کد خبر : 48403
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 تیر 1400 - 20:53
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای توضیحات رییس فدراسیون کشتی درباره چرخه‌ انتخابی تیم ملی: به بهانه‌جوها توجهی نمی‌کنیم بسته هستند

توضیحات رییس فدراسیون کشتی درباره چرخه‌ انتخابی تیم ملی: به بهانه‌جوها توجهی نمی‌کنیم

توضیحات رییس فدراسیون کشتی درباره چرخه‌ انتخابی تیم ملی: به بهانه‌جوها توجهی نمی‌کنیم

تبریز جوان – بر اساس اعلام فدراسیون کشتی، علیرضا دبیر، رییس فدراسیون کشتی در خصوص چگونگی تدوین بند‌های چرخه انتخابی مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان (۲۰۲۱ نروژ) توضیحاتی به شرح زیر ارائه داد: چرخه‌ی انتخابی تیم ملی یک فرآیند تکمیلی اعم از برگزاری مسابقات انتخابی داخلی و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی در یک بازه‌ی زمانی چندتبریز جوان – بر اساس اعلام فدراسیون کشتی، علیرضا دبیر، رییس فدراسیون کشتی در خصوص چگونگی تدوین بند‌های چرخه انتخابی مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان (۲۰۲۱ نروژ) توضیحاتی به شرح زیر ارائه داد:

چرخه‌ی انتخابی تیم ملی یک فرآیند تکمیلی اعم از برگزاری مسابقات انتخابی داخلی و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی در یک بازه‌ی زمانی چند ماهه و با نظارت کامل کادر فنی است، تا کشتی‌گیران با طی کردن این چرخه و حضور در اردو‌ها و حفظ آمادگی کامل، در نهایت به عضویت تیم ملی در آیند.

قوانینی که ماده و بند و تبصره نداشته باشد، بوی عدالت نمی‌دهد!

یکی از معضلاتی که سالهاست گریبان کشتی این مملکت را گرفته، گُنگ بودن شیوه‌های انتخاب یا انتصاب ملی‌پوشان بوده است و به جرات می‌گویم از زمانی که به عنوان کشتی گیر رده سنی نوجوانان اخبار کشتی را رصد کرده ام، تا به امروز، هیچگاه و در هیچ سالی ندیده ام که کشتی گیران، مربیان، کشتی دوستان و … بطور واضح و دقیق، از قبل بدانند که در صورت بروز چه نتایجی، ملی پوشان انتخاب خواهند شد. به همین خاطر در چرخه انتخابی مسابقات جهانی، بطور دقیق، کارشناسی و فنی، برای اوزان مختلف، فرمول‌هایی مطابق با شرایط آن وزن تدوین کردیم. از آنجایی که شرایط و کارنامه مدعیان هر وزن متفاوت بود، هر وزن ماده و بند و تبصره خود را داشت و با تمام وجودم بر این عقیده استوارم که در قانون نویسی و تدوین برنامه اگر ماده و بند و تبصره‌های تخصصی وجود نداشته باشد، قوانین وضع شده بویی از عدالت نخواهد داشت.

تدوین چرخه انتخابی “ساده نیست”

شاید عده‌ای پس از مطالعه بندهاو نکات و … چرخه انتخابی مسابقات جهانی نروژ این عقیده را داشته باشند که متن و قوانین چرخه “پیچیده” بوده و می‌بایست “ساده باشد” که در جواب این عده یادآور می‌شوم هر کس بابت تدوین چرخه انتخابی دست به قلم شود و پای کار بیاید، متوجه خواهد شد که این کار اصلا و ابدا ساده نیست و اتفاقا پیچیده است؛ چرا که برای رعایت عدالت و اِعمال موارد فنی، نمی‌توان به “کلی گویی” و “ساده انگاری” پرداخت و وقتی قرار است جزئیات کارنامه مدعیان را مورد سنجش قرار داد، شیوه انتخاب، تخصصی خواهد شد و پر از بند و نکته.

