کد خبر : 7228
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 شهریور 1398 - 20:16
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای تنزل آذربایجان‌شرقی به رده‌ی پنجم مبادلات بانکی کشور/ یزد از تبریز سبقت گرفت بسته هستند

تنزل آذربایجان‌شرقی به رده‌ی پنجم مبادلات بانکی کشور/ یزد از تبریز سبقت گرفت

تنزل آذربایجان‌شرقی به رده‌ی پنجم مبادلات بانکی کشور/ یزد از تبریز سبقت گرفت

تنزل آذربایجان‌شرقی به رده‌ی پنجم مبادلات بانکی کشور/ یزد از تبریز سبقت گرفت تبریز برخلاف تهران از نظر چک‌های برگشتی رکورد بالایی در کشور ندارد و از این نظر نمره قبولی از بانک مرکزی دریافت میکند. گروه اقتصادی تبریز جوان؛ آمار بانک مرکزی از چک‌های مبادله‌ای در طول تیرماه بیانگر رشد مبادلات استان آذربایجان شرقی


تنزل آذربایجان‌شرقی به رده‌ی پنجم مبادلات بانکی کشور/ یزد از تبریز سبقت گرفت

تبریز برخلاف تهران از نظر چک‌های برگشتی رکورد بالایی در کشور ندارد و از این نظر نمره قبولی از بانک مرکزی دریافت میکند.

گروه اقتصادی تبریز جوان؛ آمار بانک مرکزی از چک‌های مبادله‌ای در طول تیرماه بیانگر رشد مبادلات استان آذربایجان شرقی است؛ البته طی ماه‌های گذشته همیشه بیشترین چک به ترتیب در چهار استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و سپس یزد بود؛ ولی در خرداد ارزش چک های مبادله شده در کمتر از چهار استان دیگر قرار دارد.

این در حالی است که در تیرماه سال جاری هم آذربایجان شرقی، از نظر تعداد چک های مبادله شده در رتبه پایین‌تر از یزد، اما از نظر ارزش آنها پس از تهران، اصفهان و خراسان رضوی در رتبه چهارم کشور جای می گیرد.

تبریز برخلاف تهران از نظر چک‌های برگشتی رکورد بالایی در کشور ندارد و از این نظر نمره قبولی از بانک مرکزی دریافت میکند.

تیرماه ۹۸ حدود ۷٫۸ میلیون فقره چک در کشور مبادله شد که ارزش آنها برابر با ۱۰۰۶هزار میلیارد ریال است. تهران از نظر تعداد و ارزش چک های صادر شده در رتبه اول جای می گیرد و آذربایجان‌شرقی نیز رتبه پنجم را در اختیار دارد.

در مدت موردبررسی از نظر تعداد حدود هفت درصد از کل چک ها و از نظر ارزش حدود چهار درصد از چک ها مربوط به آذربایجان‌شرقی بود که نسبت به خرداد رشد داشت.

خرداد ۹۸ حدود پنج درصد از تعداد چک ها به ارزش سه درصد از کل چک های ایران در آذربایجان‌شرقی راهی بانک ها شده بود که این آمار در طول تیر رشد داشت؛ البته به صورت کلی آمار نشان می دهد که چک های مبادله ای کشور در تیرماه نسبت به خرداد رشد داشته است.

چک های تیرماه نسبت به خرداد از نظر تعداد ۱۸٫۵ درصد و از نظر ارزش ۱۹ .۵ درصد افزایش یافته است. تعداد و مبلغ چک های مبادله ای اصفهان هم از نظر تعداد و ارزش طی دو ماه خرداد و تیر در جدول زیر آمده است:

تیر ۹۸ در کشور هفت میلیون فقره چک به ارزش ۸۹۴ هزار میلیارد ریال وصول شد تا درنتیجه کمتر از ۱۰ درصد چک ها برگشت خورده باشد. تهران از نظر تبریز جوان چک های وصولی نسبت به کل چک ها، در رتبه اول کشور قرار دارد و رتبه های بعدی متعلق به استان های گیلان، البرز و مازندران است.

درحالی که آذربایجان‌شرقی در جایگاه بالایی از نظر چک های وصولی نسبت به کل چک های صادر شده قرار نمی گیرد. ۸۸٫۷ درصد از تعداد چک تبریزی‌ها در طول تیر ماه وصول شده که از نظر ارزش معادل ۸۶٫۹ درصد از کل چک های مبادله شده در استان است.

همچنین آمار چک های وصولی آذربایجان‌شرقی نسبت به سایر استان های کشور نشان می دهد که این استان از نظر تعداد حدود هفت درصد از کل چک های کشور و حدود شش درصد از چک های وصولی را در اختیار دارد.

چک های وصول شده در آذربایجان‌شرقی در مدت موردبررسی ۶٫۵ درصد مبلغ چک های وصول شده در کل کشور بود.

تیرماه ۹۸ حدود ۹۹۸ هزار فقره چک رمزدار به مبلغ ۲۱۲۶هزار میلیارد ریال وصول شد که نسبت به خرداد افزایش محسوسی داشت.

در طول تیر ماه ۴۸٫۵ درصد از کل چک های رمز دار کشور مربوط به سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بود و سهم آذربایجان‌شرقی برابر با ۴٫۹ درصد است. از نظر ارزش نیز ۲٫۸ درصد از ارزش چک های رمز دار تیر ماه در آذربایجان‌شرقی راهی بانک شدند.

ازطرفی، چک های برگشتی تیرماه کل کشور براساس آمار بانک مرکزی برابر با ۷۱۷ هزار فقره بود که ارزش آنها ۱۱۲هزار میلیارد است.

چک های برگشتی تیر نسبت به خرداد از نظر تعداد ۱۶ .۳ درصد و از نظر مبلغ ۱۹ .۲ درصد رشد داشت. تهران با ۲۲۳ هزار فقره چک برگشتی در صدر استان های کشور قرار می گیرد و کردستان و سیستان و بلوچستان در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند . ۶٫۹درصد چک‌های برگشتی کشور متعلق به آذربایجان‌شرقی بوده است.

اصلی ترین دلیل برگشت چک، فقدان موجودی حساب است؛ ولی عوامل دیگری مانند عدم تطابق امضا، مغایرت تاریخ، مغایرت مبلغ حروفی یا عددی یا مسدودبودن حساب یا چک نیز از دلایل برگشت هستند که آمار چک های برگشتی آذربایجان‌شرقی از نظر علت در جدول عنوان شده است.

در تیرماه از نظر تعداد ۹۶ درصد و از نظر ارزش ۹۳ .۶ درصد از کل چک های برگشتی به دلیل فقدان یا کسری حساب بود.

انتهای پیام/

گزارش از: حامد خسروشاهی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php