کد خبر : 9541
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 مهر 1398 - 23:58
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای مرغ معتاد نداریم/ استفاده از سنگدان و رنگ فرش در کبابی بسته هستند

مرغ معتاد نداریم/ استفاده از سنگدان و رنگ فرش در کبابی

مرغ معتاد نداریم/ استفاده از سنگدان و رنگ فرش در کبابی

به گزارش تبریز جوان امیرحسین بهداد، امشب در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی اظهار کرد: یکی از اشکالات اساسی که دامپزشکی دارد مربوط به ساختار دامپزشکی است زیرا ساختار اداری دامپزشکی هیچ کدام با وظایف محول شده سازگاری ندارد.  وی افزود: ۱۷۰۹ جرم بیماری‌زا در عالم وجود دارد که ۸۳۲ مورد مشترک بین انسان


به گزارش تبریز جوان امیرحسین بهداد، امشب در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی اظهار کرد: یکی از اشکالات اساسی که دامپزشکی دارد مربوط به ساختار دامپزشکی است زیرا ساختار اداری دامپزشکی هیچ کدام با وظایف محول شده سازگاری ندارد. 

وی افزود: ۱۷۰۹ جرم بیماری‌زا در عالم وجود دارد که ۸۳۲ مورد مشترک بین انسان و دام می‌باشد که پیشگیری آن بر عهده اداره کل دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی استان با تاکید بر اینکه امکانات و اختیارات ما قابل قیاس با وظایف دامپزشکی نیست، تصریح کرد: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از جمله بیماری‌های مهمی هست که در سال ۱۳۱۸ جان ۵۰ میلیون نفر را در دنیا گرفت. 

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۹۷۰ نزدیک به دو میلیون نفر انسان جان خود را به خاطر آنفولانزای پرندگان از دست داده است، گفت: در سال ۱۳۹۰ طبق گزارش مرکز بهداشت،  ۱۲۵۰ نفر مبتلا به تب مالت بود ولی در سال ۹۳ به ۱۷۳۲ نفر رسید که تنها سالی که این آمار افزایشی نداشته و حتی کاهش نیز داشت از سال ۱۳۹۴ به بعد در آذربایجان‌شرقی می‌باشد. 

بهداد بیان کرد:  ۸۶ درصد کشف و ضبط خوراک دامی غیرقابل مصرف افزایش یافته است به طوریکه برخی تولید کنندگان خاک و هسته آلبالو را به خوراک دام قاطی می‌کردند. 

وی به افزایش نظارت‌ها و پایش‌ها و انهدام سازی در دامپزشکی استان اشاره کرد و گفت: ۲۲ درصد واکسیناسیون آبله، ۹۹ درصد تبریز جوان نمونه برداری، ۷۸ درصد کانون بیماری تب برفکی، ۷۹ درصد نیزان واکسیناسیون علیه بیماری طاعون، ۹۳ درصد کانون بیماری آبله گوسفندی، ۹۳ درصد لنپی اسکن کاهش یافته است. 

وی با تاکید بر اینکه وقتی گرانی گوشت مطرح می‌شود،  دامپزشکی  هیچ نقشی در افزایش قیمت ندارد، گفت: فراهم سازی سلامت دام، طیور و آبزیانه برای جلوگیری از گرانی از جمله وظایف دامپزشکی است. 

گرانی و ارزانی ربطی به بحث گوشت ذبح شده غیرمجاز ندارد

بهداد با بیان اینکه گرانی و ارزانی ربطی به بحث گوشت ذبح شده غیرمجاز ندارد چراکه هزینه کشتارگاهی به حدی نیست که آن را بهانه کرد، گفت: البته تقلب ها امکان‌پذیر است گاها مواردی بود که گوشت گاو و گوسفند نبود و الاغ را ذبح می‌کردند که در استان با آن مواجه نبودیم. 

گرانی گوشت منجر به پرو شدن عده‌ای شده است

وی متذکر شد: البته گرانی گوشت منجر به پرو شدن عده‌ای شده بود که حتی در فضای مجازی الاغی را ذبح کرده و حین ذبح خوانندگی هم می‌کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان یادآور شد: آخرین مورد ۹ اسب مریض و ۲ الاغ بود که رسانه‌ای کردیم و بازتاب رسانه‌ای داشت به طوریکه برای دستگیرشدگان ۸ سال حبس و چند میلیون جریمه نقدی تعیین شد. 

