کد خبر : 23040
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 - 21:39
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای لاریجانی: اقدامات هیات تطبیق مصوبات به تصمیمات حقوقی کمک می‌کند بسته هستند

لاریجانی: اقدامات هیات تطبیق مصوبات به تصمیمات حقوقی کمک می‌کند

لاریجانی: اقدامات هیات تطبیق مصوبات به تصمیمات حقوقی کمک می‌کند

به گزارش خانه ملت،  علی لاریجانی روز دوشنبه در آخرین جلسه هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با قدردانی از اعضا و کارشناسان هیات، اظهارداشت: در این مدت ما برای شما زحمت زیادی ایجاد کردیم زیرا شما در بخش‌های دیگر مشغول کارهای مهمی بودید اما برای بحث تطبیق مصوبات با قوانین به ما مشاوره دادید. رییسبه گزارش خانه ملت،  علی لاریجانی روز دوشنبه در آخرین جلسه هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با قدردانی از اعضا و کارشناسان هیات، اظهارداشت: در این مدت ما برای شما زحمت زیادی ایجاد کردیم زیرا شما در بخش‌های دیگر مشغول کارهای مهمی بودید اما برای بحث تطبیق مصوبات با قوانین به ما مشاوره دادید.

رییس مجلس شورای اسلامی با قدردانی از محسن اسماعیلی رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین، افزود: اینجانب به آرا و اعضای هیات اعتماد کامل داشتم زیرا وقتی آراء شما را بررسی می‌کردم مشخص بود که موضوعات را از جوانب مختلف بررسی کرده و دقت نظر داشتید به همین دلیل بود که اعتماد کاملی به نظرات کارشناسی شما پیدا کردم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه شما کار عمیق حقوقی انجام دادید، ادامه داد: طرح این پیشنهاد که اقدامات شما به عنوان پشتوانه حقوقی در کشور مدنظر قرار گیرد کاملا صحیح است زیرا با این اقدام شاهد وحدت‌رویه در نظام حقوقی کشور خواهیم بود که برای دانشگاه‌ها و بخش‌های حقوقی موثر است.

وی با اشاره به اظهارات اسماعیلی درباره به‌روزرسانی بررسی مصوبات دولت، این اقدام را ارزشمند برشمرد و عنوان کرد: اوایل مجلس هشتم مشاهده کردم که فاصله زیادی در تصمیم‌گیری داریم که این موضوع را نقصی بزرگ می‌دانستم زیرا وقتی به برخی آیین‌نامه‌ها بعد از ۲ سال یا بیشتر رأی داده می‌شود عملا خاصیت خود را از دست می‌دهد؛ این‌ها اشکالاتی بود که شما با همت خود در به روزرسانی آن‌ها خدمت بزرگی به بخش حقوقی کشور کردید که اقدام ماندگاری است.

رییس مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فعالیت هیات تطبیق مصوبات با قوانین به عنوان سنتی ماندگار در مجالس آینده ادامه پیدا کند، گفت: اقدام شما به استحکام تصمیمات حکمرانی کمک می‌کند.

افراد استحکام فکری داشته باشند تا پدیده مدارا بر آنها بنشیند

لاریجانی خاطرنشان کرد: اینکه عنوان شد در جلسات هیات افراد با اختلاف آراء از جهات سیاسی حضور داشتند نشان از قابلیت بالای جمع دارد؛ مدارا داشتن قابلیت می‌خواهد باید افراد استحکام فکری و اعتماد قلبی داشته باشند تا پدیده مدارا بر آن‌ها بنشیند زیرا این پدیده بر هر کسی نمی‌نشیند.

وی ادامه داد: اگر در جلسات با عقاید مختلف همدیگر را تحمل کردیم تا نتیجه درستی ایجاد شود نشان از بلوغ ارزشمند در همه اعضا دارد که ما این را در هیات تطبیق شاهد بودیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در این جلسه با قدردانی ویژه از اسماعیلی به عنوان رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین لوح سپاسی را تقدیم وی کرد.

اسماعیلی: هیات تطبیق مصوبات یک مرجع علمی و حقوقی است

محسن اسماعیلی در ابتدای جلسه هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با رییس مجلس خطاب به علی لاریجانی ضمن آرزوی صحت و سلامت برای وی، گفت: از اینکه در این مدت طولانی و پر فراز و نشیب ما را به عنوان همکاران خود پذیرفتید از شما قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه لاریجانی برای آرایی که از سوی هیات داده می‌شد احترام قائل بودند، تاکید کرد: اگرچه پذیرفتن یا نپذیرفتن رأی هیات از اختیارات قانونی لاریجانی بود ولی وی در تمام این مدت با تفاهم کامل ما را در ابراز رأی آزاد گذاشتند که امیدواریم الگویی برای آیندگان باشد.

رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با تاکید بر اینکه در هیات تطبیق تلاش کردیم تا با پایبندی به نص و روح قانون کار را جلو ببریم، افزود: تلاشمان بر این بود که در قوانین حتی قوانین شکلی کوچکترین مسامحه‌ای نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه دقت نظر لاریجانی روی آرای هیات بسیار کارشناسی بود، ادامه داد: نکته سنجی و راهنمایی‌های وی در پیشبرد کارها کمک رسان هیات بود.

اسماعیلی در ادامه با قدردانی از جعفری رییس حوزه ریاست مجلس گفت: وی و مجموعه دفتر ریاست هر چه توانستند کمک‌های صمیمانه و موثری به مجموعه هیات داشتند.

وی با بیان اینکه اعضای هیات تطبیق از نظر تفکرات سیاسی در منتهی الیه خطوط فکری قرار داشتند، ادامه داد: با این وجود اعضا در نهایت احترام و صمیمیت به بهترین شکل کار را پیش بردند که این روش در کشور باید به‌کار گرفته شود.

رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با بیان اینکه طی مدت فعالیت حتی یک مورد کدورت بین اعضا نداشتیم، افزود: در عین اینکه بحث‌ها سنگین و جدی بود و اعضا به تضارب آرا پایبند بودند اما همکاری صمیمانه‌ای وجود داشت که می‌تواند الگوی خوبی برای بخش‌های دیگر در کشور باشد.

اسماعیلی با قدردانی از لاریجانی گفت: از شما بابت اینکه پیشنهاد استفاده از کارشناسان جوان در هیات را پذیرفتید تشکر می‌کنم؛ این موضوع تدبیر شما بود که به نوعی کادر تربیت شود؛ با اجرایی کردن پیشنهاد شما شاهد بودیم که کارشناسان فعال هم در کارگروه‌ها و هم در جلسات عمومی اقدامات موثری داشتند.

وی ضمن تشکر از همکاران خود در این هیات، یادآور شد: دوستان متدین، بی‌توقع و پرکار ما در این مدت خدمات موثری به هیات ارائه کردند.

رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین در تشریح رئوس کار هیات تطبیق گفت: یکی از رئوس کار هیات بازترسیم چهره هیات در افکار عمومی بود، واقعیت آن است که هیات تطبیق بنا داشت به عنوان مرجع علمی و حقوقی و بدون سوگیری سیاسی عمل کند که فکر می‌کنم این اتفاق افتاد.

اسماعیلی با بیان اینکه استقلال رأی هیات و اقتدار آن مشهود بود، ادامه داد: تلاش ما بر این بود تا از بگومگوهای رسانه‌ای و سیاسی خارج شده و بر انجام وظایف قانونی متمرکز شویم.

وی با بیان اینکه بازخوانی پرونده‌ها و دیجیتالی شدن آنها از دیگر خدمات هیات تطبیق بود، افزود: ما در این مدت موفق به بازخوانی و انتظام دادن به ۲۷ هزار پرونده بدون هزینه کرد حتی یک ریال شدیم؛ هم‌اکنون بانک آماده‌ای در اختیار داریم که اگر مشکلات آن رفع شود بانک اطلاعاتی حقوقی قوی برای کشور ایجاد خواهد شد.

رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین به روزرسانی تطبیق مصوبات دولت با قوانین را از دیگر اقدامات هیات برشمرد و تاکید کرد: هم اکنون هیچ موضوع عقب مانده‌ای از نظر به روزرسانی وجود ندارد.

اسماعیلی با بیان اینکه در کار هیات وحدت رویه و استانداردسازی آرا وجود داشت، ادامه داد: در این زمینه آئین‌نامه‌های داخلی تدوین کردیم که سند راهی برای صدور آرا باشد.

وی با بیان اینکه در دوران فعالیت روابط خوبی با دولت و مجلس داشتیم، تاکید کرد: البته به مشکلاتی در حوزه آرای برخی از شوراها مانند شورای عالی استان‌ها، ستاد کرونا، جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا وجود داشت که مصوبات آنها به دست ما نمی‌رسید در حالی که در تصمیم‌گیری ما تاثیر داشت.

رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین در پایان در پاسخ به پرسشی از سوی رییس مجلس مبنی بر اینکه هم اکنون چند درصد مغایرت در مصوبات وجود دارد، گفت: مغایرت مقدماتی ۱۱ درصد بود ولی با همکاری که صورت گرفته است صدور رای مغایرت نهایی به ۴ درصد رسید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php