کد خبر : 6177
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17:36
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای سرنوشت دارندگان ۲ دفترچه بیمه/ الکترونیکی شدن نسخ پزشکان بسته هستند

سرنوشت دارندگان ۲ دفترچه بیمه/ الکترونیکی شدن نسخ پزشکان

سرنوشت دارندگان ۲ دفترچه بیمه/ الکترونیکی شدن نسخ پزشکان

به گزارش تبریز جوان، توسعه نظام بیمه سلامت کشور همانا یکی از مهم‌ترین فرامین مورد تاکید در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری، قانون برنامه پنجم توسعه و یکی از اهداف اصلی سازمان بیمه سلامت ایران می‌باشد. با تشکیل این سازمان یکی از بزرگترین اصلاحات نظام رفاه اجتماعی کشور به عهده آن نهاده شده و زمینه


به گزارش تبریز جوان، توسعه نظام بیمه سلامت کشور همانا یکی از مهم‌ترین فرامین مورد تاکید در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری، قانون برنامه پنجم توسعه و یکی از اهداف اصلی سازمان بیمه سلامت ایران می‌باشد.

با تشکیل این سازمان یکی از بزرگترین اصلاحات نظام رفاه اجتماعی کشور به عهده آن نهاده شده و زمینه تحقق اهداف بلندی چون عدالت‌محوری، ارتقاء سطح کیفیت در ارائه خدمات سلامت،کاهش پرداخت از جیب بیمه‌شدگان، رفع همپوشانی بیمه‌ای و بسط و گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در سراسر کشور فراهم شده است.

با توجه به ارتباط گسترده رسانه‌ها با موضوعات بیمه‌ای، فرارسیدن هفته خبرنگار و دولت میزبان وحید مجیدی، مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی در تحریریه تبریز جوان می‌شویم که خود از جمله مدیران رسانه‌ای هستند.

مشروح این گفت‌وگوی یک ساعته را در ادامه بخوانید. 
 

 

فارس: ابتدا اولویت‌های اصلی بیمه سلامت در سال‌جاری را بفرمایید؟ 

مجیدی: من ابتدا روز خبرنگار را تبریک عرض می‌کنم و معتقدم جامعه‌ای می‌تواند بدون فساد، مشکل و شفافی باشد که رسانه و مطبوعات آن قوی و پرمحتوا باشد، چراکه اگر یادتان باشد یک فیلمی به نام Z پخش شد که این فیلم به قدری اهمیت رسانه را نشان داد که در آن دو خبرنگار به همراه دادستان توانستند تمام فسادهای موجود در جامعه‌شان را نشان دهند،از این‌رو انتظار می‌رود تا خبرنگاران به قدری از لحاظ اقتصادی تأمین باشند تا دیگر نیاز به هیچ‌کسی نداشته باشند و به تبع آن است که در احقاق حقوق مردم تلاش خواهند کرد.

پروژه‌های الکترونیکی از جمله پروژه‌های مهم بیمه سلامت است به طوریکه چهار پروژه الکترونیکی در برنامه ششم و آیین‌نامه بودجه ۹۶ و ۹۷  تعیین شده است و سازمان بیمه مکلف شده تا بحث استحقاق‌سازی را در کلیه مراکز اجرایی کند. 

رفع همپوشانی یکی از این اقدامات الکترونیکی است، یعنی هرکسی باید در کل کشور صاحب یک دفترچه باشد و متاسفانه به خاطر اینکه سیستم ما تا پنج سال پیش حساس به کد ملی نبود، از این رو هر کسی چند دفترچه که می‌خواست را می‌توانست تهیه کند که البته اطلاعات سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت نیز با هم در ارتباط نبود ولی از سال ۹۳ سیستم حساس به کد ملی شده است و دیگر چیزی به نام کد بیمه وجود ندارد. 

در حال حاضر مشابه سراسر دنیا با یک کد ملی تمامی خدمات را دریافت می‌کند و امیدواریم با همان کد بتوانیم خدمات بانکی‌، درمانی را دریافت کرد. الان با هماهنگی سازمان‌های بیمه‌گر تمام دیتاها به هم وصل شده و در صورت مراجعه به مراکز درمانی یا در مراکز سرپایی می‌توان تمام خدمات را دریافت کرد، چراکه از طریق این بانک اطلاعاتی هویت افراد محرز می‌شود. 

با توجه به اینکه بیمه اجتماعی نزدیک به ۴۰ میلیون نفر بیمه‌گر دارد و بیمه سلامت نیز این مقدار بیمه‌گر دارد که با رفع همپوشانی، نزدیک به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بیمه شده در کل کاهش یافته است که این رقم در استان نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر است به طوریکه در حال حاضر به سمت یکی شدن آمارها می‌رویم که یک قدم بزرگ و اساسی در سیاست‌های دولت و برنامه ششم می‌باشد. 

