کد خبر : 49222
تاریخ انتشار : شنبه 19 تیر 1400 - 15:03

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی،خانه مطبوعات و اداره کل کار استان پاسخگو باشد

دوره‌گردی ورشکستگان شبه رسانه ای در ادارات دولتی تبریز

دوره‌گردی ورشکستگان شبه رسانه ای در ادارات دولتی تبریز
چندی پیش یادداشتی درخصوص مقدمات راه‌اندازی انجمنی غیرقانونی با عنوان «انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر نمایندگی روزنامه های سراسری استان» منتشر کردیم که با واکنش‌های مختلفی همراه بود، اما جالب است بدانید که مجوز این انجمن با پیگیری تعدادی ورشکسته رسانه‌ای در تبریز و با اهداف خاص سودجویانه از مسیر اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان در راه انجام است. مجوزی که اگر از سوی این نهاد دولتی صادر شود؛ بدون استعلام از مرجع اصلی رسانه های استان؛ یعنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و فاقد وجاهت قانونی است.

به گزارش پایگاه خبری تبریز جوان، چندی پیش یادداشتی درخصوص مقدمات راه‌اندازی انجمنی غیرقانونی با عنوان «انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر نمایندگی روزنامه های سراسری استان» منتشر کردیم که با واکنش‌های مختلفی همراه بود، اما جالب است بدانید که مجوز این انجمن با پیگیری تعدادی ورشکسته رسانه‌ای در تبریز و با اهداف خاص سودجویانه از مسیر اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان در راه انجام است. مجوزی که اگر از سوی این نهاد دولتی صادر شود؛ بدون استعلام از مرجع اصلی رسانه های استان؛ یعنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و فاقد وجاهت قانونی است.
همان طور که می دانید انجمن های صنفی زیر نظر اداره کار با عنوان کارگری و کارفرمایی فعالیت دارند، این در حالیست که اغلب سرپرستان نشریات سراسری در استان؛ بیمه‌ شده‌ای تحت پوشش خود ندارند که بتوان آنها را کارفرما محسوب کرد، به نظر می رسد این انجمن بیشتر شبیه اتاق خلوتی برای عده‌ای ورشکسته شبه رسانه ای در استان یا فاقد صلاحیت! برای نیل به اغراض و منافع مادی برخی افراد باشد.
نگاهی گذرا به اساسنامه پیشنهادی این انجمن کاملا مؤید این موضوع است؛ چنانکه در بندهای مختلف از جمله تبصره ۲ ماده ۲۱ و بند های ۹ و ۱۲ ماده ۳۳ کاملا نشان می دهد که هیأت مؤسس این انجمن به دنبال چه اهدافی بوده و است.!
در بخشی از تبصره 2 ماده 21 اساسنامه این انجمن آمده است: « هيات مديره مجاز است از 50 درصد درآمدهای توليدی ناشی از عقد پيمان ها و تفاهمنامه ها و همچنين به ميزان 30 درصد از محل جذب منابع ( اعم از دولتی، خصوصی و …) بهره مند باشد.» و یا در بند های ۹ و ۱۲ ماده ۳۳ اساسنامه این انجمن غیرقانونی کاملا مشخص است که مؤسسان انجمن به دنبال تشکیل یک دورهمی با حضور اعضای خاص هستند تا بتوانند بدون هیچ مزاحمتی به اقدامات خارج از عرف خود تداوم بخشند.
بنابر این گزارش، طی روزهای گذشته شاهد دوره‌گردی برخی اعضای هیات مدیره خودخوانده و ورشکسته شبه رسانه ای این انجمن در برخی نهادها و ادارات دولتی بوده ایم، که خبرها حاکی از اصرار این انجمن برای جذب امتیازات ویژه دارد، حال سؤال اینجاست که سرپرستان روزنامه های سراسری در استان آیا نقشی جز جذب آگهی و دلالی برای مدیران مسؤول تهران‌نشین خود دارند؟ آیا این افراد نقشی جز جذب منابع استان و انتقال آن به دیگر استان‌ها به ویژه تهران و اصفهان دارند؟
فارغ از مواردی که مطرح شد؛ خبرنگار ما از اداره کل کار استان درخصوص چگونگی روند صدور مجوز به این انجمن پیگیری‌هایی داشته است که متأسفانه پاسخی شفاف از سوی مدیرکل دریافت نکرد؛ ضمن این‌که انتظار می رود، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و خانه مطبوعات استان مقابل این بدعت نابجا ایستاده و پاسخگوی سؤال خیل کثیری از فعالان صدیق رسانه‌ای استان باشند؟ که چرا انجمنی که عنوان رسانه‌ای به خود می گیرد، بدون نظر ارشاد اسلامی استان فعال خواهد شد؟
امید است مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی که اتفاقا خود نیز مدیرمسئول یک رسانه بوده و از فعالان مطبوعاتی با سابقه استان نیز محسوب می شوند، پاسخگوی سؤالات طرح شده باشند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.