کد خبر : 86508
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 فروردین 1403 - 8:03

شب قدر از هزار ماه بالاتر و برتر است/ ماه رمضان زمانی برای عبادت و اطلاعت از خداوند متعال است

شب قدر از هزار ماه بالاتر و برتر است/ ماه رمضان زمانی برای عبادت و اطلاعت از خداوند متعال است

گفت‌وگو| یک کارشناس علوم قرآنی ضمن تاکید بر شهادت حضرت علی (ع) و توبه در شب‌های قدر، روزه و ماه رمضان را زمانی برای عبادت و اطلاعت دانست و ارزش شب‌های قدر را برابر با هزار ماه عبادت خواند. مرتضی طاهری کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با تبریز جوان درباره اهمیت و جایگاه ماه مبارک


گفت‌وگو|

شب قدر از هزار ماه بالاتر و برتر است/ ماه رمضان زمانی برای عبادت و اطلاعت از خداوند متعال است

یک کارشناس علوم قرآنی ضمن تاکید بر شهادت حضرت علی (ع) و توبه در شب‌های قدر، روزه و ماه رمضان را زمانی برای عبادت و اطلاعت دانست و ارزش شب‌های قدر را برابر با هزار ماه عبادت خواند.

مرتضی طاهری کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با تبریز جوان درباره اهمیت و جایگاه ماه مبارک رمضان گفت: باید در نظر داشت که هر لحظه از سال، اطاعت خداوند را به جا آوریم و این بندگی تنها به ماه مبارک رمضان ختم نشود، در این ماه عزیز برای برخی روزه گرفتن واجب است و برای برخی به دلیل شرایط جسمانی و مشکلات روزه نگرفتن واجب است، آنکه اصرار بر روزه نگرفتن دارد، در حالی که روزه داری بر وی واجب است رفتارش نماد واضح سرپیچی از اطاعت خداوند است، البته این موضوع بلعکس هم است یعنی کسی که روزه داری برایش ضرر دارد و اصرار بر روزه گرفتن می‌کند هم از اطاعت خداوند سرپیچی کرده است.

این مداح «اهل بیت (ع)» تمرین عبادت و اطاعت از خداوند متعال بیان کرد: ماه مبارک رمضان تمرین عبادت و اطاعت است، این ماه مثل دوران سربازی مخصوصا دوران آموزشی است که به سرباز اطاعت از فرمانده را یاد می‌دهند، وظیفه بنده نسبت به خداوندی که این همه نعمت به وی داده و تا این حد بنده را مورد لطف و رحمت قرار داده، چشم گفتن است.

وی در مورد کفاره سنگین کسانی که به دروغ روزه‌خواری می‌کنند بیان کرد: در این میان برخی بدون دلیل و عذر شرعی روزه نمی‌گیرند و به نوعی می‌گویند که توان روزه داری را ندارند، این‌ها گناه سنگینی مرتکب می‌شوند که کفاره آن بسیار سنگین است، برخی دیگر از افراد متاسفانه اصرار بر نشان دادن نافرمانی خود مبنی بر روزه خواری انجام می‌دهند که گناهی نابخشودنی است، هر چند انسان هر لحظه از زندگی متوجه اشتباه خود شده و توبه کند خداوند رحیم و رئوف توبه وی را می‌پذیرد، زیرا خداوند دارای رحمت واسعه است.

طاهری ارزش توجه به اهمیت و جایگاه ماه مبارک رمضان را برشمرد و تصریح کرد: ماه رمضان ماه برکت، رحمت و رئوفی خداوند متعال است، در این ماه کسانی که به ماه رمضان توجهی نمی‌کنند، اصرار بر روزه خواری می‌کنند و یا اطاعت خداوند را انجام نمی‌دهند هم در صورت توبه می‌توانند بار دیگر از رحمت الهی بهره‌مند شوند، اتفاقی که شاید در دیگر ماه‌های سال رخ نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال افرادی که در زمان مشخص، در سرزمین عرفات حضور پیدا کنند، حتی اگر خواب باشند و یا توجهی به آن مکان نکنند و به تفریح بپردازند هم مورد بخشش واقع می‌شوند. این اتفاق نشان می‌دهد برخی از مکان‌ها و یا زمان‌ها از چه اعتبار بالایی برخوردار هستند که ماه رمضان صدر این زمان‌ها است.

