کد خبر : 22984
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 7:20
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای شخصیت‌ها و مقامات درگذشت نماینده ایران در اوپک را تسلیت گفتند بسته هستند

شخصیت‌ها و مقامات درگذشت نماینده ایران در اوپک را تسلیت گفتند

شخصیت‌ها و مقامات درگذشت نماینده ایران در اوپک را تسلیت گفتند

حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایراندر اوپک بامداد شنبه در یکی از بیمارستان‌های تهران پس از تحمل دوره ای از بیماری، درگذشت.  کاظم‌پور اردبیلی از نجات‌یافتگان بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی بود که در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ وزیر بازرگانی بود. وی در دولت جنگ از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در جایگاه معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه فعالیت می‌کردحسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایراندر اوپک بامداد شنبه در یکی از بیمارستان‌های تهران پس از تحمل دوره ای از بیماری، درگذشت.  کاظم‌پور اردبیلی از نجات‌یافتگان بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی بود که در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ وزیر بازرگانی بود. وی در دولت جنگ از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در جایگاه معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه فعالیت می‌کرد و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ نیز معاونت امور بین‌الملل وزیر نفت و عضویت هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران را برعهده داشت.

مرحوم کاظم‌پور اردبیلی در فاصله سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ سفیر ایران در ژاپن بود و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ نیز نمایندگی ایران در اوپک را به‌عهده داشت. کاظم‌پور اردبیلی از سال ۱۳۹۲ تاکنون نیز در جایگاه نماینده ایران در اوپک فعالیت می‌کرد.  او در کسوت نماینده ایران در هیأت عامل اوپک در تمام طول خدمتش همواره مدافع منافع ملی کشور بود. «تدوین استراتژی تعامل سازنده و شراکت در عین رقابت، تلاش‌هایی برای تشکیل IEF و شکل‌دهی به کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۰۱» از کارهای مهم کاظم‌پور در دوره مسوولیتش بود.

به همین مناسبت جمعی از شخصیت‌ها و مقامات سیاسی با ارسال پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک را تسلیت گفتند.

دیپلمات برجسته در سطح بین‌المللی و مدافع منافع ملی

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در پیامی به مناسبت درگذشت حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک اظهار داشت: درگذشت نماینده فقید جمهوری اسلامی ایران در اوپک موجب تأسف و تأثر شد. مصیبت فقدان این دیپلمات برجسته و خدوم کشورمان را که همواره در سطح بین‌المللی مدافع منافع ملی ایران عزیز بود و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکرد، به خانواده آن مرحوم و سایر بستگان صمیمانه تسلیت می‌گویم و از خداوند بزرگ برای آن فقید سعید غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان داغدار مسألت دارم.

خدمتگزاری با درایت در وزارتخانه‌های خارجه، بازرگانی و نفت

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری در پیامی درگذشت مرحوم حسین کاظم‌پور اردبیلی را تسلیت گفت و عنوان کرد: ضایعه درگذشت خدمتگزار پرتلاش و دیپلمات کشورمان و دوست و همکار عزیزم مرحوم حسین کاظم‌پور اردبیلی، موجب تأثر و تألم خاطر شد.  این انسان خدوم و دلسوز که از یادگاران حادثه تروریستی هفتم تیر بود، در سنگرهای مختلف وزارتخانه‌های خارجه، بازرگانی و نفت خدمتگزاری با تدبیر و درایت، منشأ خدمات ماندگاری شد که بی‌شک توشه‌ای گرانبها برای وی در سرای باقی خواهد بود.

اینجانب این مصیبت را به خانواده مکرم ایشان و همه دوستان و همکاران آن مرحوم تسلیت می‌گویم و در این ایام معنوی از درگاه خداوند بزرگ برای وی علو درجات و همجواری با صالحان و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

