کد خبر : 11377
تاریخ انتشار : شنبه 11 آبان 1398 - 13:28
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای کار پیشگیرانه در حوزه پدافند غیرعامل با تعامل و هم‌افزایی امکان‌پذیر است بسته هستند

کار پیشگیرانه در حوزه پدافند غیرعامل با تعامل و هم‌افزایی امکان‌پذیر است

کار پیشگیرانه در حوزه پدافند غیرعامل با تعامل و هم‌افزایی امکان‌پذیر است

احمد جهانسری امروز گفت‌وگو با تبریز جوان اظهار داشت: پدافند غیرعامل مکمل پدافند ملی و همه جانبه کشور، اثر بخش‌ترین روش دفاعی است که کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌های مراکز حیاتی، حساس و مهم را به دنبال دارد. وی افزود: جایگاه حیاتی ما در پدافند غیرعامل در راستای مجموع اقدام‌های غیرمسلحانه‌ای است که موجب مصون‌سازی کشور از طریق


احمد جهانسری امروز گفت‌وگو با تبریز جوان اظهار داشت: پدافند غیرعامل مکمل پدافند ملی و همه جانبه کشور، اثر بخش‌ترین روش دفاعی است که کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌های مراکز حیاتی، حساس و مهم را به دنبال دارد.

وی افزود: جایگاه حیاتی ما در پدافند غیرعامل در راستای مجموع اقدام‌های غیرمسلحانه‌ای است که موجب مصون‌سازی کشور از طریق بالا بردن قدرت بازدارندگی، ارتقا پایداری ملی و کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌های (حیاتی، حساس و مهم) و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات متنوع فرآروی پیرامونی و فضای سرزمینی می‌باشد و صرفاً با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی صورت می‌گیرد.

 

‌لزوم رصد، پایش، کنترل و پیشگیری در حوزه‌های مختلف

وی، فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی موضوع پدافند غیرعامل، ایمن‌سازی مراکز حیاتی حساس، توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی متخصص و تقویت مولفه‌های مقاومت در مقابل تهدیدات و ایجاد باور در مورد تاثیر پدافند غیرعامل در کاهش آسیب‌پذیری را از جمله اهداف پدافند غیرعامل برشمرد.

جهانسری ادامه داد: تهدیدات ذیربط پدافند غیرعامل در ۸ حوزه ملاحظات عمومی، کالبدی(ساختمان‌ها)، شامل تهدیدات نظامی و تهدیدات سایبری، زیستی ( انسان، دام، کشاورزی، مواد غذایی و دارویی، آب، محیط زیست و منابع طبیعی)، پرتوی، هسته‌ای، شیمیایی، اقتصادی و هدایت افکار عمومی می‌باشد که سیاستگذاری، هدایت و برنامه‌ریزی مقابله با تهدیدات یاد شده در قرارگاه‌های ذیربط سازمان پدافند غیرعامل کشور انجام می‌پذیرد و این موضوعات ظرفیت‌های مناسبی برای ارائه در راستای تولید دانش، فکر و سرفصل‌های آموزشی در سطح ملی دارد.

رئیس انجمن علمی پدافند غیرعامل شمال‌غرب کشور ابراز داشت: ‌رصد، پایش، کنترل و پیشگیری در حوزه‌های مختلف از عمده اقدامات پدافند غیرعامل است که در پنج استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان و همدان در حال انجام است. 

عمومی کردن موضوع برای همه اقشار جامعه، ماموریت اصلی رسانه

جهانسری با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل برای تهدیدهای مختلف نسخه‌های خاص خود دارد، افزود: رسانه‌ها در دفاع غیرعامل نقش اساسی دارند و لازم است برای انجام وظیفه مهمی که در دفاع غیرعامل به عهده دارند برنامه‌ریزی اجرایی داشته باشند، حفظ اعتماد عمومی مردم به رسانه‌ها در شرایط تهدید و بحران از دیگر اهداف برنامه دفاع غیرعامل در حوزه رسانه است.

وی ادامه داد: رسالت پدافند غیرعامل در رسانه، برقراری ارتباط پایدار و مقاوم همچنین مدیریت، هدایت و کنترل افکار عمومی در شرایط بحران و تسهیل‌کننده اداره جامعه در بحران‌های دفاعی و امنیتی است.

اهتمام جدی به امر آموزش فراگیر و هماهنگ

رئیس انجمن علمی پدافند غیرعامل شمال‌غرب کشور خاطرنشان کرد: با هم‌افزایی و همفکری در گروه‌های کاری مشترک فرهنگی و رسانه‌ای می‌توانیم برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مناسبی را اجرا کنیم و مقوله فرهنگ‌سازی را در پدافند غیرعامل گسترش دهیم.

وی گفت: رسانه‌های جمعی در فرهنگ‌سازی و حرکت همسو و هماهنگ افکار عمومی بسیار نقش تعیین‌کننده‌ای دارند و مهم‌ترین کار در این عرصه، عمومی کردن موضوع برای همه اقشار جامعه است که با فرهنگ‌سازی، آموزش و آگاه‌سازی باید از طریق دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی، متولیان عرصه پدافند و مهم‌تر از همه رسانه‌های جمعی کشور این مهم در جامعه تبیین و اجرایی شود.

انجمن علمی شمال‌غرب کشور همراه خانواده‌ها در امر راهنمایی و آموزش

جهانسری افزود: خانواده ها باید آموزش صحیح فضای مجازی را از مدارس مطالبه کنند، آسیب‌های فضای مجازی، فرزندان ما را مورد هدف قرار داده است که امروز تهدید در کیف دانش‌آموزان در خانه و همراه آنان است و در آموزش و پرورش مخصوصا مدارس غیرانتفاعی باید به فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی به موضوعات پدافند غیرعامل توجه جدی صورت پذیرد .

انجمن علمی پدافند غیرعامل شمال‌غرب کشور  نیز می‌تواند در امر آموزش و راهنمایی و شناخت فضای مجازی در کنار دانش‌آموزان و اولیای محترم قرار گیرد؛ باید توجه داشته باشیم که بزرگترین آسیب به خاطر ضعف در آموزش و سواد رسانه‌ای است.

هشدار برای آمادگی در برابرتهدیدات نوین و نوپدید

جهانسری همچنین بر ارتقاء آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای تداوم چرخه تولید و خدمات در مقابله با انواع تهدیدات و هدایت، راهبری و مدیریت و کنترل سامانه‌های مرتبط در برابر تهدیدات نوین تاکید و خواستار آموزش صحیح افراد و افزایش سطح آگاهی آنان به عنوان یکی از رویکردهای مهم در جهت آمادگی در برخورد با وقایع شد.

وی با تشریح بیماری‌های نوپدید اظهار داشت: رسانه‌ها می‌توانند مردم را نسبت به تهدیدات مختلف مثلا در حوزه ویروس‌های نوپدید در محیط زیست، تهدیدهای مختلف در فضای مجازی و موبایلی و کارکرد پدافند غیرعامل در این خصوص، آگاه‌سازی و روشنگری کنند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۱/ر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php