کد خبر : 38732
تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 دی 1399 - 3:34
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای راه‌اندازی تعاونی‌های خانوادگی در آذربایجان‌شرقی/ تاکید بر اجبار اصلاح الگوی کشت در کشور بسته هستند

راه‌اندازی تعاونی‌های خانوادگی در آذربایجان‌شرقی/ تاکید بر اجبار اصلاح الگوی کشت در کشور

راه‌اندازی تعاونی‌های خانوادگی در آذربایجان‌شرقی/ تاکید بر اجبار اصلاح الگوی کشت در کشور

به گزارش تبریز جوان، اکبر فتحی در نشست میز تخصصی کشاورزی، آب و محیط زیست در محل دانشگاه تبریز که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز برگزار شده بود از راه‌اندازی تعاونی‌های خانوادگی در استان خبر داد و اظهار داشت: از این طریق و با رعایت قانون ارث، اراضی بین وراث قطعه قطعه نمی‌شود و


به گزارش تبریز جوان، اکبر فتحی در نشست میز تخصصی کشاورزی، آب و محیط زیست در محل دانشگاه تبریز که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز برگزار شده بود از راه‌اندازی تعاونی‌های خانوادگی در استان خبر داد و اظهار داشت: از این طریق و با رعایت قانون ارث، اراضی بین وراث قطعه قطعه نمی‌شود و اعضای خانواده که عضو این تعاونی هستند، می‌توانند به صورت یکجا به کشت و برداشت محصولات بپردازند و مدیریت واحدی داشته باشند.

 وی گفت: اکنون در شهرستان‌های چاراویماق، اهر و جلفا توفیقات خوبی کسب شده و حتی کشاورزی داشتیم که با این روش توانسته با جمع‌آوری ۴۰۰ هکتار، به صورت یکجا کشت کند.

فتحی با بیان اینکه سیاست‌های کلی نظام در بخش کشاورزی به عنوان یک سند بالادستی از سال ۹۱ ابلاغ می‌شود، گفت: در سال ۹۱، فاصله زیاد قیمتی بین تولیدکننده تا مصرف‌کننده وجود داشت و شاهد فعالیت یک نظام بهره‌برداری نامطلوب در بخش کشاورزی بودیم که منجر به خرد شدن قطعات کشاورزی و اقتصادی نبودن واحدهای تولیدی شده بود؛ در واقع زیرساخت‌های بخش کشاورزی کارایی لازم برای افزایش عملکرد تولید در واحد سطح را به دنبال نداشت.

وی ادامه داد: تبریز جوان سرمایه‌گذاری در سال ۹۱ حدود چهار درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را شامل می‌شد که ۹۶ درصد آن مربوط به بخش خدمات بود، چرا که تا سه سال قبل، معمولاً خدمات و صنعت جذابیت بیشتری داشته‌اند؛ اما در سه سال اخیر با توجه به نوسانات ارزی در بخش اقتصاد، حوزه کشاورزی جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاری نشان داده، به‌طوریکه در بحث گلخانه‌ها شاهد وقوع یک انقلاب گلخانه‌ای در سطح استان و کشور بودیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در خصوص نحوه بازاریابی محصولات گلخانه‌ای نیز یادآور شد: با توجه به اینکه‌ تولیدات گلخانه‌ای بیشتر نیاز صادراتی را فراهم می‌کند، بنابراین هر گلخانه‌ای که وارد عرصه تجاری می‌شود، باید ابتدا قرارداد تجاری خارجی داشته باشد و سپس مجوز ساخت گلخانه صادر شود.

 مدرن‌ترین گلخانه خاورمیانه در شهرستان جلفا  به مساحت ۱۳۰ هکتار

وی افزود: تا پیش از سال ۹۳، بیشترین مساحت یک گلخانه در کشور به پنج هکتار هم نمی‌رسید اما اکنون مدرن‌ترین گلخانه خاورمیانه در شهرستان جلفا واقع شده که مساحتی بالغ بر ۱۳۰ هکتار دارد و به همت سرمایه‌گذار بومی استان راه‌اندازی و پشتیبانی‌های مالی و تسهیلاتی از سوی جهاد کشاورزی انجام گرفته است.