 خدمتگزاران نظام چهار دهه تلاش کاظم پور اردبیلی را از یاد نمی‌برند

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی در پیامی به مناسبت درگذشت کاظم پور اردبیلی نوشت: با دریغ و افسوس بسیار، خبر درگذشت نابهنگام برادر گرانقدرم، روانشاد حسین کاظم‌پور اردبیلی را دریافت کردم. ایشان در مقام یکی از خدمتگزاران راستین نظام اسلامی سراسر شور و شوق در عبادت خالق و خدمت به خلق بود، بگونه‌ای که بسیاری از مقامات و خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی در بخش‌های مختلف، خاطره تلاش‌های بی‌وقفه آن برادر عزیز را در چهار دهه گذشته از یاد نبرده و نیک می‌دانند که ایشان بدون چشم داشت به تحبیب و تشویق دوستان و همراهان، در اندیشه تحقق منافع ملی و صیانت از مصالح نظام اسلامی بود و تا واپسین ماه‌های عمر پربرکت خویش از حرکت بر این صراط مستقیم باز نایستاد.

این‌جانب ضمن عرض تسلیت به برادر بزرگوارم جناب آقای مهندس زنگنه، برادر عزیزم جناب آقای دکتر ظریف و همه دوستداران آن فقید سعید به‌ویژه خانواده معزز و مکرم کاظم‌پور اردبیلی از درگاه احدیت متعال مسألت می‌نمایم تا به یمن انفاس قدسی پیشوای پارسایان، حضرت امیر مؤمنان علی علیه‌السلام بر درجاتِ ایشان بیفزاید و آن مرحوم را هم‌نشین ابرار و نیکان قرار دهد. عاش سعیدا و مات سعیدا

مدیری توانمند و دیپلماتی چیره‌دست در حوزه دیپلماسی، نفت و اوپک

بهرام قاسمی سفیر ایران در فرانسه در پیام توییتری خود به مناسبت درگذشت نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک اظهار داشت: ایران یکی از دیپلمات‌های چیره دست خود درحوزه دیپلماسی، نفت و اوپک را از دست داد. کاظم‌پور اردبیلی مدیری توانمند، صریح درگفتار، متدین و خلاق بود و نگاهی بلند برای ایرانی آباد و قدرتمند با تکیه بر منافع و امنیت ملی داشت.

سفیر ایران در فرانسه خاطرنشان کرد: سرمایه فکری و اثر وجودی او بیش از آن بود که دیده می‌شد.

دیپلمات برجسته و اثرگذار 

علی‌اکبر ولایتی رییس هیات ‌موسس و هیات ‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پیامی به مناسبت درگذشت نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک اظهار داشت: خبر درگذشت حسین کاظم‌پوراردبیلی از دیپلمات‌های برجسته کشورمان که تمام‌ روزهای پس از پیروزی انقلاب را در عرصه‌های مختلف و از جمله در وزارت بازرگانی، مسئولیت معاونت اقتصادی و بین‌الملل وزارت خارجه و نفت فعالیت اثرگذار داشته، موجب تاسف و تاثر فراوان شد.

ولایتی افزود: وی از شهدای زنده هفتم تیر و دارای شخصیتی انقلابی، متعهد، متخصص، متواضع و همراه نظام، انقلاب و رهبری بود که خدمات فراوان و ماندگاری در عرصه‌های مختلف از خود بر جای گذارد و از جمله همکاران و همراهان اینجانب در سال‌های طولانی وزارت امور خارجه و پس از آن، در مسئولیت‌های مختلف بود.

رییس هیات ‌موسس و هیات ‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: این ضایعه و مصیبت را به خانواده داغدار و همکاران در وزارت امور خارجه و وزارت نفت، تسلیت می‌گویم و از خداوند رحمان، تعالی درجات و غفران الهی برای آن مرحوم  و صبر و اجر برای بازماندگان مسئلت می‌کنم.

 وزیری صالح و دیپلماتی تیزهوش بود

مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در پیام توییتری به مناسبت درگذشت نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک اظهارداشت: صبح امروز با خبر تلخ درگذشت وزیری صالح، مشاوری صادق، معاون وزیر کاردان و دیپلماتی تیزهوش غمبار شد.   مرحوم کاظم‌پور اردبیلی هر چه در توان داشت پای این کشور گذاشت. یادش تا ابد می‌ماند. هر چند که جسم و جانش در خاک آرام گرفت.