طاهری درباره اینکه هر عملی در ماه مبارک رمضان از ثواب برخوردار است تاکید کرد: ماه رمضان جزو ساعات، ایام و روز‌هایی است که ۳۰ روز رحمت الهی شامل حال بندگان می‌شود، حتی آن‌هایی که به این ماه توجه نمی‌کنند هم از رحمت خداوند بهره می‌برند، آن‌هایی که از این ماه بهره می‌برند و بندگی می‌کنند حسابشان بسیار پر شده و حالشان در طی سال بهترین احوال می‌شود، این‌ها افرادی هستند که خوابشان، سکوتشان، نفسشان و ذکرشان عبادت است.

این کارشناس علوم قرآنی با اشاره به اینکه هنوز قطعی بودن شب قدر از میان سه شب مطرح شده ممکن نشده است بیان کرد: یک شب در طول سال شب قدر است، این شب به طور واضح مشخص نیست که کدامیک از شب‌های مورد نظر است، هیچکس به طور قاطع نمی‌تواند بگوید که کدام شب شب قدر اصلی است، اما در بین ۳۶۵ شب سال سه شب احتمال بیشتری دارند، شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان بیشترین احتمال را در میان شب‌های دیگر سال به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: در این میان سه شب ماه مبارک رمضان از نظر بزرگان و عالمان دین اسلام شب بیست و سوم ماه رمضان بیشترین احتمال را درباره شب قدر به خود اختصاص داده است، یعنی احتمال اینکه شب بیست و سوم شب قدر باشد بسیار بیشتر است.

طاهری با اشاره به فضیلت‌های نهفته در شب‌های قدر بیان کرد: درجه و منزلت شب قدر، تا حدی بالا است که برخی از بزرگان کل شب‌های سال را بیدار می‌مانند تا اهمیت شب قدر را درک کنند، شب قدر از هزار ماه بالاتر و برتر است و این در قرآن آمده است، این شب به حدی اهمیتی دارد که یک سوره در قرآن به آن اختصاص پیدا کرده است.

این مداح اهل بیت (ع) تاثیر شهادت امیرالمومنین (ع) بر منزلت شب قدر تصریح کرد: در میان سه شب قدر، شب بیست و یکم به واسطه همزمانی با شب شهادت امام علی (ع) از اهمیت و اعتبار بسیار بالایی برخوردار است چراکه امیرالمومنین (ع) سحرگاه روز نوزدهم ماه رمضان در محراب مسجد کوفه مورد سوء قصد و ترور قرار گرفتند و به شهادت رسیدند، این اتفاق توسط کسانی افتاد که نتوانستند عدالت امیرالمومنین (ع) را درک کنند. این‌ها به شعبات بسیاری تقسیم شدند که یکی از آن‌ها خوارج است، خوارج خودشان برخلاف رکن اسلام برداشت شخصیشان را از اسلام انجام می‌دانند و به نوعی همچون گروهک تروریستی داعش و یا گروه‌های تکفیری عمل می‌کردند.

وی تاکید کرد: همچون گروهک‌های تروریستی که ساخته دست قدرتمندان و ظالمان امروز هستند، خوارج هم در زمان خود ساخته و پرداخته قدرتمندان زمان خود بودند، این‌ها مقابل امیرالمومنین (ع) ایستادند و با شکاف‌های کوچک و تفرقه افکنی آغاز کردند و تا جایی پیش رفتند که شخص «امام علی (ع) را مورد ترور قرار دادند.

این کارشناس علوم قرآنی پیرامون شهادت امیرالمومنین (ع) گفت: ابن مجلم ملعون آنچنان زخم عمیقی بر سر مبارک امام علی (ع) به وجود آورد که هنگامی که طبیب بر سر بالین امام علی (ع) آمد، ابن ملجم که در خانه مولی متقیان زندانی بود به قهقهه می‌گفت کاری که من انجام دادم قابل درمان نیست، زیرا هزار درهم شمشیر را خریده و هزار درهم آن را با زهر مسموم کرده ام.

