کد خبر : 35641
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۴۱

برای مقابله با تروریسم سیاه نیازمند یک عزم جهانی هستیم

برای مقابله با تروریسم سیاه نیازمند یک عزم جهانی هستیم

به گزارش روز پنج شنبه تبریز جوان از روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، دومین همایش نوای پروانه‌ها همزمان با روز جهانی کودک به همت انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و با همکاری مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، معاونت زنان و خانواده استانداری لرستان، فرمانداری بروجرد، بنیاد شهید و اداره کل آموزش و پرورشبه گزارش روز پنج شنبه تبریز جوان از روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، دومین همایش نوای پروانه‌ها همزمان با روز جهانی کودک به همت انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و با همکاری مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، معاونت زنان و خانواده استانداری لرستان، فرمانداری بروجرد، بنیاد شهید و اداره کل آموزش و پرورش بروجرد، انجمن سفیران صلح و دوستی و انجمن انسان حامی صلح و حقوق بشر و مدیران و اولیاء دبستان دخترانه حقیقت تهران در تهران و بروجرد به صورت وبینار و حضوری برگزار شد.

منیژه صفیاری جانباز ترور و نماینده جنبش کودکان برای کودکان ضمن گرامیداشت روز جهانی کودک و اعلام همبستگی با تمامی کودکان آسیب دیده از افراط گرایی و خشونت گفت: خشونت و افراط گرایی در طول سالیان متوالی به نحو فاجعه باری افزایش داشته و اقدامات بشردوستانه نهادهای بین المللی که پاسخی است به نیازهای ضروری بخشی از این کودکان تاثیرات پیشگیرانه و ارتقاء حفاظت از کودکان را در بر نداشته است.

صفیاری افزود: یکی از کودکان آسیب دیده از تروریسم من هستم که در مقطع راهنمایی یک پایم را در جنایت منافقین و صدام در خیابان ناصرخسروی تهران از دست دادم و هنوز هم پس از گذشت چند دهه با آثار آن زندگی می کنم.

وی اظهار داشت: پاسخ و راهبرد موثر ما به دنیا این است که بیاییم از ظرفیت کودکان برای تقویت حفاظت از کودکان استفاده کنیم که همان حمایت از جنبش کودکان برای کودکان است.

همچنین طیبه محمد رییس انجمن سفیران صلح و دوستی در مراسم گفت: در تمام دنیا ترور یکی از بدترین رفتارهای خشونت آمیز است و ترور نشان می دهد که دشمن ضعیف است.

محمد افزود: حق رفتار عادلانه و رفاه دارند و امیدوارم در هیچ جای جهان کودکان شاهد خشونت نباشند.

در ادامه مراسم بیانیه “بابا نیامد” توسط یکی از کودکان قرائت شد و دانش آموزان با اهدای گل به مقام شهید رنجکش که در سال ۱۳۶۱ در نزدیکی همین مدرسه با جنایت منافقین به شهادت رسیده بود، ادای احترام کردند.

در بروجرد در مدرسه شهید فیاض بخش بروجرد که در سال ۱۳۶۵ مورد اصابت موشک رژیم بعث قرار گرفته و دانش آموزان آن به شهادت رسیده اند، گودرزی معاون فرماندار بروجرد به نمایندگی از استانداری لرستان اظهار داشت: در تاریخ، جنگ های زیادی داشته ایم جنگ به همه چیز آسیب می زند کودکان باید از جنگ ها مصون باشند اما در جنگ تحمیلی علیه ایران شاهد آن بودیم که این حادثه تلخ برای ۶۸ دانش آموز اتفاق افتاد ما در جنگ مظلومیت خود را ثابت کردیم و جنگ نشان داد برای صدام اصول و قواعد حقوق بشری هیچ اهمیتی ندارد.

ثمینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان نیز اظهار داشت: ایران به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است هر چند دین اسلام معیارهای جامعی برای حقوق انسان ها قائل است اما به لحاظ قواعد بین المللی باید ارتباطات مناسبی با شرایط جهان برقرار کنیم. کودکان از مهم ترین اقشار جامعه هستند و باید اهمیت ویژه ای برای کودکان قائل شویم چون آینده سازان کشور هستند حقوق کودک از هر لحاظ چه در خانواده و چه از نظر اجتماعی و معیشت رعایت شود.

