کد خبر : 25373
تاریخ انتشار : شنبه 7 تیر 1399 - 2:15
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای نوبخت: گردنه مصائب کنونی را پشت سر می‌گذاریم بسته هستند

نوبخت: گردنه مصائب کنونی را پشت سر می‌گذاریم

نوبخت: گردنه مصائب کنونی را پشت سر می‌گذاریم

محمدباقر نوبخت جمعه‌شب در مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر در مسجد جامع اردستان بیان کرد: رخ‌داد غم‌انگیز هفتم تیر را که در آن ۷۲ تن از مسوولان بلند پایه جمهوری اسلامی ایران در خاک و خون غلتیدند و مربوط به ۳۹ سال پیش است، هرگز فراموش نخواهد شد. وی افزود: پیش از آن شهیدان مطهریمحمدباقر نوبخت جمعه‌شب در مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر در مسجد جامع اردستان بیان کرد: رخ‌داد غم‌انگیز هفتم تیر را که در آن ۷۲ تن از مسوولان بلند پایه جمهوری اسلامی ایران در خاک و خون غلتیدند و مربوط به ۳۹ سال پیش است، هرگز فراموش نخواهد شد.

وی افزود: پیش از آن شهیدان مطهری و مفتح را از ما گرفته بودند ولی هیچ حادثه تاریخی در سده معاصر وجود ندارد که در یک رخ‌داد، ۷۲ تن از سران یک نظام به شهادت برسند.

معاون رییس جمهوری یادآور شد: هشتم شهریور همان سال رییس جمهوری و نخست وزیر وقت را همان دستان ناپاک زنده زنده سوزانند و حتی همه مساعی خود را مصروف داشتند تا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را هم از ما بگیرند.

وی با تاکید بر لزوم آگاهی نسل جوان اضافه کرد: آن دوران یکی دو سال از پیروزی انقلاب نمی‌گذشت و چنان افراد نابابی در انقلاب نفوذ کرده بودند اما این پرسش مطرح است، چرا برای برخورد با یک نظام چنین گروهی قتل عام می‌کردند.

نوبخت با بیان اینکه منافقان هنوز در حال برنامه‌ریزی ضد نظام هستند، ادامه داد: این اولین اتفاق نبود و پیش و پس از آن شهدای دیگری مانند مدنی، دستغیب و صدوقی را هم از ما گرفتند، در حالی که با ۱۱ لشکر مکانیزه از یک سال پیش‌تر به ما حمله کرده بودند.

وی به مصاحبه خود با یکی از توابین اشاره کرد و اظهار داشت: به گفته وی، آنها ماموریت داشتند ابتدا مغزهای انقلاب را بزنند؛ منجمله با شهادت ائمه جمعه به عنوان زبان‌های انقلاب که هر جمعه مردم متدین را جمع و واقعیت‌ها را تببین می‌کردند اما وقتی نشد به شهید رجایی و باهنر به عنوان بازوان انقلاب حمله کردند.

معاون رییس جمهوری افزود: منافقین اوایل انقلاب در خیابان‌ها جوخه‌های اعدام و دادگاه انقلابی تشکیل می‌دادند و افراد دارای قیافه حزب‌اللهی را مورد حمله قرار می‌دادند اما همه این حمله‌ها ناشی از این بود که اراده ای در جهان شکل گرفت تا جمهوری اسلامی ایران نباشد.

وی گفت: این ناشی از سخن جدید و متفاوت بود که همزمان با نیمه دوم سده بیستم در جهان مطرح می‌شد، در حالی که پیش از آن، در نیمه اول سده بیستم ۲ جنگ جهانی بزرگ شکل گرفت که ظاهری نظامی داشت اما پشت آن بحث‌های مکتبی بود.

نوبخت ادامه داد: آنچه تحت عنوان متحدین به ویژه در جنگ جهانی دوم یاد می‌کنیم، از یک سو نازیسم و فاشیسم و از سوی دیگر کاپیتالیسم آمریکا و سرمایه‌داری اروپا و کنار آنها سوسیالیسم شرق قرار داشت که در نهایت جنگ آنها ۸۰ میلیون کشته برجا گذاشت تا در نهایت به برتری کاپیتالیسم و سوسیالیسم، در راس آنها آمریکا و شوروی ختم شد.