طاهری در مورد اینکه امیرالمومنین (ع)، ولی امر خداوند بودند اظهار کرد: امیرالمومنین (ع) تنها امامی بودند که بعد از پیامبر اسلام (ص) موفق به تشکیل حکومت اسلامی شدند، ایشان امام و، ولی امر خداوند بودند، حضرت علی چه مردم می‎‌پذیرفتند چه نمی‌پذیرفتند، چه حکومت تشکیل می‌دادند و چه نمی‌دانند، ولی امر بر حق خداوند بر زمین بودند، اما بعد از دوره‌ای که از زمان حضرت محمد (ص) گذشت و غصب جایگاه حکومت توسط غاصبان، مردم دیدند که غاصبان به دنبال ترویج و پایبندی به اصول اسلام نیستند و برای خلافت امیرالمومنین (ع) به وی هجوم آوردند.

طاهری اعمال مشترک شب‌های قدر را مورد بررسی قرار داد و افزود: شب‌های قدر اعمال مشترکی همچون احیا، شب زنده داری دارد، در روایت داریم وقتی امام حسن (ع) و امام حسین (ع) خردسال بودند حضرت زهرا (س) یک کاسه آب می‌گذاشتند و تا صبح بر صورت‌شان آب می‌پاشیدند تا امام حسن (ع) و امام حسین (ع) بیدار بمانند، پس این عمل نشان می‌دهد که بیدار ماندن در شب‌های قدر تا چه حد مهم است، زیرا این شب‌ها شب‌های تقدیر است و نباید تقدیرمان را به خواب بسپاریم.

وی با اشاره به اینکه در شب‌های قدر تقدیر یک سال آینده انسان رقم می‌خورد بیان کرد: تقدیر هر انسانی از همان ابتدا توسط خداوند متعال نوشته شده است، حال کم و زیاد کردن این تقدیر به دست هیچکس جز خداوند متعال نیست، این سه شب شب‌هایی هستند که ما می‌توانیم با تزرع به درگاه خدا، شب زنده داری و قرآن بر سرگذاشتن و قسم دادن به نام ائمه معصومین (ع) رحمت الهی را جلب کرده و از خدا بخواهیم که تقدیرات ما را جابجا کند، لذا شب قدر شبی است که اتفاقات یکسال آینده انسان تایید و به امضای امام زمان (عج) می‌رسد، در روایات آمده که بهترین عملی که می‌توان در شب‌های قدر به آن پرداخت فراگیری علم است یعنی حتی در شب قدر خداوند به کسی که به دنبال کسب علم باشد بیشتر توجه می‌کند.

این کارشناس علوم قرآنی پیرامون مهمترین دعای شب قدر بیان کرد: یکی از مهمترین ادعیه شب‌های قدر دعای «جوشن کبیر» است که در آن هزار اسم الهی نوشته شده که برخی معتقدند نام «اعظم» هم در میان این اسامی وجود دارد، این دعا مقدمه‌ای است تا قرآن بر سر گذاشته و زیر سایه آن قرار بگیریم و زیر لب می‌گوییم که خداوندا تو را می‌خوانیم به قرآنی که نازل کرده ای، تو را می‌خوانیم به آنچه که در این قرآن آورده ای، تو را می‌خوانیم به بزرگترین نامت که در قرآن آمده است، تو را می‌خوانیم به آن چیز‌هایی که در قرآن کریم ما را از آن‌ها بر هذر داشته‌ای و آن چیز‌هایی که ما را به آن‌ها امیدوار کرده ای، باشد که ما را از آزاد شدگان دوزخ قرار دهی، سپس قرآن را بسته روی سر گذاشته و می‌گوییم که خداوندا به حق کسی که با حکم قرآن وی را پیامبر خود قرار داده‌ای و به حق همه مومنانی که در این کتاب مدحشان را گفته‌ای تو را قسم می‌دهیم که از گناهان ما گذشته و ما را جزو رستگاران قرار دهی.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

css.php