متن چرخه “همه فهم” است؛ اما “تخصصی”

اینکه متن چگونگی ارزیابی عملکرد کشتی گیران در چرخه “همه فهم” باشد، یک بحث است و اینکه در متن “ابهام” وجود نداشته باشد، بحثی دیگر است. به واقع زمانی می‌توانیم بگوییم متن چرخه ابهام دارد که ورودِ موردی کرده و به عنوان مثال بگوییم منظور از فلان بند چیست؟ یا اینکه فلان بند با فلان نکته همخوانی ندارد. پس پیشنهادم به کارشناسان و کشتی دوستان این است که فراموش نکنند متن چرخه انتخابی، یک متن کاملا تخصصی است که راجع به هر بند آن هم اندیشی و مشورت شده و کارنامه مدعیان مورد بررسی قرار گرفته است و وقتی با این دید به مطالعه بند‌های یاد شده بپردازیم، متوجه می‌شویم که “همه فهم بوده” و “ابهامی” در آن وجود ندارد.

دو مسیرِ مجزا، در نروژ به هم متصل می‌شود

از آنجاییکه پدیده کرونا باعث شد مسابقات کشتی در سراسر جهان به تعویق افتاده و تقویم اتحادیه جهانی دائما با تغییر همراه شود، نتوانستیم چرخه اصلی انتخابی که “عدد محور” و “تقویم محور” بود را به اجرا در بیاوریم؛ اما با این وجود دو مسیر برای مسابقات جهانی نروژ تعریف شد. مسیرِ اول مسیر انتخابی المپیک بود که در نهایت ۶ ملی پوش المپیکی پس از یک کورس بلند مدت صاحب دوبنده تیم ملی شدند.

مسیر دوم از جام تختی استارت خود که در این جام بجز مدعیان المپیکی، تمام موجودیت کشتی آزاد ایران به میدان آمد و در هر وزن میان چندین مدعی، از کشتی گیر سرشناس تا گمنام، از جوان هفده ساله تا کشتی گیر سی و چند ساله به میدان آمدند و در نهایت هر ده قهرمان جام تختی وارد مراحل دوم و سوم انتخابی (جام‌های علی اف، یاشاردغو و مسابقات قهرمانی جوانان جهان) شدند و در برخی از اوزان، با توجه به بررسی بضاعت فنی آن وزن، به نفرات دوم هم مجوز حضور در مراحل یاد شده داده شد که این کار بر اساس بررسی‌های دقیق و کارشناسی کارنامه مدعیان شکل گرفت.

با این تفاسیر بسیار متعجبم که برخی از دوستان نوشته یا گفته اند که چرا به تمام مدعیان بهایی داده نشده است. سوال بنده از تمامی اعضای خانواده کشتی این است که آیا فقط یک کشتی گیر، تاکید می‌کنم فقط یک کشتی گیر، در ایران وجود دارد که بگوید من بی شکست بوده ام و مرا در چرخه به بازی نگرفته اند؟ آیا کشتی گیری وجود دارد که در جام تختی اول شده باشد و جایی در چرخه انتخابی جهانی نداشته باشد؟!

المپیک، خودش یک مرحله از چرخه مسابقات جهانی است

اینکه گفته می‌شود مدال آوران المپیک چرا بصورت مستقیم در مسابقات جهانی حضور می‌یابند، به هیچ عنوان کارشناسی نیست و خودِ المپیک یکی از مراحل چرخه انتخابی مسابقات جهانی محسوب می‌شود و کشتی گیری که در یک کورس انتخابی چند ماهه از رقبایش پیشی گرفته و المپیکی شده و سپس درالمپیک با آن سطح بالا کسب مدال کرده و حقانیتش را ثابت می‌کند را کدام عقل سلیم در فاصله کمتر از یک ماه، دوباره مجبور به حضور در مسابقات انتخابی می‌کند تا با جسمی مچاله و روح و روانی آسیب دیده، در مسابقات جهانی سر وزن قانونی به مصاف رقبایش برود؟!

در این مورد امثال یزدانی و زارع به علت عقب ماندگی رقبا از آنها، شرایط ویژه‌ای دارند و علت عدم ورود رضا اطری به چرخه مسابقات جهانی با وجود کسب مدال در المپیک، شرایط خاص بدنی و سنگینی وزن این ملی پوش المپیکی ماست که با در نظر گرفتن موارد علمی صلاح نیست او طی کمتر از دو ماه، دو بار سر وزن قانونی برسد.

