کد خبر : 10044
تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 مهر 1398 - 1:32
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای سفر عشق در قاب نخبگان جامعه/ جهان در حیرت عظمت اربعین حسینی بسته هستند

سفر عشق در قاب نخبگان جامعه/ جهان در حیرت عظمت اربعین حسینی

سفر عشق در قاب نخبگان جامعه/ جهان در حیرت عظمت اربعین حسینی

تبریز جوان- موسی‌ کاظم‌زاده: برای رسیدن به این حقیقت که فلسفه شکل‌گیری پیاده‌روی اربعین چه بوده که بعد از گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال از این آیین، باز هم راهپیمایی اربعین با تداوم و شکوه خاص هر ساله از سوی انسان‌های آزاده، عدالت‌خواه و به‌ویژه امت جهان اسلام برگزار می‌شود؟به سراغ جمعی از دانشجویان و


تبریز جوان- موسی‌ کاظم‌زاده: برای رسیدن به این حقیقت که فلسفه شکل‌گیری پیاده‌روی اربعین چه بوده که بعد از گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال از این آیین، باز هم راهپیمایی اربعین با تداوم و شکوه خاص هر ساله از سوی انسان‌های آزاده، عدالت‌خواه و به‌ویژه امت جهان اسلام برگزار می‌شود؟به سراغ جمعی از دانشجویان و فعالان دانشجویی دانشگاه تبریز رفته و گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ذیل از نظرتان می‌گذرد.

سفر عشق در قاب نخبگان جامعه

علی رضایی عضو شورای مرکزی کانون منتظران و دانشجوی روان‌شناسی دانشگاه تبریز در این ارتباط در گفت‌وگو با گزارشگر فارس در تبریز می‌گوید: امروزه پیاده‌روی اربعین جایگاه خاصی در جهان پیدا کرده، به‌ طوریکه این امر موجب تحقق امت جهان اسلام شده است.

این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی نشان دادن قدرت‌نمایی محور مقاومت را از دیگر دستاوردهای این حرکت میلیونی زائران امام حسین (ع) بیان کرد و افزود: دشمنان جهان اسلام از این حرکت باشکوه مسلمانان و انسان‌های آزاده و عدالتخواه در هراس هستند و بر این اساس با ترفندهای مختلف در صدد کمرنگ‌تر نشان دادن این حرکت عظیم امت اسلام هستند.

این دانشجوی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به لزوم حضور در پیاده‌روی اربعین اذعان داشت: این حرکت اربعین شبیه فریضه حج هست و مقایسه‌شان باهم قطعا بجاست، همانطور که حج کنگره جهان اسلام برای تبلیغ یکتاپرستی و نماد وحدت بین مسلمانان است، اربعین نماد شیعه است برای همین، اهداف یعنی رساندن پیام عشق و وحدت، پس همانقدر که حج واجب است، پیاده‌روی اربعین در عصر امروز برای وحدت و برادری جهان اسلام هم لازم و ضروری است.

اکبر کاظمی، یکی دیگر از دانشجویان فعال در حوزه فرهنگ و تاریخ و دانشجوی تاریخ دانشگاه تبریز نیز در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با تاکید بر اینکه امروزه امت اسلام با ایجاد حرکت نمادین اربعین، همه نگاه ها در دنیا را متوجه کربلا و این حرکت عظیم اربعین جهان اسلام کرده است، یادآور شد: مهم‌ترین پیام اربعین، آزادگی، جوانمردی، وحدت، برادری و حفظ و احیأ ارزش‌های انسانی، معرفتی، تربیتی و دینی است که عاشقان این سفر آن را مکتب امام حسین (ع) آموختند و با این حرکت نمادین هم می‌خواهند ادامه‌دهنده راه و منش سیدالشهدا (ع) باشند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه جریان پیاده‌روی برای زیارت حضرت سیدالشهدا (ع)، بر اساس اسناد و مدارک سابقه و ریشه تاریخی دارد، اضافه کرد: این حرکت معنوی به نوعی از سال ۶۱ هجری قمری آغاز شده و بعد از گذشت بیش از ۱۴۰۰ سال از جریان واقعه عاشورا در کربلا تا به امروز ادامه دارد و هر سال هم با شکوه‌تر از گذشته برگزار می‌شود.
 

راهپیمایی عظیم اربعین زمینه‌ساز تحقق تمدن اسلامی است

 عرفان خیرخواه فعال دانشجوی دانشگاه تبریز و دبیر کانون منتظران (مهدویت) این دانشگاه هم در این خصوص در گفت‌وگو با تبریز جوان در پاسخ به این سوال که بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال از قیام امام حسین(ع)، فلسفه پیاده‌روی اربعین و تداوم و شکوه و شور فزآینده این آیین در بین جهان اسلام را چگونه تحلیل می‌کنید؟می‌گوید: شرکت در راهپیمایی اربعین نشان از کمال انسان‌های آزاده است که بستر آشنایی بیشتر مردم کشورهای مسلمان با یکدیگر و تقویت همبستگی و ارتقاء وحدت موجود بین آنها را فراهم کرده و زمینه مناسبی را همچنین برای نشر و ایجاد گفتمان‌های مقاومت اسلامی در برابر قدرت‌های استکباری دنیا را به دنبال دارد. 