خلاء وجودی کاظم پور خسارت بار خواهد بود

محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی هم در پیامی درگذشت این دیپلمات کشورمان را تسلیت گفت و اظهار داشت: خبر درگذشت برادر بزرگوار، حسین کاظم‌پور اردبیلی باعث تاثر و تالم خاطر اینجانب شد.  وی از مدیران قدیمی و خوشنام و با اخلاق کشورمان بود که در عرصه‌های مختلف و در هر پست و مقامی که حضور داشتند،  خوش درخشیدند و مطمئنا خلاء وجودی وی خسارت بار خواهد بود.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: درگذشت این مرد بزرگ و والامقام را به خانواده کاظم‌پور اردبیلی، همکاران وی در وزارت نفت، وزارت امور خارجه و بستگان داغدار تسلیت می‌گویم و از پیشگاه خداوند منان برای آن مرحوم علو درجات و حشر با اولیا الله و برای بازماندگان معزز صبر و اجر و سلامتی مسالت دارم.

فقدان کاظم پور اردبیلی، هیچ‌گاه دچار خودبرتربینی نشد

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین اعمالی در وین، با تسلیت درگذشت حسین کاظم پور اردبیلی به خانواده آن مرحوم، فقدان او را ضایعه‌ای برای دستگاه دیپلماسی و وزارت نفت خواند.  

غریب‌آبادی گفت: با توجه به استقرار اوپک در وین، تعاملات نزدیکی با مرحوم کاظم‌پور داشتم. وی فردی متخصص، متعهد، دلسوز و اخلاق مدار بودند. هر وقت در حاشیه نشست‌های اوپک فرصت اختلاط دو نفره دست می‌داد، حس دلسوزی وافر برای سربلندی ایران اسلامی و حفظ و ارتقای منافع ملی در او موج می‌زد.  

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین اعمالی در وین عنوان کرد: وی با توجه به مسوولیت‌های مهم و مختلفی که داشت، هیچ‌گاه دچار خودبرتربینی نشد و نهایت احترام و اعزاز را با همکاران خود داشت. مرحوم کاظم‌پور بدلیل تجربه طولانی در هیات عامل اوپک، بسیار مورد احترام هیات‌ها و شخص دبیرکل اوپک بود.

عارف: کاظم پور اردبیلی در مسئولیت های خود خوش درخشید

محمدرضا عارف نماینده مردم و رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پیامی ضمن تسلیت در پی درگذشت حسین کاظم پور اردبیلی ،نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک، نوشت: ایشان از مدیران قدیمی و خوشنام و با اخلاق کشورمان بودند که در عرصه های مختلف و در هر پست و مقامی که حضور داشتند خوش درخشیدند و مطمئنا خلاء وجودی ایشان خسارت بار خواهد بود.

عارف در ادامه این پیام افزود: درگذشت این مرد بزرگ و والامقام را به خانواده محترم کاظم پور اردبیلی،همکاران محترم ایشان در وزارت نفت و وزارت امور خارجه و  بستگان داغدار تسلیت عرض می کنم از پیشگاه خداوند منان برای آن مرحوم علو درجات و حشر با اولیا الله و برای بازماندگان معزز صبر و اجر و سلامتی مسالت دارم.

مرحوم حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات متعهد و برجسته، اندیشمند


پرویز اسماعیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی در پیامی گفت: رحلت دیپلمات متعهد و برجسته، اندیشمند و صریح، متواضع و مردم دار؛ و مدیر خلاق و با اخلاق کشورمان مرحوم حسین کاظم پور اردبیلی موجی از اندوه برای همکاران و دوستداران ایشان آفرید.

وی در پیام خود آورده است: قطعا عروج الی الله در ماه مبارک رمضان و در غروب شهادت حضرت مولی الموحدین علی (ع)، نشان عنایت خاص خداوند متعال به آن مرحوم است؛ که صادقانه و خالصانه، توامان و شجاعانه از امنیت و منافع ملی دفاع کرد و هیچ وابستگی و دلبستگی فردی و گروهی را بر این وظیفه مهم ترجیح نداد.

در این پیام تصریح شده است:  این ضایعه بزرگ را صمیمانه خدمت خانواده مکرم ایشان، مدیران و همکاران ارجمند در وزارت امور خارجه و همچنین وزارت نفت تسلیت عرض می نمایم. برای آن فقید سعید، رحمت واسعه الهی و همنشینی با شهید رمضان، و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسالت دارم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php