به “بهانه جوها” توجهی نمی‌کنیم

دوست دارم موضوعی مهم را هم خطاب به کارشناسان بازگو کنم و هم به کشتی گیرانی که طی روز‌های گذشته از طریق تماس تلفنی یا پیامک و … گله مندی خود را ابراز کرده کرده اند. البته برای رعایت احترام این عزیزان نامی از کسی نبرده و بصورت کلی یادآور می‌شوم کشتی گیری که با وجود قبول شکست در مسابقات انتخابی، بخاطر مصدومیت حریفش در اردو ملی‌پوش می‌شود و پس از حذف در مسابقات جهانی، بخاطر اعلام دوپینگ حریفانش صاحب سهمیه المپیک می‌شود و در مسابقات انتخابی صربستان می‌بازد، در لیگ می‌بازد، در جام تختی با وجود غیبت دو حریف اصلی اش باز هم می‌بازد، آیا بازهم باید در چرخه‌ی انتخابی تیم ملی قرار بگیرد؟ البته باید بگویم ایشان در زمره با اخلاق‌ترین کشتی گیران و عزیز ماست.

یا کشتی گیری که قبل از مسابقات جهانی نورسلطان، بار‌ها در تورنمنت‌های خارجی حضور یافته و هیچگاه اول نشده و در جام تختی با وجود غیبت دو حریف اصلی اش باز در فینال مغلوب یک مدعی تازه وارد می‌شود، هیچگاه نمی‌تواند معترض بشود که چرا بازنده نوزده ساله اش در صورت کسب مدال جوانان جهان شانس انتخاب خواهد داشت؟ اگر قرار است به نفر چهارم یک وزن که بار‌ها فرصت حضور در میدان‌های خارجی داشته و هیچگاه طلا بدست نیاورده را باز مورد توجه بی حساب و کتاب قرار دهیم، ترجیح می‌دهیم این فرصت را به یک جوان جویای نام بدهیم تا شانس خود را محک بزند.

هیچ کشتی گیری تافته جدا بافته نیست!

به یاری خدا اجازه نمی‌دهیم کشتی گیر سالاری در تیم ملی باب شود و هیچ کشتی گیری سوگلی و تافته جدا بافته نیست و اگر به کشتی گیری بها داده شده، مزد عملکرد خودش را گرفته و اگر کشتی گیری از چرخه حذف شده، بخاطر قبول شکست در میادین مختلف بوده است.

به عنوان مثال حسن یزدانی در صورتیکه چرخه اصلی بصورت عددی برگزار می‌شد، بواسطه مدال طلای مسابقات جهانی نورسلطان، قهرمانی در انتخابی صربستان، طلای قهرمانی آسیا و کسب پیروزی در انتخابی المپیک با کامران قاسم پور، هزار امتیازی می‌شد و حتی با وجود قبول شکست در المپیک، هیچ حریفی حتی نصف او هم امتیاز نداشت تا با یزدانی مصاف کند؛ همانطور که روس‌ها در سال ۲۰۱۹ سعدالله اف را بواسطه اختلاف فاحش با رقبایش در سه مسابقه رسمی قهرمانی اروپا، بازی‌های اروپایی و مسابقات جهانی به میدان فرستادند.

با این وجود، چون جام تختی را یک معبر اصلی برای مسابقات جهانی در نظر گرفتیم و این موضوع را از قبل اعلام کردیم، هادی وفایی پور که پیش از این جزء مدعیان نبود، در صورت درخشش در جام علی اف شانس ملی پوش شدن (درصورت حذف یزدانی از المپیک) خواهد داشت و متعجبم از اینکه برخی گفته اند یزدانی از قواعد چرخه مستثنی است!

یا در سنگین وزن امیرحسین زارع مزد درخشش‌های متوالی خود در مسابقات بین المللی و خارجی را گرفته و با کسب مدال‌های طلا در مسابقات ایتالیا و لهستان و عبور از سد چهره‌های نامداری، چون پتریاشویلی، ماخوف، گُویازدوسکی و… ثابت کرده عملکرد بین المللی اش قابل توجه است و با عملکرد درخشانش در لهستان ثابت کرد در صورت عدم ابتلا به کرونا، در قهرمانی آسیا هم طلا می‌گرفت و به پشتوانه این مدال‌های قهرمانی در رقابت‌های جوانان و امید‌های جهان مشخص است که زارع از رقبای داخلی خود، در عرصه‌های بین المللی پیشی گرفته و وقتی حریفان مستقیم داخلی اش به قبول شکست‌های سریالی مقابل کشتی گیران گمنام خارجی در مسابقات مختلف تن می‌دهند، نمی‌توان صرفا به یک کارنامه در مسابقات داخلی بسنده کرد و خوبی چرخه این است که پس از درخشش در مسابقات داخلی می‌بایست در تورنمنت‌های خارجی روی این شایستگی مُهر تایید و ثبات زد و در چنین فضایی، این بار عباس فروتن با کسب مدال طلای جام تختی و در صورت تکرار این موفقیت در جام علی اف، شانس حضور در انتخابی درون اردویی (در صورت حذف زارع از المپیک) را پیدا خواهد کرد.

