کد خبر : 7705
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 شهریور 1398 - 18:30
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای نمایشگاه حضرت عشق+ تصاویر | تبریز جوان بسته هستند

نمایشگاه حضرت عشق+ تصاویر | تبریز جوان

نمایشگاه حضرت عشق+ تصاویر | تبریز جوان

به گزارش تبریز جوان، ماه محرم ماه عرض ارادت به ساحت قدسی امام حسین (ع) است، در این ماه هر کدام از خانواده‌ها سعی دارند به نوعی عشق و محبت خود را به مکتب اهل بیت (ع) نشان دهند. یک خانواده با برگزاری مراسم روضه و مرثیه، یکی با نذر و احسان، دیگری با کمک


به گزارش تبریز جوان، ماه محرم ماه عرض ارادت به ساحت قدسی امام حسین (ع) است، در این ماه هر کدام از خانواده‌ها سعی دارند به نوعی عشق و محبت خود را به مکتب اهل بیت (ع) نشان دهند.

یک خانواده با برگزاری مراسم روضه و مرثیه، یکی با نذر و احسان، دیگری با کمک به نیازمندان و یک خانواده دیگر نیز با برگزاری و برپایی نمایشگاه حسینی در صدد است اهداف قیام حسینی را در قالب تصویر نشان دهد.

چهار سال پیش بود که جوانان  دو خانواده  آقای جبرئیل‌پور و آقای عطائیان تصمیم گرفتند در ماه محرم کار ابتکاری و جدیدی برای تبیین اهداف قیام حسینی انجام دهند.

پیشنهادها و طرح‌های مختلفی مطرح شد و از بین آنها طرح پیشنهادی محمد جبرئیل‌پور یعنی برگزاری نمایشگاه «کربلا» تصویب شد. آنها با ساخت ماکت‌های افراد و نمادها در صدد برآمدند تا حرکت حسینی را از زمان حرکت از مدینه تا صحنه کربلا به تصویر بکشند، بنابراین این دو خانواده دست به کار شده و مقدمات کار را فراهم کردند.
 

 

خانم مه‌لقا طهماسبی همسر آقای جبرئیل‌پور با شور و علاقه خاصی در مورد برپایی این نمایشگاه حرف زده و می‌گوید: چهار سال پیش برای اولین بار این نمایشگاه را یک خیابان بالاتر در خیابان فیضیه برگزار کردیم و سه سال نیز ادامه پیدا کرد، سال گذشته برخی از اصناف و کسبه اظهار ناراحتی کردند و از پسران من تعهد گرفتند که سال بعد در این مکان نمایشگاه برگزار نشود.

وی افزود: قبل از شروع ماه محرم پسرم محمد خیلی ناراحت بود و از شدت ناراحتی گریه می‌کرد که امسال بنا به تعهدی که داده‌ام نمی‌توانیم نمایشگاه دائر کنیم. من نیز به شدت غصه‌دار بودم و از خدا می‌خواستم یک راهی به ما نشان دهد.

تحمل دیدن ناراحتی پسرم را نداشتم، به همسرم گفتم چطور است نمایشگاه امسال را مقابل در خانه خود برگزار کنیم که هیچ فردی هم ناراحت نشود. دو باب مغازه چسبیده به خانه‌مان را اجاره داده بودیم ، رفتم از آنها اجازه بگیرم که خدای نکرده باعث ناراحتی آنها نشویم، آنها گفتند «ما تا ۱۲محرم به مشهد می‌رویم و تبریز نیستیم شما با خیال راحت نمایشگاه را برپا کنید.» وقتی این حرف را شنیدم از ته دل خوشحال شده و خدا را شکر کردم.

سعادتی با اشاره به خوشحالی پسرانش از این موضوع ادامه داد: همسرم و پسرانم خیلی خوشحال شدند، دست به دست هم داده و به کمک خانواده آقای عطائیان مقدمات را فراهم کرده و ماکت‌هایی که پسرم درست کرده بود را فضاسازی کرد و توانستیم با برگزاری این نمایشگاه سهمی در راستای تبیین قیام حضرت سیدالشهدا (ع) داشته باشیم و وقتی دیدیم همسایه‌ها از این نمایشگاه به خوبی استقبال کرده‌اند تمام خستگی‌های ما فراموش شد.