وی خاطر نشان کرد: بعضا در کشور هم کم توجهی هایی ممکن است رخ دهد با توجه به قوانینی که وجود دارد تلاش می شود در ایران از حقوق کودکان دفاع شود که سازمان بهزیستی یکی از نهادهای مسئول در این زمینه است امیدوارم کودکان ما کسانی باشند که در سرافراز کردن این مرز و بوم نقش خود را ایفا کنند.

محمود عباسی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با همدردی با خانواده های شهدای دانش آموز و حادثه تروریستی اخیر در کابل اظهار داشت: این حوادث نشان می دهد تروریسم حد و مرزی نمی شناسد و برای مقابله با تروریسم سیاه ما نیازمند یک عزم جهانی هستیم. اینکه دانش آموزان در جنگ مورد هدف قرار می گیرند برخلاف همه قواعد بین المللی و کنوانسیون ها است.

مهرافزون رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان بروجرد اظهار داشت: همان طور که اطلاع دارید هدف از برگزاری این همایش بزرگداشت و پاسداشت کودکان شهید است. این وظیفه ماست که یاد این عزیزان را گرامی بداریم. فرزندان ما توسط این تروریست ها شهید شده اند و ما مدیون خون همه این شهدا به خصوص این ۶۸ دانش آموز شهید هستیم. لازم است نسل جدید ما با این شهدا آشنا شوند زمانی که این فاجعه رخ داد ما در ۵۰۰ متری محل مدرسه بودیم. زمانی که به این مدرسه موشک اصابت کرد من رسیدم و متوجه شدم که این کودکان پرپر شده اند که این حادثه ای تلخ در تاریخ کشور ما بود.

محمود زرین جویی سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان نیز  در این مراسم اظهار داشت: چند سال بعد از جنگ جهانی دوم سازمان ملل به منظور حمایت از حقوق کودکان کنوانسیون حقوق کودک را در ۱۹۸۹ تصویب کرد. در جنگ بیش از ۵۰ کشور از صدام حمایت کردند و در نهایت این حمایت ها باعث نقض حقوق کودکان بی دفاع در ایران شد و جامعه جهانی هیچ واکنشی نشان نداد. یکی از این موارد اصابت موشک به مدرسه فیاض بخش در بروجرد بود. با وجود حمایت ها از رژیم صدام، ملت ایران توانستند با ایستادگی در جبهه حق علیه باطل پیروز شوند و امیدوارم ادامه دهنده راه شهدا باشیم.

همچنین لوریس چکناواریان سفیر صلح ایران در سازمان ملل  متحد اظهار داشت: عزیزان مدرسه امام حسن مجتبی علیه السلام در بروجرد، در سال ۶۵ در جنگ شیطانی شما شهید شدند، ما هنوز و هنوز برای شما دعا می کنیم شما را دوست داریم، فراموش نکردیم و روح ما هستید و همیشه خواهید ماند. شما رفتید و بر نمی گردید ولی ما روزی می آییم و شما را می بینیم.

عایش السنادی عضو سازمان انسان حامی صلح و حقوق بشر گفت: کودکان توسط کشورهایی که ادعا می کنند از حقوق کودکان دفاع می کنند، در معرض نسل کشی قرار می گیرند. کودکان در مناطق مختلف جهان در فقر و محرومیت قرار می گیرند در جنگ های مختلف همیشه بیشترین آسیب را کودکان می بینند و توسط سازمان های بین المللی یا حقوق بشر پیگیری حقوق آن ها صورت نمی گیرد.

السنادی افزود: مهم ترین نکته این است که مدارس که کانون رشد و تعلیم و تربیت است به اهداف وحشی گری کشورها تبدیل شده است. یونیسف درخواست کرد حملات به مدارس براساس قوانین بین المللی متوقف شود اما با این حال تاریخ از رنج فرزندان فلسطین، ایران، افغانستان، عراق، یمن و کشورهای مختلف جهان که توسط رژیم جنایتکار آمریکا و غرب ایجاد شده حکایت دارد.