در سایر اوزان هم وضع به همین منوال است و هیج کشتی گیری با هیچ کارنانه درخشانی بیرون از چرخه نمانده است و ضمنا آن عده‌ای که نگران اجحاف در حق امثال امیرمحمد یزدانی هستند، خبر ندارند که او با قدی بلند و کیلو‌های اضافه، دیگر کشتی گیر وزن ۶۵ کیلوگرم نیست و از این پس باید شانس خود را در اوزان ۷۰ و ۷۴ کیلوگرم بیازماید.

از طرح سوالات تخصصی و کارشناسی استقبال می‌کنیم

این موضوع را بار‌ها گوشزد کرده ام که همواره از طرح سوالات فنی و دقیق و نه کلی گویی و غیرکارشناسی استقبال می‌کنم و بی صبرانه مشتاق هستیم با سوالات یا نقد‌های تخصصی کارشناسان عزیز مواجه شویم تا بصورت مصداقی و موضوعی پاسخ را تقدیمشان کنیم.

سوالاتی از این قبیل که چرا در حالات مختلف، تعداد کشتی‌های درون اردویی متفاوت است؟ چرا فلان کشتی گیر در صورت کسب مدال طلای جام علی اف ملی پوش می‌شود، اما کشتی گیری دیگر با کسب مدال طلای جام علی اف باید در مبارزه درون اردویی حاضر شود؟ و یا چرا کشتی گیری “فقط” در صورت کسب مدال در جام علی اف از این شانس برخوردار است که در انتخابی درون اردویی کشتی بگیرد و کشتی گیری دیگر حتی با وجود حذف از جام علی اف شانس ملی پوش شدن دارد؟ انتظار چنین سوالاتی را دارم تا با ارائه پاسخ‌های دقیق و فنی ثابت کنم بند به بند چرخه انتخابی نروژ ماحصل ساعت‌ها هم اندیشی و بررسی کارنامه مبارزات داخلی و خارجی مدعیان و به خرج دادن وسواس در اِعمال ریزترین نکات فنی و عدالت محور بوده است و اگر کسی قادر است با یک متن سه خطی و بدون بند و ماده و نکته و تبصره، فرمولی دقیق، فنی و عدالت محور در خصوص انتخاب ملی پوشان ارائه دهد، با آغوش باز آن را پذیرفته و اجرا خواهیم کرد!

فقط انتخابى تیم ملى کافى نیست و کشتی گیران حتما باید در تورنمنت‌های بین المللی محک بخورند و شرایط آن‌ها در یک بازه‌ی زمانی مشخص بررسی شود به همین دلیل در این شرایط سخت اقتصادى و کرونا با نفرات کامل در اکثر تورنمنت‌ها شرکت کردیم و کشتی گیران را محک زدیم. مسابقات علی اف نیز جزئی از چرخه‌ی انتخابی تیم ملی است، ولی برای ۳ نفر از کشتی گیران ما به دلیل مشکلات شخصی مختلف برای حضور در این جام ویزا صادر نشد و بلافاصله دیشب پاسپورتشون را از سفارت روسیه گرفتیم و صبح امروز برای حضور در جام یاشاردوغو راهی ترکیه شدند، حتى زرین پیکر نیز به دلیل اینکه حریف مستقیم تیموری در جام علی اف بود را نیز راهی ترکیه کردیم.

اینکه کشتى گیری با یک کشتى اول شود که قابل قبول نیست و باید طى یک فرایند چندماهه انتخاب شده و در چرخه حضور در رقابت‌های بین المللى یک مکمل واجب بشمار می‌رود و دیگر مانند گذشته برگزاری یک رقابت انتخابی در خردادماه جوابگو نیست.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php