کد خبر : 11322
تاریخ انتشار : شنبه 11 آبان 1398 - 1:17
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای حرکت به سمت گام دوم انقلاب؛ چرا و چگونه؟/چالش اصلی گام دوم انقلاب، انتظارات بر زمین مانده است بسته هستند

حرکت به سمت گام دوم انقلاب؛ چرا و چگونه؟/چالش اصلی گام دوم انقلاب، انتظارات بر زمین مانده است

حرکت به سمت گام دوم انقلاب؛ چرا و چگونه؟/چالش اصلی گام دوم انقلاب، انتظارات بر زمین مانده است

تبریز جوان– موسی‌ کاظم‌زاده: ۲۲ بهمن سال گذشته بود که رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ گام دوم انقلاب» از ملت ایران و به‌ویژه جوانان این سرزمین خواستند گام دوم انقلاب را «به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) هست» برای محقق شدن آن تلاش


تبریز جوان موسی‌ کاظم‌زاده: ۲۲ بهمن سال گذشته بود که رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ گام دوم انقلاب» از ملت ایران و به‌ویژه جوانان این سرزمین خواستند گام دوم انقلاب را «به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) هست» برای محقق شدن آن تلاش جهادی نمایند.

در این منشور جوانان به نوعی مخاطب اصلی و تعیین‌کننده آن به شمار می‌روند، با این حال با توجه به اهمیت مسئله «بیانیه گام دوم انقلاب» و ضرورت گفتمان‌سازی و اینکه دانشگاه‌ها و در رأس آنها دانشجویان مومن و انقلابی برای تحقق این بیانیه چه نقش و رسالتی می‌توانند، داشته باشند،  به سراغ جمعی از جوانان و نخبگان دانشگاهی استان آذربایجان‌شرقی رفته‌ایم که در ادامه گزارش از منظرتان می‌گذرد.

علی توسلی، فعال دانشجویی و دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب در ابن باره در گفت‌وگو با تبریز جوان با اشاره به بخشی از این سند که رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که « اگر زمام اداره‌ بخش‌های گوناگون کشور به جوانان مومن و انقلابی و دانا و کاردان- که بحمد الله کم نیستند- سپرده شود، امید اجرای عدالت و مبارزه با فساد برآورده خواهد شد»، خاطرنشان کرد: مرحله دوم انقلاب که تمدن‌سازی با استاندارد‌های بالای اسلامی است، باید به دست نسل چهارم انقلاب صورت بگیرد و از این موضوع می‌توان به عنوان یک تحول بی‌نظیر تاریخی یاد کرد، چرا که در این ۴۰ سال کار‌های عظیمی صورت گرفته، اما باید کار‌های بزرگ‌تری هم صورت پذیرد.

این فعال دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی جزو موفق‌ترین حاکمیت‌های جهان بوده و باوجود تحریم‌ها، تهدید‌ها و ترور‌ها، کار‌های بزرگی انجام داده است به‌طوریکه تحولات بزرگی در جابه‌جایی ثروت و طبقات در ۴۰ سال اخیر اتفاق افتاد و شاهد جنبش عظیم آبادسازی روستا‌ها و شهرستان‌های کوچک بودیم، بنابراین گام‌های بلندی در مسیر عدالت‌خواهی در انقلاب اسلامی  به دست جوانان رخ داد که در هیچ کشوری نمونه مشابه ندارد.    

وی در بخش دیگر سخنان خود تاکید داشت: رفع مشکلات زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که به فرموده رهبر معظم انقلاب به جوانان خصوصا نسل انقلابی در دانشگاه‌ها و جنبش‌های دانشجویی اعتماد شود تا در کنار نسل اول و دوم انقلاب و با راهنمایی آنها مسیر پیشرفت و آبادی را برای ملت ایران رقم بزنند و این ممکن نخواهد بود، مگر اینکه صحنه عمل به این ما جوانان نسل چهارم انقلاب سپرده شود.

حسن محمدی، دیگر فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی نیز در این خصوص در گفت‌وگو با فارس در تبریز با تاکید بر اینکه از آنجایی که دانشگاه‌ها در هر جامعه‌ای مبدأ تحولات و توسعه آن به شمار می‌روند، بر این اساس دانشگاهیان باید برای تحقق آن بیش از سایر نهادها تلاش نمایند، یادآور شد: دانشگاهیان و در رأس آنها دانشجویان با مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی این سند با توجه به منویات رهبری می‌توانند جامعه را در مسیر درست آن هدایت کنند.

