کد خبر : 52003
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲

تضمین رونق تولید با کشاورزی قراردادی در قالب کشاورزی تجاری

تضمین رونق تولید با کشاورزی قراردادی در قالب کشاورزی تجاری

به گزارش تبریز جوان، اکبر فتحی در همایش کشت پاییزه و آغاز سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در محل مجتمع شهید کسایی تبریز با بیان اینکه در حال حاضر سیاست وزارت جهادکشاورزی، کشاورزی تجاری است، اظهار داشت: وزیر جهادکشاورزی بر کشاورزی تجاری تاکید دارند و فرق بین کشاورزی تجاری با کشاورزی تولید محور در یک پارامتر مهم


به گزارش تبریز جوان، اکبر فتحی در همایش کشت پاییزه و آغاز سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در محل مجتمع شهید کسایی تبریز با بیان اینکه در حال حاضر سیاست وزارت جهادکشاورزی، کشاورزی تجاری است، اظهار داشت: وزیر جهادکشاورزی بر کشاورزی تجاری تاکید دارند و فرق بین کشاورزی تجاری با کشاورزی تولید محور در یک پارامتر مهم کشش بازار است چرا که در کشاورزی تولید محور، کشاورزان بدون توجه به کشش بازار در تلاش هستند تبریز جوان تولید را افزایش دهند.

وی افزود: فرق دیگر در ضریب عملکرد در واحد سطح است که در کشاورزی تجاری با توجه به فرمول های مهندسی و بررسی هزینه ـ فایده اقدام به ارتقای کیفیت محصول و تبریز جوان تولید می کند و باید از مقام عالی وزارت به خاطر این استراتژی قدردانی کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به خشکسالی، طوفان‌ها و بادهای پی در پی، سیل و دیگر اتفاقات غیرمنتظره و حوادث غیرمترقبه در سال گذشته گفت: تلاش کشاورزان، کارشناسان، مدیران و عنایت الهی باعث شد تبریز جوان تولید از محدوده مورد انتظار پایین نیامد و فراتر از انتظار تحقق یافت.

فتحی با تاکید براهمیت نظر مراکز تحقیقاتی، مدیران اجرایی و تشکل ها گفت: مدیران شهرستانها با هماهنگی و مشورت با مراکز علمی و فنی و تخصصی در مورد نحوه کشت و تولید محصولات،کشاورزان را آموزش و راهنمایی کنند، چرا که تعدد نظرات و نسخه پیچی های متفاوت باعث سردرگمی کشاورزان و پراکندگی در تولید خواهد شد.

وی با اشاره به همین استراتژی و امکان تعیین قیمت برخی محصولات استراتژیک گفت: یکی از ویژگی های رویکرد کشاورزی تجاری تعیین قیمت محصول در مرحله قبل تولید محصول است که برای گندم و کلزا در سال زراعی جدید به ترتیب ۷۵۰۰ و ۱۵۰۰۰ تومان اعلام شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه کشاورزی قراردادی در قالب کشاورزی تجاری می تواند رونق بیشتری داشته باشد و به نوعی دارای مشخصه های کشاورزی تجاری است، افزود: در سال ۱۳۹۹ حدود ۹۰ درصد تولید کلزا در استان در قالب کشاورزی قراردادی تولید شده است و یکی از سرمایه گذاران با عقد قرارداد با حدود ۱۸۰ مرغدار و تامین جوجه و نهاده های دامی بعد از ۴۵ تا ۵۰ روز مرغ گوشتی تولید شده را دریافت و به فروش می رساند.

وی افزود: برای تحقق کشاورزی تجاری که تاکید وزیر جهادکشاورزی بر آن است، باید به سمت کشاورزی قراردادی رفت و سازوکار آن را پیاده سازی کرد.