فتحی تصریح کرد: در شهرستان هریس نیز گلخانه‌ای متاثر از این گلخانه، به مساحت ۳۰ هکتار در حال راه‌اندازی است، اکنون شهرستان هریس به یک محل مطمئن برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

۲.۲ درصد ضریب مکانیزاسیون کشاورزی آذربایجان شرقی

وی با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان برابر ۲.۲ درصد بوده در حالی که این آمار در سطح کشوری حدود ۱.۹ است، ادامه داد: این امر نشان می‌دهد که خود کشاورزان در این راستا همت کرده و در راستا کاهش ضایعات این بخش، اقدام به ارتقای تبریز جوان مکانیزاسیون و نوسازی ناوگان ماشین آلات کشاورزی خود می‌کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، متذکر شد: از سال ۹۲، یک خط اعتباری ویژه‌ای از سوی جهادکشاورزی برای ارتقای ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در نظر گرفته شده که با نرخ سود ۱۵ درصد در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و آذربایجان شرقی نیز در این زمینه، همه ساله بیشتر از ظرفیت و سهم استانی خود از اعتبارات استفاده می‌کند.

 مشکل کوچک بودن اراضی کشاورزی

وی در خصوص مشکل کوچک بودن اراضی کشاورزی، گفت: بعد از اجرا شدن قانون اصلاحات ارضی در کشور، افراد شروع به خرد کردن اراضی کشاورزی کرده و این امر یک رنج تاریخی برای بخش کشاورزی است که امکان مکانیزه‌سازی را کاهش داده و هزینه تولید را بسیار بیشتر کرده است؛ در حالی که کشاورزان بزرگ مقیاس هیچکدام از مشکلات کشاورزان کوچک مقیاس در حوزه بازاریابی، زیرساخت و قیمت تمام شده را ندارند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به ترکیب سنی و تحصیلی بهره‌برداران استان که عمدتاً مسن و با سواد پایین هستند، تصریح کرد: جوانان با دیدن هزینه‌های بالای تولید در اراضی کوچک و قیمت تمام شده پایین، رغبتی برای ورود به عرصه کشاورزی نشان نمی‌دهند؛ اقدامی که جهاد کشاورزی در این راستا انجام داده، ترویج الگوهای مناسب باید کشت و زرع است تا کشاورز با رضایت خود، اقدام به یکپارچه‌سازی اراضی کند که در این راستا نیز مشوق‌هایی در نظر گرفتیم.

وی با اشاره به تخصیص اعتباری توسط دفتر رهبر معظم انقلاب از محل صندوق توسعه ملی برای استان‌ها دارای رودخانه مرزی در راستای ساماندهی اراضی، افزود: این اعتبارات در حوزه شهرستان‌های جلفا، خداآفرین و ورزقان استفاده شده است.

فتحی ادامه داد: تا پایان سال ۹۳ تبریز جوان عملکرد شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی کل استان، حدود ۲۵ هزار و ۸۱۲ هکتار بود ولی از سال ۹۴  تاکنون سطح اجرایی این شبکه ها ۲۲ هزار و ۳۴۳ هکتار بوده و مجموع سطح اجرایی شبکه های فرعی آبیاری در استان برابر ۴۸ های هزار و ۱۵۵ هکتار بوده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، بیان داشت: از سال ۹۳، در راستای تامین امنیت غذایی نیز در توافق با کشاورزان، به جای افزایش سطح زیرکشت و هدررفت منابع، سیاست ارتقای عملکرد در واحد سطح را در راس برنامه‌های خود قرار دادیم و برای اجرایی شدن آن، از کارشناسان پهنه استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای بین جهادکشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در این راستا، ادامه داد: این تفاهم‌نامه در ۶ استان اجرا خواهد شد که پشتیبانی مالی از سوی ستاد امام (ره) انجام گرفته و بیشتر در دیم‌زارهای استان و از طریق ارائه آموزش‌های لازم به بهره‌برداران انجام می‌گیرد.