فارس: اولویت حذف یکی از چند دفترچه برای همپوشانی را هم توضیح دهید؟ 

مجیدی: اولویت حذف بیمه با دریافت یارانه دولتی و پرداخت حق بیمه است به طوریکه اگر کسی بیمه بهزیستی دارد و همزمان بیمه روستایی نیز دارد، آن بیمه روستایی برای آن فرد حذف خواهد شد.
 

 الکترونیکی شدن نسخه های دکترها

فارس: لطفا به دیگر پروژه‌های الکترونیکی استان نیز اشاره کنید؟ 

مجیدی: پروژه‌های بزرگی که استان آذربایجان‌شرقی در سال‌جاری پایلوت است، موضوع ارسال الکترونیکی نسخ سرپایی می‌باشد که از سال گذشته اقدامات اولیه توسط سازمان بیمه سلامت انجام گرفته است و این امر در استان آذربایجان‌شرقی نیز در تمامی شهرستان‌ها شروع شده است که افراد با ارائه کد ملی در مطب‌ها می‌توانند نسخه الکترونیکی دریافت کرده و نیازی به همراه داشتن دفترچه نیست. 

در حال حاضر ۲۷ درصد مراکز به صورت الکترونیکی نسخ خود را به ما ارسال می‌کنند که گام بزرگی در صرفه‌جویی کاغذ و زمان و حفظ اطلاعات می‌باشد. این سیستم اجازه نمی‌دهد تا یک فرد در یک روز به چند دکتر مراجعه کند همچنین تا مادامی‌که داروی فرد تمام نشده است، نمی‌تواند داروی دیگری را دریافت کند.

هنوز در شروع کار هستیم و به اندازه کافی مشکلاتی در جامعه وجود دارد و اگر بخواهیم تنشی ایجاد کنیم احتمال مقاومت در بین موضوعات پزشکی خواهد بود، از این‌رو این روند منطقی و با مطالعه جلو می‌رود. 
 

 یک‌میلیون بار مراجعه به دفاتر پیشخوان بیمه سلامت برای دفترچه بیمه

فارس: تعداد مراجعات سال گذشته برای تغییر دفترچه بیمه در استان چه تعداد است؟ 

مجیدی: سال گذشته نزدیک به یک‌میلیون بار مراجعه به دفاتر پیشخوان بیمه سلامت داشتیم که اقدام به تغییر دفترچه خود کردند که اگر بتوانیم این تبریز جوان بار مراجعه را کاهش دهیم قطعاً تبعات مثبتی را دریافت خواهیم کرد. 

افرادی که اسناد خود را به صورت الکترونیکی به ما ارسال کردند در بخش پرداخت در اولویت قرار گرفته و پرداخت آنها دو ماه جلوتر افتاده است و امیدواریم در تیر ماه نیز، پرداختی  آنها انجام گیرد. از تمام مراکز درخواست دارم تا از این سیستم الکترونیکی استفاده کنند و اگر مطبی دارای یک سیستم جداگانه برای خود است، هیچ اشکالی ندارد، چراکه ما قابلیت لینک شدن با آنها را داشته و نیازی نیست که حتماً نرم‌افزار ما را نصب کنند. 
 

 

فارس: مزایای نسخ الکترونیکی پزشکی با نسخ دستی را هم توضیح دهید!

مجیدی: نسخ الکترونیکی پزشکی فواید مختلفی اعم از کاهش قصور پزشکی و خوانا بودن نسخه‌های درمانی دارد. به طوریکه برنامه سوم بیمه سلامت ارسال اسناد بستری به صورت الکترونیکی است که استان آذربایجان‌شرقی در این امر به عنوان پایلوت کشوری انتخاب شده است. تمام بیمارستان‌های علوم پزشکی مکلف شدند که اسناد خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنند و از مردادماه سال‌جاری اسناد دستی پذیرفته نخواهد شد. 

به طور میانگین هر پرونده ۳۰ صفحه برگ کاغذی بود که به‌خاطر اسناد الکترونیکی این تبریز جوان کاغذ حذف خواهد شد یعنی به عبارت دیگر اگر از ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار بار مراجعه فقط ۱۰ درصد بستری شود و برای هر کدام از آنها ۲۰ صفحه کاغذ پرونده‌ای اختصاص یابد یک هزینه گزافی خواهد بود که همگی بیت‌المال است. همچنین تبریز جوان خطا در رسیدگی کاهش یافته و این تبریز جوان از ۴۵ روز به سه روز خواهد رسید. 
 