فتحی با اشاره به تعیین قیمت در زمان ثبت قرارداد در کشاورزی قراردادی گفت: در حال حاضر و به صورت سنتی در شهرستان‌ها محصولات باغی به صورت فروش محصول بر روی درخت اجرا می شود که باید با برنامه ریزی و تبیین استانداردهای کشاورزی قراردادی به این شیوه نظم و نظام بخشید.

 وی افزود: با توجه به نوسان و تغییرات قیمت محصولات باید قیمت روز محصولات لحاظ شود تا طرفین قرارداد متضرر نشوند که در این صورت تنظیم بازار نیز به صورت خودکار و با نظارت مناسب تحقق خواهد یافت.

وی با تاکید بر اجرای برش پهنه ای در کشت پاییزه و پایش پهنه ای گفت: کارشناسان پهنه به صورت تخصصی بر روی زمین کشاورزی و نه بر روی کاغذ باید بر اجرای دقیق و علمی برش پهنه ای اقدام کنند و مدیران مراکز شهرستانها باید در اجرای این امر به صورت دقیق ورود کنند و بر نحوه اجرای درست آن نظارت کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه اتاق بازرگانی در صادرات محصولات کشاورزی نقش بسزایی دارد، گفت: کشاورز تولید کننده محصول است و از بازار اطلاعات چندانی ندارد اما اتاق بازرگانی می تواند با تعیین استانداردها برای محصول تولیدی جهت صادرات و ایجاد ارتباط بین تولید کننده و صادر کننده به تولید و صادرات محصولات کشاورزی با استانداردهای کشورهای مختلف اقدام کند.

فتحی در ارتباط با استفاده از ظرفیت مراکز خدماتی غیردولتی و شرکتهای تحت نظارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی  و نظام صنفی استان برای تقویت کشاورزی تجاری و قراردادی گفت: مدیران شهرستانها باید با همکاری و ایجاد ارتباط نزدیک با این مراکز اقدام به توسعه کشاورزی قراردادی کنند.

وی افزود: تامین بذر مناسب، کود، پشتیبانی و ماشین آلات و در مبارزه با آفات از طریق این مراکز می توان در راستای توسعه کشاورزی قراردادی گام برداشت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به برخی پیش بینی ها در رابطه با کاهش بارندگی در پاییز گفت: برای شروع کشت پاییزه باید جلسه ای تخصصی با سازمان هواشناسی برگزار گردد تا تبریز جوان بارندگی برای کشت پاییزه دیم مشخص شود و بر اساس آن زمان شروع کشت تعیین گردد.

وی افزود: در صورت عدم بارندگی، بخش دیم خسارت های زیادی متحمل خواهد شد.

وی با تاکید بر تکمیل اطلاعات پهنه برای هر کارشناس گفت: مدیران مراکز شهرستان ها باید با بررسی دقیق تک تک پهنه های کارشناسان باید به تکمیل اطلاعات و بروزرسانی آمارها در زمان برش و پایش پهنه ای با همکاری کشاورز و کارشناس پهنه اقدام کنند.

فتحی با بیان اینکه ملزومات کودی از جمله ازت، فسفات و پتاس هر کدام تاثیر مثبتی در تبریز جوان تولید دارد گفت: باید کشاورزان با راهنمایی ها و توصیه مدیران نسبت به استفاده از همه کودها متقاعد شوند و با نسبتی مشخص و تعیین شده از همه آنها استفاده کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با تاکید بر حمایت از کشاورزان و فعالان این بخش در راستای رسالت وزارت جهادکشاورزی در کشاورزی تجاری گفت: باید از ابتدای کشت تا انتهای برداشت محصول از جنبه های مختلف همچون، ارائه تسهیلات بانکی، ماشین آلات، بذر، کود، مبارزه با علفهای هرز و آفات و نظارت بر نحوه اجرای امور کنار کشاورزان باشیم تا بتوانیم به هدف برنامه ریزی شده رسیده و سیاست وزارت جهادکشاورزی را محقق کنیم.

انتهای پیام/60034


برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.