کد خبر : 24848
تاریخ انتشار : شنبه 31 خرداد 1399 - 9:31
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای دیپلماسی ایرانی قادر به شکست سناریوی آمریکا در شورای حکام است بسته هستند

دیپلماسی ایرانی قادر به شکست سناریوی آمریکا در شورای حکام است

دیپلماسی ایرانی قادر به شکست سناریوی آمریکا در شورای حکام است

حسن بهشتی‌پور روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی تبریز جوان گفت: ارتباط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تا زمانی که در چارچوب همکاری‌های فنی و حقوقی باشد دچار مشکل نمی شود. این کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی به امضای توافق ان‌پی‌تی و همچنین سازوکار اجرایی آن توسط ایران اشاره کرد و افزود: با اینکهحسن بهشتی‌پور روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی تبریز جوان گفت: ارتباط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تا زمانی که در چارچوب همکاری‌های فنی و حقوقی باشد دچار مشکل نمی شود.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی به امضای توافق ان‌پی‌تی و همچنین سازوکار اجرایی آن توسط ایران اشاره کرد و افزود: با اینکه مجلس شورای اسلامی پروتکل الحاقی پیمان ان‌پی‌تی را تایید نهایی نکرده اما دولت جمهوری اسلامی داوطلبانه این پروتکل را نیز اجرا کرده است.

بهشتی پور به پذیرش تعهداتی فراتر از ان‌پی‌تی توسط ایران بعد از امضای برجام در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و افزود: مدیران کل آژانس از یوکیا آمانو تا رافائل گروسی در گزارش‌های خود تاکید کردند که ایران همه آنچه را در برجام پذیرفته، اجرایی کرده است.

وی به کاهش تعهدات ایران در برجام بعد از خروج آمریکا از این توافقنامه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: کاهش تعهدات ایران در برجام به همکاری ایران با آژانس مربوط نمی‌شود بلکه تعهداتی بوده که به درصد غنی سازی، راه اندازی مجدد فردو و موارد دیگری مربوط می‌شود که به ان‌پی‌تی و سازوکار اجرایی آن مربوط نمی‌شود.

آژانس باید ایران را تشویق کند

بهشتی پور، هدف ایران از همکاری‌های گسترده با آژانس را ایجاد شفافیت و ممانعت از بهانه‌جویی‌ها ارزیابی و تصریح کرد: در این فضا، ایران انتظار دارد که به عنوان کشوری که گسترده‌ترین همکاری را در طول تاریخ آژانس داشته، تشویق شود.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی به بسته شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران موسوم به «پی‌ام‌دی» در قطعنامه نوامبر ۲۰۱۵ شورای حکام اشاره کرد و گفت: موضوع دو سایتی که آژانس خواهان بازدید از آنهاست مربوط به ۱۷ سال پیش یعنی سال ۲۰۰۳ است و اکنون آژانس باید به این سئوال جواب دهد که باوجود بسته شدن پرونده «پی‌ام‌دی» تا کی می‌خواهد بهانه‌جویی درباره فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را ادامه دهد.

وی منطق ایران را روشن ارزیابی کرد و گفت: موضوع مربوط به ۱۷ سال پیش است و اطلاعات داده شده از طرف کشورهای دشمن ایران ارائه شده بود و اساسا معلوم نیست که اگر ایران مثل گذشته که سایت‌های پارچین و شیان در لویزان را در اختیار بازرسان آژانس قرار می‌داد بهانه جدیدی را مطرح نکنند.

بهشتی پور گفت: ایران اصرار دارد که این رویه غلط یکبار برای همیشه باید تمام شود اما اروپایی‌ها مدعی هستند که شواهدی دارند اما حاضر به ارائه شواهد به ایران هم نیستند.

وی، این موضوع را سیاسی دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع ناشی از کارشکنی اسرائیل و آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است وگرنه بازدید از یک سایت برای بررسی مسائل ۱۷ سال پیش از لحاظ فنی هیچ موضوعیتی ندارد.

هدف خراب کردن روابط ایران و آژانس است

بهشتی‌پور تصریح کرد: هدف آمریکا و اسرائیل خراب کردن رابطه ایران و آژانس است تا از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و بهانه‌ای برای طرح پرونده ایران در شورای امنیت پیدا کنند.

