامی به تنهایی نمی تواند آن را به چالش بکشد. آن روز کشورهای اسلامی به صرافت همکاری با یکدیگر خواهند افتاد.  
این استاد دانشگاه ادامه داد: آن روز خیالبافی و بدبینی را کنار خواهند گذاشت و بطور جدی به دنبال مساحت مشترک مبارزه با اسرائیل خواهند بود و آن را خواهند یافت. این مساحت مشترک فرصت همکاری را برای آنها فراهم می کند. امروزه بدون وجود این درک آنها نه تنها به دنبال مساحت مشترک نیستند بلکه به جای آن بر اختلافات و تفاوت‌ها تاکید می کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php