کد خبر : 25146
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 تیر 1399 - 11:12
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای روحانی: اسلام دین مردسالاری نیست بسته هستند

روحانی: اسلام دین مردسالاری نیست

روحانی: اسلام دین مردسالاری نیست

حجت السلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: حضور حضرت فاطمه معصومه (س) در قم و وفات ایشان در آن سرزمین، مایه برکت بزرگی برای ایران اسلامی و به ویژه منطقه قم بود. همین حضور و همین مدفن باعث شد از بیش از صد سال قبل، بزرگترین مرکز حوزه علمیه برای علومحجت السلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: حضور حضرت فاطمه معصومه (س) در قم و وفات ایشان در آن سرزمین، مایه برکت بزرگی برای ایران اسلامی و به ویژه منطقه قم بود. همین حضور و همین مدفن باعث شد از بیش از صد سال قبل، بزرگترین مرکز حوزه علمیه برای علوم اسلامی در قم تاسیس شد و امروز برای بیان علوم اسلامی به ویژه فقه شیعه، تفسیر، حدیث و تاریخ و سایر علوم اسلامی یک مرکز مهم حوزه علمیه قم باشد.  

رییس جمهوری با بیان اینکه ولادت حضرت معصومه (س) به نام دختران هم نامگذاری شده است، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فضای خوبی برای زنان جامعه ما برای حضور در مراکز علمی، تحقیقاتی، فعالیت و تولید آماده شد و فکر می‌کنم یکی از افتخارات جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید، باز کردن فضا برای همه زنان برای حضور در فعالیت‌های مختلف است.  

اسلام دین مردسالاری نیست

روحانی با بیان اینکه دختران امروز در کلاس‌های دانشگاه، بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، ادارات و… حضور پررنگ و باشکوهی دارند، تصریح کرد: هیچ کس در دنیا نمی‌تواند به ما اتهام بزند که اسلام دین مردسالاری است و حقوق زنان نادیده گرفته شده. در قرآن هم تصریح شده به همان اندازه که مردم حق حضور در جامعه دارند، زنان هم دارند. در عین تعابیر اسلامی در جایی که جایگاه انسان و مقام انسانی مطرح است، به صراحت، زنان و مردان را یکسان دانسته است.  

رییس جمهوری ادامه داد: در جلسه دیروز که با استانداران داشتیم، یک بخش صحبتم آن بود که چه مقدار از بخشداران و فرمانداران ما از زنان هستند و زنان در وزارت کشور مسئولیت دارند. مطمئن هستیم زنان و دختران در مسائل اجتماعی و اخلاقی خودشان مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهند و لازم نیست کسی دلسوزی کند چرا که زنان ما دلسوزتر از افراد دیگر هستند.

شهید بهشتی با سعه صدر با مخالفان بحث می‌کرد

روحانی در ادامه با اشاره با سالگرد انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله بهشتی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰، خاطرنشان کرد: در ایام شهادت شهید بهشتی و یاران وی هستیم که روز غم‌انگیزی برای ما بود. توطئه عظیمی بود. سرمایه بزرگی از ما گرفتند. شهید مطهری و شهید بهشتی دو سرمایه‌ای بودند که جایگزینی آنها بسیار سخت و پیچیده است.  

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه شهید بهشتی علاوه بر علم و دانش روز، یکی از مجتهدان حوزه علمیه و اساتید حوزه علمیه در قم در دهه ۳۰ بود، ابراز داشت: شهید بهشتی یکی از شخصیت‌های کم‌نظیر و بنام در مدیریت بود. هم مدیران را پرورش می‌داد و هم از بهترین مدیران بود. مردم مدیریت وی را هم در اداره مجلس خبرگان و هم در تاسیس قوه قضاییه اسلامی مدرن را دیدند.  

روحانی افزود: اگر خط شهید بهشتی در قوه قضاییه، احیا و زنده شود، وی قوه قضاییه‌ای را با آن ذهن باز تاسیس و اجرا کرد. با مخالفان با سعه‌صدر در تلویزیون به شکل زنده و مستقیم بحث می‌کرد و  برابر گروه‌های مختلف با متانت و صبر حرف می‌زد.

روحانی ادامه داد: شهید بهشتی کسی بود که در برابر ناروایی‌های بی حساب و کتاب و ظلمی که به او شد، صبر و تحمل کرد. ایشان سید شهدای مظلوم تاریخ ایران است.