وی، حرکت در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب را وظیفه‌ای همگان بیان و اضافه کرد: رهبر انقلاب با ابلاغ این منشور از همه مسوولان، دستگاه‌ها و به‌خصوص دانشگاهیان خواسته با ارائه راهکارهای میان مدت و بلند مدت خواسته در راستای توسعه همه جانبه و اقتدار کشورمان بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب تلاش جهادی داشته باشند که در این باره به نظر می‌آید نقش دانشگاه‌ها خیلی تعیین‌کننده است.

به گفته وی، امروزه که در دهه پنجم انقلاب قرار گرفته‌ایم و از این دهه نیز به عنوان دهه پیشرفت و عدالت یاد می‌شود، حرکت در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب، بهترین گزینه برای ملت ایران است که با توجه به فرمایشات رهبری برای شکوفائی همه‌جانبه کشورمان در عرصه‌های مختلف تلاش مضاعف داشته باشند.

 

دانشگا‎هیان باید بیانیه گام دوم انقلاب را به گفتمان عمومی تبدیل کنند

میلاد عبدی، دیگر فعال دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در گفت‌وگو با تبریز جوان با تاکید بر اینکه دانشگا‎هیان باید بیانیه گام دوم انقلاب را به گفتمان عمومی تبدیل کنند، اذعان داشت: همه دانشگاهیان و در این میان تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌‌ها باید بیانیه گام دوم انقلاب را به گفتمان مسلط، جریان‌ساز و عمومی در جامعه تبدیل کنند، چرا که این دانشگاهیان می‌توانند در تبیین و تحلیل گام دوم انقلاب و گفتمان‌سازی آن نقش مهمی را در جامعه ایفا کنند.

این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی در ادامه با تاکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب، سند حرکت راه و اقتدار ایران اسلامی است، خاطرنشان کرد: برای تحقق گام دوم انقلاب و حرکت در این مسیر باید گذشته خویش را خوب بشناسیم و تجربه‌اندوزی‌های لازمه صورت بگیرد تا به‌عنوان پشتوانه مهم فکری، تئوریک و عملی در آینده به‌کار گرفته شود.

این فعال دانشجوی دانشگاه آزاد در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این سوال اینکه در این بیانیه توجه زیادی به جوان‌گرایی شده، در این راستا نقش دانشجویان را چگونه تحلیل می‌کنید؟ اضافه کرد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب توجه خاص و ویژه‌ای نسبت به جوانان داشتند. چون جوانان به‌خصوص جوان انقلابی با فکر، شعور، شور، با خلاقیت و نوآوری و شادابی خود می‌توانند و این آمادگی را هم دارد که به‌عنوان موتور پیشران انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب باشد.

وی تاکید کرد: چون این جوانان هستند که دارای ذهنی فعال و پویا و سرشار از خلاقیت و نوآوری است که در همه حوزه‌ها از جمله اقتصاد، سیاست و فرهنگ و…  می‌تواند راهگشا باشند. ولی با این وجود این اعتماد و اعتقاد به جوانان هنوز در بین مسوولان کمتر دیده می‌شود و صرفا حالت کلیشه‌ای به خود گرفته است.

بیانیه دوم انقلاب امروزه راهگشا و حلال بسیاری از مشکلات و کمبودها در جامعه است

اکبر کاظمی، دیگر فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی نیز در این ارتباط در گفت‌وگو با فارس در تبریز با اشاره به بخشی از توصیه‌های رهبر انقلاب به جوانان اینکه «دنیا به جوان ایرانی، پایداری ایرانی و ابتکار‌های ایرانی در بسیاری از عرصه‌ها با چشم تکریم و احترام می‌نگرد. قدر خود را بدانید و با قوّت خدادادی به‌سوی آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید»، یادآور می‌شود: در طول چهار دهه از انقلاب جوانان نقش مهمی در پیشرفت و اقتدار ایران اسلامی در برابر همه توطئه‌های دشمنان داشته و دارند، بنابراین در حال حاضر نیز اگر مسوولان به جوانان اعتماد کنند، به یقین پشیمان نخواهند شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اعتماد و باور جوانان و گام برداشتن در مسیر این بیانیه امروزه راهگشا و حلال بسیاری از مشکلات و کمبودها در جامعه است، ادامه داد: امروزه دشمنان این انقلاب از پیشرفت و تلاش این جوانان در هراس هستند و بر این اساس با ترفندهای مختلف نمی‌خواهند جوانان این سرزمین آینده این کشور را بسازند.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: لازمه تحقق گام دوم انقلاب اسلامی، حرکت در این مسیر و میدان دادن به جوانان است و در این راستا نیز مهیا کردن زیرساخت‌ها و بسترهای لازم ضروری است.