وی درباره طراحی ماکت‌ها و ساخت آدمک‌ها که هر کدام بیانگر یک مکان، موضوع و اشخاص هستند، افزود: دو ماه طول کشید تا این آدمک‌ها را درست کرده و برایشان از انواع مختلف پارچه‌ها تن پوش یا لباس برایشان درست کنم.
 

 

با عشق حسین (ع) لباس عزاداران را می‌شویم

وی با تمام وجود از عشق حسینی صحبت می‌کند و اینکه او هر سال بعد از اتمام عزاداری‌ها، لباس‌های مخصوص عزاداران حسینی هیات «قمر منیر بنی‌هاشم » را می‌شوید به طوریکه می‌گوید: هر سال لباس‌های عزاداران را می‌شویم، می‌توانم به راحتی در ماشین لباسشویی بشویم. ولی هیچ‌وقت این کار را نمی‌کنم، حدود ۲۰۰ دست لباس تمام عزاداران حسینی را با دست شسته و در کمد مخصوص هیات نگهداری می‌کنم تا سال بعد قبل از شروع عزاداری آنها را باز کرده و گلاب زده دوباره به عزاداران می‌دهم ، علاوه بر لباس‌ها ۲۰۰ عدد پرچم هیات را نیز شسته تمیز و مرتب نگهداری می‌کنم.
 

اتاقی برای هیات

وی با اشاره به اتاق مخصوص هیات، گفت: یکی از اتاق‌های خانه را به هیات اختصاص داده و لوازم، لباس، پرچم و علم‌های هیات را در آنجا نگهداری می‌کنیم و همه این‌ها از عشق به امام حسین(ع) ناشی می‌شود.

سعادتی با اشاره به عنایت امام حسین (ع) در مورد پسرش ادامه داد: پسر بزرگم هنگام کار ۱۶۰ تن جرثقیل به رویش افتاد چند مدت در آی سی یو بستری بود بعد از آن نیز دکتر استراحت مطلق داده بود، ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) که فرا رسید پسرم گفت نمی‌توانم استراحت کنم، باید در هیات بوده و در کنار عزاداران حسینی باشم  به لطف حضرت سیدالشهدا (ع) حالش خوب شد.    

این مادر حسینی، داشتن فرزندان سالم و صالح را از عنایت اهل بیت (ع) ذکر کرد، ادامه داد: اینکه فرزندانم به راه راست هدایت شده‌اند برایم ‌کافیست.
 

 

مکان نمایشگاه کوچک است

آقای  عبدالعلی جبرئیل‌پور پدر خانواده  نیز از اینکه محل و مکان نمایشگاه کوچک است، گفت: از اینکه محل نمایشگاه کوچک است در مضیقه هستیم، اگر فضای بزرگتری در اختیار ما گذاشته شود خیلی بهتر و بیشتر از این می‌توانیم نمایشگاه را توسعه دهیم.
 

نمادهایی که روایت می‌کنند

رضا جبرئیل‌پور هم در این نمایشگاه با هنرمندی تمام ساخت ماکت حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا را بر عهده داشت و انصافا نیز نمای دارالخلافه، شهر مدینه، نماد کعبه، خرابه شام، دروازه کوفه، خانه‌های مدینه ، قصر ابن زیاد، نخل‌های بیابانی، نهر فرات، خیمه‌ها، گهواره، ماکت ذوالجناح و …. را به خوبی درست کرده بود.نمادهایی که هر کدام روایتگر تصویری از قیام حسینی هستند.

آن‌طور که ذکر کرد: در این نمایشگاه بیش از ۴۰ ماکت مربوط به تصاویر مختلف بازسازی شده است.

وی با اشاره به اینکه قرار بود امسال نمایشگاه برگزار نشود خاطرنشان کرد: اصناف و کسبه ای که سال گذشته از ما تعهد گرفتند که دیگر نمایشگاه برگزار نکنیم امسال قبل از محرم پیش ما آمده  و درخواست کردند که نمایشگاه را در همان مکان قبلی برگزار کنیم ولی ما ترجیح دادیم نمایشگاه را مقابل خانه خود برگزار کنیم تا ناراحتی هم برای فردی به وجود نیاید.
 

