کد خبر : 6042
تاریخ انتشار : شنبه 26 مرداد 1398 - 11:34
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای قسمت دوم| ۱۰ مهاجم برتر تاریخ فوتبال تبریز بسته هستند

قسمت دوم| ۱۰ مهاجم برتر تاریخ فوتبال تبریز

قسمت دوم| ۱۰ مهاجم برتر تاریخ فوتبال تبریز

به گزارش تبریز جوان، فوتبال تبریز از دیرباز یکی از مدعیان فوتبال ایران بوده است، چه زمانی که مسابقات به صورت منتخب استان و شهر برگزار شده بود و چه در زمانی که به شکل امروز به صورت باشگاهی مسابقات فوتبال انجام گرفته است. مهاجمان تبریز در موفقیت تیم‌های خود نقش بسزایی داشته و از


به گزارش تبریز جوان، فوتبال تبریز از دیرباز یکی از مدعیان فوتبال ایران بوده است، چه زمانی که مسابقات به صورت منتخب استان و شهر برگزار شده بود و چه در زمانی که به شکل امروز به صورت باشگاهی مسابقات فوتبال انجام گرفته است.

مهاجمان تبریز در موفقیت تیم‌های خود نقش بسزایی داشته و از عوامل پیشتازی تیم خود بودند.

تبریز جوان در تبریز با کمک تعدادی از کارشناسان ورزشی ۱۰ مهاجم برتر فوتبال تبریز را شناسایی و معرفی نموده است که در بخش اول ۵ مهاجم معرفی شده و در ادامه بخش دوم این گزارش تقدیم خوانندگان می‌گردد.
 

لینک قسمت اول

حسین خطیبی و واسیلی گوجا در اوایل دهه ۷۰ در تیم تراکتورسازی تبریز

 

حسین خطیبی(تراکتورسازی – شهرداری تبریز):

حسین خطیبی در سال ۶۸ با تیم تراکتور در لیگ قدس کار خود را آغاز کرد و چند گل حساس را برای تیمش به ثمر رساند.

در سال ۱۳۷۰ و در اولین دوره لیگ آزادگان حسین خطیبی از مدعیان کسب عنوان آقای گلی بود اما در نهایت با اختلاف یک گل این عنوان را به فرشاد پیوس واگذار کرد و این در حالی بود که فرشاد پیوس آقای گلی خود را مدیون مدافعان تراکتور بوده و در بازی رفت و برگشت ۵ گل به تیم تراکتور زده بود.

در سال ۷۱ حسین خطیبی با دیگر ستاره‌های تیم تراکتور موفق به کسب مقام سومی ایران شده و مهاجم بلند قامت تراکتور نقش بسزایی در این موفقیت داشت.

وی در سال ۷۲ به تیم بانک تجارت رفت و در تیمی که علی دایی هم حضور داشت، شماره پیراهن ۱۰ بر تن حسین خطیبی بود.

خطیبی در سال ۷۳ به تیم شهرداری تبریز به توافق رسید و ۴ سال در این تیم توپ زد.

تیم‌های پاس تهران و النصر کویت تیم‌های بعدی وی بودند و در سال ۱۳۸۲ در دوران بازگشت مجدد واسیلی گوجا به تیم تراکتور پیوست و تقریبا با این تیم فوتبال خود را به اتمام رسانده و از سال ۸۳ جزو دستیاران میدن دروپ در تیم تراکتورسازی شد.

حسین خطیبی ۳ بازی ملی داشته و یک بار هم موفق به گلزنی برابر تیم ملی کویت شده بود.

اوج درخشش وی در مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا بود که با ۶ گل زده برای تیم ملی امید آقای گل دور مقدماتی آسیا شد، در حالی که خداداد عزیزی و چند بازیکن مطرح دیگر در تیم ملی امید حضور داشتند.

حسین خطیبی در سال ۱۳۷۶ با پیراهن تیم شهرداری تبریز باز زدن ۱۶ گل آقای گل ایران شد و شهرداری تبریز هم عنوان بهترین تیم شهرستانی آن سال را کسب کرد.

فرهاد صداقت پیشکسوت داوری و کارشناس ورزشی تبریز در مورد حسین خطیبی گفت: این مهاجم هم از لحاظ اخلاق و هم از لحاظ بازی سرآمد مهاجمان هم‌دوره خوده بوده و با درخشش خود در تیم ملی امید نگاه ‌ها را به سوی خود خیره کرد. خطیبی هم مانند اکثر مهاجمان شهرستانی به آنچه استحقاق داشت نرسید و به وی کمتر فرصت حضور در تیم ملی داده شد و وی بهترین سال‌های بازیکنی‌اش را در تراکتور و شهرداری تبریز گذراند و در آن سال‌ها به بازیکنان خارج از تیم‌های تهرانی بهای زیادی داده نمی‌شد.