 وی در ادامه با تاکید بر اینکه راهپیمایی اربعین امکان حضور برای همه عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) را فراهم کرده است، تصریح کرد: راهپیمایی عظیم اربعین زمینه‌ساز تحقق تمدن اسلامی است و از این رو شرکت‌کنندگان در این آیین تنها یک نیت دارند و آن هم تقویت جهان اسلام و زمینه‌سازی برای ظهور حضرت حجت (عج) و خدمت به دوستداران اهل بیت (ع) است.

این فعال دانشجوی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این پرسش اینکه چه لزومی دارد در این راهپیمایی شرکت کنیم، اذعان داشت: ما با حضور حداکثری و آگاهانه خود در این مراسم سعی در افزایش کیفیت این راهپیمایی و با عملیات رسانه‌ای حرفه‌ای برای رساندن پیام این اجتماع عظیم به جهانیان هستیم، بنابراین ضروری است با شکوه‌تر از همیشه برگزار شود.
 

پیاده‌روی اربعین زمینه‌سازی احیاء مجدد عظمت اسلام و شیعه

امیر اسکندری دیگر دانشجوی فعال حوزه فرهنگ و آیین دانشگاه تبریز هم در این خصوص در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه راهپیمایی اربعین آیین و حرکتی برای اقتدار و عزت جامعه اسلامی است، می‌گوید: حضور در راهپیمایی اربعین، ضمن نشان دادن به عشق و ارادت به اهل بیت (ع) و به خصوص امام حسین (ع)، موجب وحدت و قدرت جهان اسلام شده است.

 وی خاطرنشان کرد: این اجتماع بزرگ در واقع به نوعی زمینه‌سازی برای احیاء مجدد عظمت اسلام و شیعه را نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان با حضور در این آیین وفاداری، ارادت و علاقه شدید خود را به ساحت مقدس سیدالشهدا (ع) اعلام می‌دارند.

این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: امام حسین (ع) با قیام و جانفشانی باعث احیاء اسلام ناب محمدی (ص) شد و در همین راستا امروزه وظیفه امت جهان اسلام است که با این حرکت‌ها یعنی پیاده‌روی اربعین و حضور در آیین‌های به همین مناسبت ادامه‌دهنده راه و منش سالار شهیدان امام حسین (ع) باشیم.
 

اربعین زمینه برای تحقق تمدن اسلامی

سید اسماعیل اظهری معاون فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در این ارتباط در گفت‌وگو با فارس در تبریز با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر اربعین بزرگترین مانور وحدت جهان اسلام شده، به‌گونه‌ای این امر موجب خشم دشمنان جهان اسلام را به دنبال داشته و بر این اساس با ترفندهای مختلف در صدد کمرنگ‌تر نشان دادن این حرکت و اجتماع عظیم مسلمانان هستند.

این فعال دانشجوی دانشگاه تبریز در ادامه با تاکید بر اینکه امروزه با این حرکت عظیم اربعین شاهد هستیم که امام حسین (ع) با خون خود بسیاری از قلب‌ها را مغلوب و احیا کرده است، اضافه کرد: در این آیین همه اقوام و حتی مذاهب شرکت می‌کنند و این حرکت امت اسلام زمینه را برای تحقق تمدن اسلامی که آرزو تمام انبیا و اولیا بوده و هست، فراهم کرده است.

 وی در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این پرسش که در عصر امروز چه نیازی است که در این آیین حضور میلیونی داشته باشیم؟، یادآور شد: با توجه به تحولات منطقه و شرایط خاص جهان اسلام حضور گسترده در این حرکت وحدت‌بخش امت اسلام بیش از هر زمان دیگر ضروری است.

این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه این اجتماع عظیم از طرفی بستر را برای انتقال و احیاء معارف اسلام ناب محمدی به جهانیان شده است، خاطرنشان کرد: پس وظیفه ما این است که جاناً و مالاً تلاش کنیم که این حرکت میلیونی پر شورتر و باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود.

در نهایت در جمع‌بندی این گزارش باید به این نکات هم توجه داشته باشیم که هیچ نهضتی در طول تاریخ بشریت همچون نهضت امام حسین (ع) قلب‌ها را منقلب نکرده و روح عزت، آزادگی، عواطف و همسویی را در بشر ندمیده است که نمونه بارز این حقیقت پیاده‌روی و راهپیمایی ده‌ها میلیونی اربعین حسینی است.

بنابراین، مراسم اربعین که به نوعی تداعی‌گر و ادامه‌دهنده رسالت حضرت زینب کبری (س) برای انتقال پیام نهضت عاشورا و حضرت سیدالشهدا (ع) به جهانیان و انسان‌های آزاده است و از این رو مراسم پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی، فرصت خوبی برای ایجاد همبستگی، اتحاد و برادری امت جهان اسلام است.

به دیگر سخن این مراسم شکوه همبستگی اجتماعی امت اسلامی زیر پرچم مکتب امام حسین (ع) را نشان می‌دهد، به‌طوریکه امروزه با گذشت بیش از ۱۴ قرن از این رخداد هنوز که هنوز است، تبلور، معنا و مفهوم نهضت عاشورا هر روز تازه‌تر از گذشته است.

انتهای پیام/ ۶۰۰۲۳/س

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php