این کارشناس مسائل راهبردی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بازنده‌ سناریوی طراحی شده توسط صهیونیسم جهانی دانست و گفت: آژانس ضرر خواهد کرد زیرا توانسته با کنترل و نظارت کامل بر برنامه‌ صلح‌آمیز هسته‌ای ایران برای خودش اعتبار کسب کند.

بهشتی پور خواستار تلاش دیپلماتیک برای جلوگیری از موفقیت سناریوی آمریکا و اسرائیل در شورای حکام آژانس شد و گفت: برای ایران هم ضرر دارد زیرا ایران بر اساس همکاری‌هایی که با آژانس دارد می‌تواند دوستان خودش مثل چین و روسیه را با خودش همراه کند.

وی تصریح کرد: باید نوعی از همکاری با آژانس را سازماندهی کنیم که به امنیت ملی و استقلال ما صدمه نزند.

بهشتی پور به طرح شبهاتی تحت عنوان مدالیته و سئوالات آژانس از ایران درگذشته اشاره کرد و افزود: سال‌ها طول کشید و این موضوعات با مذاکره حل شد و اکنون نیز باید در چارچوب روابط ایران و آژانس، موضوع را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم که آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها به هدف خود برسند.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل، مخالفت قاطع چین و روسیه با طرح آمریکا و اسرائیل در شورای حکام آژانس را یادآور شد و افزود: چین خیلی قوی رای مخالف داد و در بیانیه‌ای با انتقاد از اروپایی‌ها اعلام کرد که آنها با رفتن به طرف آمریکا، برجام را نابود می‌کنند.

بهشتی‌پور گفت: چینی‌ها هوشمندانه دست آمریکا را خواندند و از اتحادیه اروپا انتقاد کردند که چرا در زمین آمریکا بازی می‌کنند زیرا این اروپایی‌ها بودند که به تعهدات خود در برجام پایبند نبودند و حتی در موضوع اینستکس همکاری مختصری داشتند و جدی نبودند.

وی با بیان اینکه اسراییلی‌ها به هیچ وجه نمی‌خواهند همکاری ایران و آژانس ادامه پیدا کند، تصریح کرد: آمریکایی ها هم دنبال باج‌خواهی هستند و کماکان می‌خواهند ایران را تحت فشار قرار دهند که پای میز مذاکره مستقیم با این کشور بیاید.

دیپلماسی فعال می‌تواند فشارها را کاهش دهد

بهشتی پور با بیان اینکه این اقدام بخشی از نقشه آمریکایی‌ها برای ایران است، گفت: این موضوع، بهانه‌جویی‌ها علیه ایران را بیشتر می‌کند و هرچقدر روابط تهران و آژانس تیره‌تر شود آنها بهانه بیشتری برای فشار به ایران خواهند داشت.

کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی، به همراهی نکردن جهان با خروج آمریکا از برجام و حمایت سیاسی اروپایی‌ها از این توافقنامه اشاره کرد و گفت: واشنگتن الان می‌خواهد با پرونده‌سازی جدید، بهانه‌ای برای همراه کردن کشورهای مختلف با خود پیدا کند.

بهشتی پور، همراهی بیش از ۲۰ عضو شورای حکام آژانس با قطنامه سه کشور اروپایی علیه ایران را یادآور شد و گفت: آنچه باعث تاسف است این است که بعضی از این کشورهایی که مثل کویت مسلمان هستند هم علیه ایران رای داده‌اند یا بعضی کشورهای جنبش عدم تعهد رای ممتنع یا مخالف داده‌اند.

وی، به رای ممتنع هند و پاکستان در شرایطی که ان پی تی را امضا نکرده‌اند و بمب اتمی دارند، اشاره کرد و گفت: لازم است در عرصه دیپلماتیک بیشتر تلاش کنیم و مواضع جمهوری اسلامی را برای مردم جهان تبیین کنیم.

بهشتی‌پور خاطرنشان کرد: نباید موضوع را ساده‌سازی کرده و همه تقصیرات را گردن فشار آمریکا و اسرائیل بیندازیم بلکه باید با دیپلماسی فعال افکار عمومی را متقاعد کنیم که چرا ایران اجازه بازرسی‌های جدید را نمی‌دهد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php