وی یادآور شد: من این نکته را یک بار گفتم که شهید بهشتی به من گفت من رفتم خدمت امام (ه) که استعفا دهم و به ایشان بگویم دیگر مصلحت نیست که باشم و بروم کنار، گفت قبل از این که این مطلب را طرح کنم، عده‌ای داشتند شعار می‌دادند که  امام برود داخل حسینیه برای آنها سخنرانی کند، گفت امام به من رو کرد که آقای بهشتی ببینید این مردم چه شعاری می‌دهند، اینها که  برای من شعار می‌دهند اگر تمام عالم علیه من شعار دهند و مرگ بر فلانی بگویند  برای من در انجام وظیفه ام فرق نمی‌کند.

خواستار کمک قوای دیگر هستیم

رییس جمهوری با بیان این که امیدواریم همه قضات و قوه قضاییه ما همان مسیر و راه دکتر بهشتی را ادامه دهد، گفت: در این شرایط سخت به شدت خواستار این هستیم که قوای دیگر ما را یاری و کمک کنند که با کمک یکدیگر و با حضور سایر ارکان  و نیروهای مسلح با رهبری رهبر معظم انقلاب به خوبی از این سختی‌ها و مشکلات عبور خواهیم کرد.

وی گفت: در این ایام جامعه با مشکلاتی روبرو است که وظیفه ما به عنوان دولت و وظیفه مردم که در کنار هم مشکل را حل کنیم. بخش بزرگی از این مشکلات مربوط به فرد خاص یا قوه خاص نمی‌شود. مشکلاتی که امروز به صورت پیچیده مشاهده می‌کنیم عمدتا مربوط به شرایط ویروس کرونا و  تحریم ظالمانه آمریکا از اوایل سال ۹۷ است و ما سه سال است که در برابر این تحریم شدید مقاومت می کنیم.

روحانی افزود: کشوری که با این دو مشکل بزرگ و طاقت فرسا روبرو است مشکلاتی هم خواهد داشت،   این مشکلات را باید به خوبی تحلیل کنیم که از کجاست و هم راه حل آن را به کمک هم پیدا و حل و فصل کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: ما اگر دولت جدید بودیم خیلی حرف‌ها می‌شد زد، ما همان دولتی هستیم که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهانی را داشتیم و در جهان اول بودیم، ما همان دولتی هستیم که در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ تورم تک رقمی بودیم، همان دولتی هستیم که تراز صادرات و واردات ما در چند سال مثبت بود و صادرات غیرنفتی ما بیش از واردات بود.

وی گفت: این فشار که بر ما وارد شده است این فشار، فشار عادی نیست، فشاری بود که دولت را بشکنند و ملت را به زانو درآورند که البته کار بزرگ را ملت با ایستادگی و مقاومت انجام داده است. کار بزرگ را رهبر معظم انقلاب با راهنمایی و هدایت‌هایشان انجام داده است.

روحانی افزود: دولت به سهم خود کارش را انجام داده است و من اینجا به مردم می گویم، روز استراحتی در این ۶ ماهه اخیر در میان مسوولین عالی رتبه اجرایی کشور ندیدم. همه شبانه روز تلاش و فعالیت می کنند، تعطیلی نمی‌شناسند و همه روز، روز کاری است.

رییس جمهوری تاکید کرد: من به مردم بگویم تا دقیقه و ثانیه آخر با همان روحیه ساعت اول کار همه دولت پای کار خواهد بود و تلاش و فداکاری خواهیم کرد و این افتخار ما است که برای این ملت بزرگ کار و نوکری کنیم. افتخار ما است که طرحی را به ثمر برسانیم و گره ای را باز کنیم.

روحانی یادآور شد: می دانم مردم با مشکلاتی در این ایام روبرو هستند. قیمت کالا در نوسان است و مردم را آزرده می‌کند و تحت فشار قرار می دهد. یک روز لوازم خانگی، یک روز خودرو و یک روز قیمت ارز است و هر روز مساله ای مردم ما را آزار می‌دهد. ما از این مشکلات اگرچه سخت است اما قدرت عبور داریم و عبور می‌کنیم.

وی اضافه کرد: به مردم قول بدهم و بگویم شرایطی که ما در اسفند و فروردین داشتیم بسیار سخت بود. صادرات قطع شده بود و واردات دچار مشکل شده بود، مرزها بسته شده بود. همه در نگرانی این ویروس بودند. این شرایط در اردیبهشت و مخصوصا در خرداد خیلی بهتر شد، امروز صادرات و واردات و درآمد ارزی که داریم با دو ماه پیش یعنی در اسفند و فروردین قابل مقایسه نیست و فشاری که امروز می‌بینند عمدتا مربوط به آن دو ماه اول است.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php