غلامحسین دین‌محمدی(تراکتورسازی- شهرداری – ماشین سازی):

غلامحسین دین‌محمدی فوتبال خود را در تیم تراکتورسازی آغاز کرده و در تیم منتخب آذربایجان‌شرقی هم سابقه بازی داشت.

وی هم جزو بازیکنان اصلی تیم تراکتورسازی سال ۱۳۷۱ بود که به مقام سوم ایران دست یافت.

دین‌محمدی در سال ۷۲ تا پایان نیم فصل اول در صدر گلزنان لیگ آزادگان قرار داشت، اما در نیم فصل دوم به همراه تیم تراکتور افت کرده و این عنوان را به عباس سیمکانی واگذار کرد.

وی سابقه بازی در تیم‌های تراکتورسازی، ماشین‌سازی، شهرداری تبریز، پاس تهران، چوکا تالش، صبا باتری تهران و استقلال نوین را دارد.

غلامحسین دین‌محمدی با تیم تراکتور در بازی مقابل تیم چوکا تالش با ضربه برگردان موفق شد دروازه حریف را باز کند که این گل در مراسم انتخاب تیم نیم قرن فوتبال تبریز به عنوان زیباترین گل معرفی شد.

حسین کریمی پیشکسوت فوتبال تبریز و رئیس سابق کانون هواداران تراکتور در مورد غلامحسین دین‌محمدی گفت: وی در یک خانواده ورزشی چشم به جهان گشوده و در تیم لقمان محله سیلاب رشد یافته و در سال ۶۸ به تیم تراکتورسازی پیوسته و از بدو ورودش در ترکیب اصلی این تیم قرار داشت.

سرعت بالای مثال‌زدنی، دریبل و حرکات انفرادی، شوت با هر دو پا، ضربه سر با وجود قد نه چندان بلند و حرکات اکروباتیک از وی مهاجمی ساخته بود که مهارش برای مدافعان بسیار سخت بود و گل‌های دین‌محمدی که در دهه ۷۰ به ثمر رساند‌ در خاطر همگان باقی‌مانده است.

به گفته کریمی، دین محمدی همیشه در تمرینات تیم جدی بوده و نظم و انضباط وی هیچگاه از یاد همبازی‌ها و مربیان نخواهد رفت و از لحاظ اخلاقی هم وی می‌تواند الگوی فوتبالیست‌های جوان و نوجوان امروز باشد.


فرشباف با پیراهن تراکتورسازی در سال ۱۳۸۰

ناصر فرشباف(تراکتورسازی – شهرداری تبریز):

ناصر فرشباف فوتبال خود را در اواسط دهه ۷۰ از تیم تراکتورسازی آغاز کرد و خیلی زود در مسیر پیشرفت قرار گرفت. در سال‌هایی که علی پروین سرمربی تیم پرسپولیس بوده مورد توجه این تیم قرار گرفته و به این تیم پیوست. وی بعد از جدایی از پرسپولیس مجددا به تیم تراکتور بازگشته و بعد از آن به همراه رسول خطیبی و هدایت شهریاری به تیم سپاهان انتقال یافته و با این تیم به قهرمانی ایران در لیگ و جام حذفی دست یافته و در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا هم راه یافتند.

فرشباف در لیگ قهرمانان هم درخشان ظاهر شده و چند گل برای تیمش به ثمر رساند. وی در بازگشت در تیم‌های تراکتورسازی، شهرداری و گسترش فولاد بازی کرد.

ناصر فرشباف در سال ۸۰ با پیراهن تراکتور و در لیگ برتر در اصفهان برابر سپاهان موفق به گلزنی شد تا تیم بحران‌زده تراکتور به یک پیروزی با ارزش ‌در اصفهان دست یابد که یکی از گل‌های فراموش نشدنی این مهاجم فوتبال تبریز بود.

احد شیخ لاری بازیکن و مربی فوتبال تبریز در مورد ناصر فرشباف گفت: وی مهاجم سرعتی و خوش تکنیکی بود و از لحاظ فوتبالی عالی‌‌ و یک تمام کننده بی‌نظیر بود. فرشباف دقیقا می‌دانست قبل از رسیدن توپ باید چه مسیری را برای گلزنی انتخاب کند و این از هوش بالایش نشات می‌گرفت و اگر‌ منظم‌تر بود، می‌توانست بیشتر در فوتبال ایران بدرخشد.


علی ابراهیمیان با بازوبند کاپیتانی تیم تراکتورسازی در سال ۱۳۸۷

علی ابراهیمیان(تراکتورسازی – ماشین سازی):

علی ابراهیمیان در تیم فوتبال تراکتورسازی به سطح اول فوتبال ایران رسید. وی در سال ۷۸ از بازیکنان تیم تراکتور بود که در پایان فصل به تیم ماشین سازی انتقال یافت.

علی ابراهیمیان در ماشین‌سازی بسیار درخشان ظاهر شده و در ۲ فصل متوالی سال های ۷۹ و ۸۰ آقای گل لیگ دسته یک ایران شد.