عدم محاسبه ارزش اقتصادی آب در بخش کشاورزی

فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم محاسبه ارزش اقتصادی آب در بخش کشاورزی، گفت: این امر که در قیمت تمام شده محصول تاثیرگذار است و مصرف‌کننده باید این ارزش را پرداخت کند، اما تاکنون اجرایی نشده و کشاورز باید محصول خود را به نازل‌ترین قیمت و با کمترین سود حاشیه بفروشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه تاکید کرد: امکان لحاظ هزینه آب در بخش کشاورزی همانند بخش صنعت تاکنون به وجود نیامده ولی اگر شرایطی فراهم شود که بازار کشش لازم را داشته باشد تا کشاورز بتواند محصولات تولیدی را بر اساس تعیین عرضه و تقاضا بفروشد، قطعا کشاورز مشکلی با تعیین ارزش اقتصادی آب هم نخواهد داشت.

انتقاد از جزیره ای عمل دستگاه ها/  ۹۵ درصد فعالیت‌ها در کشاورزی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود 

وی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت: هر دستگاه فکر می‌کند که ماموریت‌هایش را باید به تنهایی و جزیره‌ای انجام دهد و به همین دلیل، ارتباط دانشگاه با بخش صنعت در ایران ضعیف است؛ صنعت تنها معطوف به خودروسازی و پتروشیمی نمی‌شود و بخش کشاورزی نیز جزوی از صنعت بوده و حتی دانشگاه باید بیشترین ارتباط خود با بخش‌های اقتصادی کشور را در حیطه کشاورزی داشته باشد، چرا که بالای ۹۵ درصد فعالیت‌ها در کشاورزی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و با توجه به ترکیب سنی مسن و کم سوادی اغلب کشاورزان، باید علم و دانش روز هم وارد این قشر شود.

وی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی بخش کشاورزی مختلف در استان که شامل مرکز تحقیقات دیم، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژیکی شمال‌غرب کشور و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان می‌شود، ادامه داد: این مراکز در تحقیقات خود باید از خروجی دانشگاه که محل تولید علم است، استفاده کنند، در حالی که این امر انجام نمی‌شود.

فتحی افزود: از طریق انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی سعی بر حل این مشکل کردیم و در اجرای این تفاهم‌نامه هم قراردادی را با دانشگاه تبریز منعقد کردیم تا ظرفیت سنجی روستاها و آسیب‌شناسی در سطح روستاهای استان انجام شود و اکنون نیز در مرحله تکمیل قرار دارد.

وی با تاکید بر این‌که می‌توان موضوع پایان نامه‌ها را بر اساس چالش‌های بخش کشاورزی استان تعریف کرد، ابراز کرد: این امر منجر به حل شدن مشکلات و ارتقای سطح کیفی بخش کشاورزی می‌شود، ولی اجرا شدن این عملیات، نیازمند مطالبه گری بخش دانشجویی است.

 نقش فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی، پشت میزنشینی نیست

وی با بیان اینکه نقش فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی، پشت میزنشینی نیست و موقعیتی نیز برای امر در ساختار جامعه وجود ندارد، افزود: در گذشته آزمون و خطایی برای فعالیت این قشر انجام گرفت و شهرک‌های گلخانه‌ای و دامپروری را ایجاد و اختیار فارغ‌التحصیلان قرار دادیم، ولی برآیند این اقدام چندان هم مطلوب نبود، زیرا این قشر توانایی مالی لازم برای سرمایه‌گذاری در این عرصه را ندارد و در نهایت به فارغ‌ا‌لتحصیل بدهکار تبدیل می‌شوند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: اکنون روشی که در استان برای اشتغال این فارغ‌التحصیلان دنبال می‌کنیم، تفکیک مالکیت از مدیریت واحدهای تولید کشاورزی است زیرا کشاورزی که مالک زمین خود است، توانایی علمی لازم برای مدیریت واحد خود را ندارد و باید برای آن یک مدیریت فنی تعریف کنیم که این امر توسط فارغ‌التحصیلان کشاورزی میسر بوده و اقدامی کارآمدتر از روش گذشته است.

تاکید بر اجبار اصلاح الگوی کشت در کشور

وی با تاکید بر اجبار اصلاح الگوی کشت در کشور، گفت: نباید یک سال محصولی مازاد بر نیاز تولید شود و سال دیگر کمبودی از جهت تولید همان محصول داشته باشیم تا مصرف‌کننده و تولیدکننده اذیت شوند؛ امسال وزارت جهادکشاورزی بر عرصه الگوی کشت ملی و الگویی واحد برای تولید محصولات سراسر کشور وارد شده و به زودی جزئیات این اقدام ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام/۶۰۰۰۱/س


برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php