حامیان اصلی نمایشگاه

وی از سه نفر به عنوان پشتیبان و حامی اصلی این نمایشگاه یاد کرد و افزود: برادر بزرگترم فرض‌علی جبرئیل‌پور، پسرعمویم علی جبرئیلی و اسماعیل عطائیان پسر بزرگ خانواده عطائیان بزرگترین حامی این نمایشگاه هستند که همیشه قوت قلب و پشتیبان ما محسوب می‌شوند.  

سجاد عطائیان یکی از اعضای خانواده عطائیان نیز به خبرنگار فارس گفت: مهم‌ترین هدف از برپایی این نمایشگاه تجسم واقعه کربلا برای آشنایی آحاد جامعه مخصوصا نوجوانان و جوانان است، از آن جایی که سطح مطالعه در جامعه کمرنگ شده است به این نتیجه رسیدیم القاء مطالب با تصویر بیشتر از هر نوشته‌ای می‌تواند تاثیرگذار باشد، بنابراین به برپایی نمایشگاه با ابزار، ماکت و تصویر اقدام کردیم.

وی افزود: در سال ۹۴ برای اولین بار به برگزاری این نمایشگاه اقدام کردیم، مطالعات تخصصی و جامعی برای این کار صورت گرفت، منابع مطالعاتی ما شامل کتاب «لهوف، از مدینه تا مدینه و تاریخ ابن بطوطه» بود که مرحله مطالعاتی برگزاری نمایشگاه سه ماه طول کشید و من اکنون در این نمایشگاه مسوولیت روایتگری حادثه کربلا از مدینه تا کربلا و روز عاشورا را بر عهده دارم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین هدف ما ترویج معارف مکتب اهل بیت و تجسم حادثه کربلاست، اینکه القا و تبیین کنیم واقع کربلا چگونه صورت گرفت و چه پیش‌زمینه‌هایی در وقوع قیام حسینی موثر بودند و سعی می‌کنیم این نمایشگاه را سال به سال توسعه دهیم.

عطائیان تاکید کرد: این نمایشگاه کاملا خودجوش بود و ادارات و سازمان‌هایی همچون شهرداری و اداره‌کل اوقاف و سازمان ورزش و جوانان در اخذ مجوز برگزاری این نمایشگاه ما را کمک کرده‌اند.
 

 

از امام حسین (ع) آبرو عزت گرفتیم

عطائیان گفت: ما از امام حسین(ع) عزت و آبرو گرفتیم، خیلی عزتمند شدیم.

وی  با اشاره به کم‌رنگ شدن شعور حسینی در برخی از هیات‌های عزاداری یادآور شد: متاسفانه دیده می‌شود که شور حسینی بر شعور حسینی غلبه کرده و این یکی از بزرگترین آسیب‌ها و تهدیدات قیام حسینی است، بنابراین ما در هیات «قمر منیر بنی‌هاشم »محله استاد جعفری سعی می‌کنیم بعد از قرائت قرآن یک ساعت در مورد نحوه قرائت، آموزش تجوید و تفسیر آن برنامه داشته  تا به این ترتیب نوجوانان و جوانان با مفاهیم ارزشمند قرآن کریم آشنا شوند.

عطائیان ادامه داد: حساب امام حسین (ع ) با همه فرق می‌کند، افرادی که به عشق امام حسین (ع) کار می‌کنند، نباید با شنیدن چند تا حرف ناصحیح و ناصواب دست از مکتب حسینی بردارند.

این دو خانواده تبریزی و سایر جوانان هیات « قمر منیر بنی‌هاشم» تمام زحمت خود را کشیده‌اند تا سهمی در تبیین فلسفه قیام حسینی داشته باشند چه بهتر است که هر کدام از ما شهروندان نیز به نوبه خود سعی کنیم ادامه‌دهنده نهضت حسینی باشیم.

این نمایشگاه در خیابان استاد جعفری، ایستگاه نجارآباد تا شام‌غریبان حسینی  برای بازدید عموم علاقمندان دایر است.

این جوانان چشم به راه بازدیدکنندگانی هستند که با ارائه طرح‌ها و پیشنهادهای سازنده آنها را برای برپایی نمایشگاه در سال‌های آینده کمک و یاری می‌کنند.

گزارش: معصومه درخشان

انتهای پیام/۶۰۰۲۰/س

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php