فارس: دیگر خدمات الکترونیکی را نیز شرح دهید؟ 

مجیدی: در موضوع ارجاع الکترونیکی نیز پایلوت کشوری انتخاب شده‌ایم به‌طوریکه این موضوع با تولی‌گری دانشگاه علوم پزشکی در حال اجراست که در حال حاضر یک میلیون و ۱۸۰ هزار بیمه‌گر روستایی که با مراجعه به سطح ۲ مهر می‌گرفتند ولی با این طرح، پرونده‌ها الکترونیکی ارجاع داده شده و باعث می‌شود تا سردرگمی و کاغذبازی کاهش یابد. حدوداً ۱۹۰ هزار ارجاع به صورت الکترونیکی تا به امروز انجام گرفته است که این نیز یک قدم بزرگی در توسعه دولت الکترونیکی و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت می‌باشد.
 

۸۳۰ میلیارد تومان پرداختی بیمه سلامت در آذربایجان شرقی

فارس: پرداختی کل بیمه سلامت استان در سال گذشته چه مقدار بود؟ 

مجیدی: سال ۹۷ کل ترازی که در سیستم درمان بسته بودیم چیزی در  حدود ۷۱۰ میلیارد تومان است که با ۱۲۰ میلیارد تومان سطح روستایی می‌توان در مجموع ۸۳۰ میلیارد تومان تراز سال ۹۷ اعلام کرد که از این مقدار نزدیک به ۶۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده و ۱۷۰ میلیارد تومان باقی مانده است و تا چند هفته آینده احتمالا تسویه سال ۹۷ وجود دارد. 
 

 

فارس: به کدام بخش‌ها بدهی باقی مانده است؟

مجیدی: برای مثال از بدهی سال گذشته پزشکان و پاراکلینیک یک ماه بدهی مانده بود که البته اردیبهشت امسال آنها پرداخت شده است به طوریکه پرداختی اردیبهشت ماه علوم پزشکی و بخش خصوصی نیز پرداخت شده است. در کل با وجود مشکلات بزرگی که در کشور حاکم است از لحاظ پرداخت بدهی تقریباً شرایط مطلوب و به‌روزی را داریم. 
 

فارس: آیا اعتبارات نسبت به سال گذشته افزایش یا کاهش داشته است؟

مجیدی: اعتباری که نسبت سال ۹۷ به ۹۶ به ما اختصاص داده شده است حدوداً ۱۴ درصد اعتبار مصوب داشتیم ولی نسبت عملکرد سال ۹۶ اعتباری که به ما اختصاص یافته است حدود ۱۰ درصد کمتر هزینه شده است. سال گذشته جزو نادرترین سال‌هایی است که هزینه‌کرد تقریباً برابر با اعتبار مصوب بوده و تراز منفی را شاهد نبود به طوریکه ۱۲ هزار میلیارد تومان برای کل کشور در نظر گرفته شده است را هزینه کرده‌ایم. 
 

فارس: موضوع تکرار خدمات تصویربرداری یک معضل بزرگی است، بیمه سلامت در این خصوص چه کار کرده است؟ 

مجیدی: از سال ۹۷ موضوع MRI   نیاز به تائید دارد یعنی اگر بیشتر از ۶ ماه باشد، اجازه انجام تصویربرداری دیگر  داده می‌شود این موضوع در خدمات تصویربرداری اعم از  بخش‌های سرپایی و بستری در حال انجام می‌باشد و مرکز نمی‌تواند کمتر از ۶ ماه این خدمات را چندین بار تکرار کند. در مقایسه تیرماه تا بهمن ماه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال پیشین تبریز جوان انجام خدمات تصویری تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

۴۳۰۰ بیمار خاص در آذربایجان شرقی

فارس: موضوع دیگری که مطرح است کمبود داروهای بیماران خاص است، در این باره چه اقداماتی شده است؟ 

مجیدی: کل بیماران خاص در استان آذربایجان‌شرقی در حدود ۴ هزار و ۳۰۰ نفر است که شامل بیماری‌های ام اس، هموفیلی، تالاسمی، دیالیز و پیوند کلیه هستند؛ سال گذشته حدوداً به این تعداد از بیمه‌شدگان نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان هزینه پرداخت شده است. از سال گذشته موردی از بابت کمبود داروهای بیماران خاص مشاهده نشده است. 

البته ناگفته نماند که متاسفانه برخی از همکاران پزشک برخی از مقالات کشورهای خارجی را برای درمان مورد اجرا قرار می‌دهند و وقتی که بیمار با چنین مداوایی مواجه می‌شود خود را ملزم به تهیه این داروها می‌کند. 

گفت وگو از کتایون حمیدی

انتهای پیام/۶۰۰۲۷/س/ر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php