بیانیه گام دوم نباید به‌صورت تشریفاتی صرفاً جهت رفع تکلیف باشد

محمدصادق نبایی تبریزی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب هم در این خصوص در گفت‌وگو با تبریز جوان با تاکید بر اینکه بیانیه گام دوم نباید به‌صورت تشریفاتی صرفاً جهت رفع تکلیف باشد و از این رو دانشگاهیان به عنوان قشر نخبه جامعه باید بیانیه گام دوم رهبر انقلاب را به گفتمان عمومی جامعه تبدیل کنند، یادآور شد: برای حرکت در این مسیر ایجاد کارگروه‌های تخصصی در دانشگاه‌ها برای تدوین برنامه‌های کلان و راهبردی و رصد این‌ها برای به سرانجام رسیدن این برنامه‌ها ضروری است، چرا که در صورت گام نهادن و حرکت در راستای این سند است که می‌توان در آینده به پیشرفت همه‌جانبه انقلاب در تمامی ابعاد رسید.

این فعال دانشجوی دانشگاه بناب در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این سوال اینکه در این بیانیه توجه زیادی به جوان‌گرایی شده، در این راستا نقش دانشجویان را چگونه تحلیل می‌کنید؟ ابراز کرد: اگر دانشجویان و دیگر اقشار جوان به این باور رسیده باشند که آینده کشور به‌ دست این‌ها ساخته خواهد شد، به یقین در این خصوص تلاش مضاعفی خواهند داشت به شرط اینکه مسوولان به جوانان میدان دهند و به آن خودباوری لازم رسیده باشند.

وی تاکید کرد: برای طی این مسیر و به‌خصوص روشن شدن مسیر باید نقشه راهی تنظیم شود و در اختیار دانشگاهیان و تشکل‌های دانشجویی قرار بگیرد تا از ظرفیت‌های دانشجویی به خوبی استفاده شود.

 لحاظ کردن محتوای گام دوم انقلاب در تصمیم‌گیری‌ها دانشگاه ها

حجت‌الاسلام جلیل جلیلی، مسوول دفتر نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان آذربایجان‌شرقی و تحلیلگر مسائل انقلاب اسلامی نیز در این زمینه در گفت‌وگو با فارس در تبریز با بیان اینکه در تحقق گام دوم انقلاب، برنامه‌ریزی جهت استفاده از دانشگاهیان و به ویژه دانشجویان ضروری است، بیان داشت: جنس دانشجو به صورت غالب جوان است و مخاطب عمده این بیانیه جوانان هستند  و از این رو یک ارتباط وثیقی بین این بیانیه و دانشجویان وجود دارد و دانشجویان به‌عنوان قشر آینده‌ساز کشور و تأثیرگذار در جامعه باید نگاه راهبردی به این بیانیه داشته باشند و از دل این راهبرد برنامه‌هایی بیرون بیاورند و بدانند که این مسیر برای رسیدن به آرمان تمدن نوین اسلامی چگونه باید طی شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این روزها و در آینده چشم امیدها برای حرکت شتابان در مسیر تعالی و عبور از بحران‌ها و تهدیدها به جوانان است، بنابراین مسوولان و دستگاه‌های مختلف نیز باید به این قشر توجه ویژه داشته باشند، متذکر شد: همین‌طور در بیانیه «گام دوم انقلاب»، به موضوع علم، فناوری و سرعت رشد علمی تأکید شده است و این  دانشجویان هستند که به عنوان نخبگان جوان  باید در این خصوص به تلاش علمی بیشتر از گذشته بپردازند تا به رشد بالای علمی در دنیا برسیم.

این مقام مسوول دانشگاه پیام نور استان در بخش دیگر سخنان خود اضافه کرد: لازمه تحقق بیانیه گام دوم اولاً، درک اهمیت آن است که باید رؤسای دانشگاه‌ها متوجه اهمیت آن بشوند، در قدم بعدی لحاظ کردن محتوای بیانیه در تصمیم‌گیری‌ها دانشگاه است که در حوزه سیاست‌گذاری‌ها می‌توان جز به جز اهداف و ایده‌های مقام معظم رهبری در بیانیه را در سطح اساتید و دانشجویان پیاده کرد.

گزارش فارس حاکی است؛ انقلاب اسلامی ایران قدم به دهه‌ پنجم حیات خود نهاده و از این رو دشمنان این انقلاب در سال‌های اخیر و این روزها با ترفندهای مختلف نمی‌خواهند به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی برسد و بر این اساس در چنین نقطه‌ عطفی، رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.

بنابراین، برای تحقق آن همچنان که مصاحبه‌شوندگان این گزارش نیز بر آن تاکید داشتند، توجه ویژه به بندبند این سند راهبردی است که از سوی رهبر انقلاب برای رسیدن به اهداف عالی نظام بر آن تاکید شده است.

به دیگر سخن، بیانیه‌ «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد که این گام دوم، انقلاب را «به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) هست» نزدیک خواهد کرد.

انتهای پیام/۶۰۰۲۳/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php