وی تشریح کرد: پس از جنگ جهانی، از ۱۹۵۰ اختلاف‌ها تازه آغاز شد زیرا کاپیتالیسم باور داشت که جهان باید به لیبرال دمکراسی ختم شود اما سوسیالیست‌ها به انقلاب پرولتاریا و کارگری باور داشتند که ۲ تفکر متفاوت بود؛ از این رو جنگ سرد بین آمریکا و شوروی پیش آمد.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه ابرقدرت‌ها تلاش می‌کردند کشورها را از طریق کودتا یا مسایلی دیگر در اختیار بگیرند، بیان کرد: آن دوران بین افراد و دانشگاه‌ها چیزی جز این یا آن تفکر وجود نداشت اما در چنین شرایطی یک مجتهد جامع الشرایط قیام کرد و مردم حرفش را پذیرفتند.

وی افزود: همان زمان منافقین و ملی‌گرایان هم تلاش می‌کردند که رژیم شاه را سرنگون کنند اما پایکاه مردمی و جایگاه نداشتند؛ مردم اما نظام جمهوری اسلامی ایران را قبول کردند و بدین ترتیب اندیشه‌ای متفاوت از حرف رایج مطرح شد که به مذاق قدرت‌های جهانی خوش نیامد؛ از این رو هر دو مخالف این نظام بودند و بسیار تلاش کردند تا نظام را ساقط کنند.

نوبخت با اشاره به لزوم واقع بینی در امکانات کشور هنگام وقوع جنگ با عراق تصریح کرد: در شرایطی جنگ را ادامه دادیم که از نظر امکانات دارای ته مانده زمان شاه بودیم که بیشتر هم فناوری‌شان را مستشاران آمریکایی بر عهده داشتند و تمام تلاش‌شان این بود که با جنگ آن نظام غیرمعمول و غیرمعقول را خودشان را بیاورند و حتی فکر می‌کردند کار تمام است.

وی با بیان اینکه مردم و رزمندگان بر اساس باور به نصرت الهی همه سختی‌ها را تحمل کردند، تاکید کرد: بنابر مبانی دنیوی باید ۱۰ یا ۲۰ سال پیش شکست می‌خوردیم اما هنوز بر اساس اعتقادات درستی که داریم پابرجا هستیم و این حرف ناشی از غرور نیست؛ بلکه آنچه وظیفه بود، انجام شد و سایر اتفاق‌ها کار خدا بود.

معاون رییس جمهوری اظهار داشت: پس از شکست همه این نقشه‌ها تلاش بر این شد که نظام را با تحریم ساقط کنند و از این رو تحریم‌های سال ۹۷ و ۹۸ به غایت سخت‌تر از سال ۹۰ و ۹۱ است.

وی یادآور شد: دشمن حتی تلاش کرد تا تابستان داغ ۹۷ را به راه اندازد و چقدر هم خوشحال بود که با توجه به تحریم‌ها ۴۰ سالگی نظام را نخواهد دید.

نوبخت افزود: رژیم آمریکا اینقدر نابکار است که نه تنها به ملت‌های دیگر که حتی به ملت خودش هم رحم نداشت و در برابر چشمان مردم دنیا فردی را قتل عام کرد تا حق و باطل نشان داده شود.

وی با بیان اینکه با وجود چنین شرایطی فروش یک میلیون بشکه نفت به قیمت ۵۰ دلار در بودجه امسال پیش‌بینی شده است، گفت: مردم به حد کافی مشکل دارند و ما مسوولان باید تلاش کنیم تا مشکلات را با همه این سختی‌ها و کمبودها برطرف و از نظام دفاع کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه همه تلاش را در راستای ضعیف‌تر شدن و سرنگونی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد و اظهار داشت: امروز اما از نظر قدرت در منطقه به غایت نسبت به زمان حمله دشمن قوی‌تر هستیم و فرزندان این مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران هم با نفوذ در دل اتم، انرژی آن را برای خدمت صلح‌آمیز آزاد کردند و هم در مدارهای فضا ماهواره‌های سپاه عزیز در حال چرخش است.

بزرگداشت سی و نهمین سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و سایر شهدای هفتم تیر منجمله سید نوراله طباطبایی‌نژاد نماینده فقید اردستان، محمود تفویضی‌زاده معاون وقت وزیر راه و حسن بخشایش عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در مسجد جامع اردستان برگزار شد.

آیت‌الله بهشتی نخستین مسوول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و ۷۲ تن از یاران ایشان در هفتم تیر ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید.

رییس سازمان برنامه و بودجه برای سفری ۲ روزه، پنجشنبه وارد اصفهان شد و بازدید از پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی، چند طرح عمرانی و واحد تولیدی، شرکت در نشست شورای برنامه‌ریزی و امضای تفاهم‌نامه ساخت چهار هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی ویژه مددجویان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) از جمله برنامه‌های محمدباقر نوبخت در این سفر بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php