وی در بازی فراموش نشدنی ماشین‌سازی برابر هما زننده گل تساوی تیمش بود و اگر ضربه پنالتی به دست آمده که توسط امن‌زاده از دست رفت را وی می نواخت، شاید در همان سال ماشین‌سازی لیگ برتر می‌شد.

ابراهیمیان و چند بازیکن تبریزی در سال‌هایی که فوتبال تبریز نماینده‌ای در لیگ برتر نداشت، پرچمدار فوتبال تبریز بودند.

وی در سال ۸۱ به تیم پیکان پیوست و در سال ۸۲ با تیم پیکان برابر استقلال و پرسپولیس دابل کرده و با گل‌های وی پیکان برابر سرخابی‌ها به برتری دست یافته و به ابراهیمیان لقب شکارچی سرخابی‌ها داده شد.

درخشش وی در تیم ‌سایپا هم ادامه داشته و در سال ۸۷ به عنوان کاپیتان به تیم سابقش تراکتورسازی بازگشت. برق شیراز، ایرانجوان بوشهر و نساجی قائم شهر تیم های بعدی علی ابراهیمیان بودند.

ابراهیمیان چند سالی است که وارد دنیای مربیگری شده و در سال ۹۶ و زمانی که مربی تیم محتشم تبریز بود، از سوی کانون مربیان آذربایجان‌شرقی به عنوان بهترین مربی انتخاب شد.

وی سابقه بازی در تیم ملی امید ایران را هم داشته و در دیدار دوستانه پیکان با تیم منچستر سیتی و در حضور کوین کیگان سرمربی وقت منچستر موفق به زدن گل تساوی تیمش شد.

حسن آذرنیا سرمربی سابق تیم تراکتورسازی در مورد ابراهیمیان اظهار داشت: وی شاید جزو اولین نسلی باشد که فوتبال را به صورت آکادمیک و در مدارس فوتبال یاد گرفته و در مورد بازی‌هایش باید بگویم وی از هوش بالایی بهره می برد و ضرباتش را به نحوی می‌نواخت که مهارش برای دروازه‌بانان سخت باشد. وی هم در ضربات سر و هم بازی با پا و شوت به دروازه تبحر داشته و شم بالای گلزنی داشت و مهاجم مطمنی بوده و هر مربی آرزو داشت چنین بازیکن حرف گوش کن و ‌خوش اخلاقی را داشته باشد و خصوصیات اخلاقی وی هم زبانزد فوتبالی‌ها بود. وی چند سالی است که وارد جرگه مربیان شده و می‌تواند در این مسیر هم موفق باشد.


رسول خطیبی در جام جهانی ۲۰۰۶ در بازی ایران برابر آنگولا

رسول خطیبی(ماشین‌سازی، شهرداری، تراکتورسازی، گسترش‌فولاد):

رسول خطیبی فوتبال خود را از ماشین‌سازی آغاز کرده و در تمامی رده‌های ملی و از تیم نونهالان تا بزرگسالان در تیم ملی حضور داشته است.

وی بعد از ماشین‌سازی، به تیم شهرداری تبریز پیوست و ۲ سال خوب را در این تیم داشت. وی به همراه برادرش حسین خطیبی به تیم پاس تهران پیوسته و سپاهان اصفهان، هامبورگ آلمان، الشارجه، الظفره و الامارات امارات، گسترش فولاد، تراکتورسازی و ماشین‌سازی تیم‌های بعدی رسول خطیبی بودند و ۲ دوره هم به صورت قرضی در استقلال تهران بازی کرده است.

رسول خطیبی در تیم ملی ایران ۲۷ بازی را انجام داده و ۵ بار هم با پیراهن تیم ملی گلزنی کرده بود.

وی سابقه بازی در جام جهانی آلمان در دیدار مقابل آنگولا را داشته و با تیم ملی ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک به مدال طلا دست یافته بود.

رسول خطیبی در حال حاضر سرمربی تیم ماشین‌سازی بوده و پیش از این تیم‌های گسترش فولاد و ماشین‌سازی را از لیگ یک به لیگ برتر رسانده بود.

علی فتح‌الله‌زاده مدیر وقت باشگاه استقلال تهران در سال ۱۳۸۰ از رسول خطیبی به عنوان بمب خبری تیم استقلال یاد کرده و گفته بود: به خدمت گرفتن رسول خطیبی برای ما کار ساده ای نبود چرا که خیلی‌ها بدنبال او بودند. رسول همان بمب خبری استقلال بود که منفجر شد. انتقال رسول خطیبی به استقلال از فرمول پیچیده‌ای برخوردار بود چرا که ما برای در خدمت گرفتن او تلاش زیادی کردیم.

رسول خطیبی یک بازیکن تمام کننده و هجومی است که معتقدم او می تواند برای استقلال سودمند باشد.

گزارش از فرهاد فرهادپور

انتهای پیام/۶۰۰۱۷/۴۰/ر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php