وی اظهار داشت: در سال ۱۳۶۵ رژیم جنایتکار بعث حمله ای به مدرسه فیاض بخش در بروجرد ایران انجام داد که منجر به شهادت ۶۸ دانش آموز شد. صبح روز ۹ آگوست ۲۰۱۸ ائتلاف عربستان و امارات با هدف قرار دادن اتوبوس حامل دانش آموزان در یمن جنایتی هولناک انجام داد که منجر به شهادت ۴۱ کودک شد. از ۵ سال قبل تاکنون ائتلاف ۳۹۳۱ کودک یمنی را کشته اند و یمن را در محاصره قرار داده اند. با وجود گزارش های بین المللی، سازمان ملل و شورای امنیت برای منافع کشورها این گزارش ها را نادیده می گیرند. سازمان های حقوق بشری و مردم آزاده جهان باید اقداماتی را برای کاهش رنج کودکان انجام دهند و عاملان این جنایات را به دادگاه های بین المللی معرفی کنند.

پرویزپور معاون زنان و خانواده استانداری لرستان نیز اظهار داشت: وجه مشترک جنگ ها منفعت طلبی بشریت است و کودکان بیشترین آسیب را تجربه می کنند. در جنگ نابرابر عراق علیه ایران، صدام با رفتارهای غیرانسانی اقدام به بمباران مناطق آموزشی کرد و می خواست با کشتار کودکان کشور را از لحاظ جمعیتی دچار مشکل کند اما توانستیم با مقاومت در این جنگ نابرابر پیروز شویم.

وی خاطر نشان کرد: اکنون بعد از چهار دهه ما به عنوان کشوری مقتدر در منطقه حضور داریم نکته دوم اینکه کودکان آینده ساز هستند و باید به تربیت کودکان خود توجه کنیم اکنون تربیت فرزندان ما به دلیل برخی تحولات دچار چالش شده و اکنون باید مربیان بیشتر با روش های تربیت نسل آشنا شوند ما باید در برنامه ریزی های خود به این موضوع توجه داشته باشیم باید به کودکان مان بقبولانیم داشتن جهانی عاری از بدی ها صرفا انسان دوستی و صلح و صفا است.

مصطفی باجلان یکی از بازماندگان حمله موشکی به مدرسه شهید فیاض بخش در بیان خاطره خود در روز حادثه گفت: من در سال ۶۵ کودکی هفت ساله بودم که به مدرسه امام حسین (ع) می رفتم به دلیل برخی محدودیت ها دانش آموزان آن مدرسه به مدرسه فیاض بخش منتقل شدند در روز ۲۰ دی ۶۵ مثل هر روز به مدرسه رفتیم که ناگهان موشکی از طرف رژیم بعث به مدرسه اصابت کرد و در نتیجه جمعی از دانش آموزان بی گناه در دم جان باختند و عده ای نیز مجروح شدند.

باجلان افزود: بعد از چند ساعت کودکان را برای تشخیص هویت به سالن ورزشی طالقانی منتقل کردند من مورد اصابت ترکش قرار گرفته و بیهوش در میان شهدا قرار داشتم. برادرم که برای تشخیص هویت می آید متوجه می شود من زنده ام و بلافاصله به بیمارستان منتقل می کنند حدود دو سال درگیر مداوای خود بودم و هنوز هم دچار مشکلاتی مانند فشار عصبی و افسردگی هستم.

معظمی رئیس بنیاد شهید بروجرد نیز در این همایش درباره لزوم ایجاد موزه ای در محل انفجار موشک در محل مدرسه فیاض بخش صحبت کرد و گفت: تندیس دانش آموزان ساخته شده و در این محل گذاشته شود که به عنوان سنبل شهدای دانش آموز و کودک برای ثبت در تاریخ و نشان دادن جنایت و شقاوت تروریسم و جنگ ثبت شود.

۲۰ نوامبر از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی کودک نامگذاری شده ‌است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.