وی ابراز کرد: در سال ۱۳۹۴ در حدود ۳۱۸ تن، در سال ۳۸۸ تن، ۹۷ در حدود ۳۲۰ تن مواد و فرآورده غیربهداشتی کشف و معدوم سازی شد. 

بهداد گفت: خوشبختانه در سال گذشته تبریز جوان چند سال تلاش به ثمر رسید و در حدود ۱۰۰ تن نسبت به سال گذشته تبریز جوان معدوم سازی کاهش یافت. 

وی با اشاره بر اینکه منکر این نیستیم که تخلفات به صفر رسیده است، افزود: زیرا نیروی ما تا این اندازه نیست ولی تبریز جوان کشفیات و نظارت بسیار افزایش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: در حدود ۱۰ هزار مرکز عرضه وجود دارد و همچنین اطلاعات و آگاهی مردم نیز افزایش یافته است و ارتباط  مستمر با دامپزشکی پیدا کرده‌اند. 

وی با بیان اینکه قبلا مهر دامپزشکی را روی گوشت می‌زدیم ولی برخی از قصاب‌ها کارشکنی کرده و گوشت دیگر می‌آوردند و وقتی نظارت می‌شد، مدعی می‌شدند که قسمت مهر شده را فروخته‌اند، گفت: الان در چهار ناحیه تگ بهداشتی می‌زنیم که دقیقا از چنگالک‌های قلاب شده زده می‌شود.  

بهداد  به راه‌حلی جهت جلوگیری از کشتارهای غیرمجاز مخصوصا در مناطق آناخاتون و اسپیران اشاره کرد و گفت: علنا جاهای کشتارگاه مانندی برای خود ایجاد کرده بودند و وقتی مامورهای ما می‌رفتند بلافاصله از دالان‌های تو در تو  همدیگر را فراری می‌دادند ولی با هماهنگی و همکاری دستگاه‌های امنیتی و قضایی همه آنها را دستگیر کرده و احکام سنگینی برای آنها تعیین شد.  

کشته شدن چند نفر بر اثر تب خونریزی کریمه کنگو 

وی در ادامه معضل تب خونریزی کریمه کنگو را مورد اشاره قرار داد و گفت: به خاطر همین بیماری تاکنون چند نفر از هموطنانمان در کشور جان خود را از دست داده‌اند و این یک بیماری بسیار سختی است.

بهداد با تاکید بر اینکه بیماری کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که ابتدا در دو منطقه کریمه و کنگو مشاهده شد و افزود: عامل اصلی این بیماری یک کم است که البته این مورد در ایران هم مشاهده شده است و تاکنون جان صد نفر از هموطنانمان در ایران را گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر گوشت آلوده به ویروس کریمه کنگو باشد می توان با راهکار بسیار ساده آن را رفع کرد نه  اینکه با سهل‌انگاری موجب آلوده شدن به این بیرون شده و جان خود را از دست داد.

بهداد  توضیح داد: اگر بعد از ذبح گوشت و یا خرید گوشت آن را ۲۴ ساعت معرض هوای تا ۴ درجه قرار دهیم اگر این گوشت آلوده به هر ویروسی هم باشد با این دما از بین خواهد رفت و قابل استفاده خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر تمام کشتارگاه های دام در استان مجهز به سیستم پیش سرد هستند.

کشف ۳۲۳ تن گوشت آلوده در آذربایجان شرقی

وی متذکر شد: سال گذشته در حدود ۳۲۳ تن کشفیات در تمام موارد وجود داشت که ۱۵۶ مورد فقره پرونده تشکیل شده و ۵۲ مورد حکم قضایی صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان  تاکید کرد: از مردم عزیز می‌خواهم تا به هیچ وجه گوشت چرخ کرده فله‌ای خریداری نکنید حتی اگر گوشت چرخ کرده را مفت بدهند. 

وی یادآور شد: ما مواردی داشتیم که در موادر معدود کبابی‌ها سنگدان استفاده کرده و برای قرمز کردن آن، از رنگ فرش ریخته بودند.

بهداد  تاکید کرد: در استان مرغ معتاد نداریم ولی اصلا این حرف از ریشه خنده‌دار بوده و قابل قبول نیست چراکه (البته مذاح می‌کنم) قیمت تریاک قیمت بالایی دارد و اگر بر فرض مثال استفاده هم بشود باید آن مرغ قیمت بالایی داشته باشد. 

انتهای پیام/۶۰۰۲۷/ق

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php