کد خبر : 26036
تاریخ انتشار : یکشنبه 15 تیر 1399 - 2:01
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ایجاد نخستین موزه مطبوعات کشور در تبریز/ آغاز تجهیز و بهره برداری موزه مطبوعات آذربایجان بسته هستند

ایجاد نخستین موزه مطبوعات کشور در تبریز/ آغاز تجهیز و بهره برداری موزه مطبوعات آذربایجان

ایجاد نخستین موزه مطبوعات کشور در تبریز/ آغاز تجهیز و بهره برداری موزه مطبوعات آذربایجان

 به گزارش تبریز جوان، در روز قلم در آئین ویژه امضای تفاهم نامه تجهیز و راه اندازی موزه مطبوعات آذربایجان به عنوان نخستین موزه مطبوعات کشور بین انجمن صنفی روزنامه  نگاران آذربایجان شرقی و میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در عابرگذر تاریخی تربیت به عنوان خاستگاه اصلی مطبوعات این خطه در ۱۶۰ سال اخیر، استاندار آذربایجان


 به گزارش تبریز جوان، در روز قلم در آئین ویژه امضای تفاهم نامه تجهیز و راه اندازی موزه مطبوعات آذربایجان به عنوان نخستین موزه مطبوعات کشور بین انجمن صنفی روزنامه  نگاران آذربایجان شرقی و میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در عابرگذر تاریخی تربیت به عنوان خاستگاه اصلی مطبوعات این خطه در ۱۶۰ سال اخیر، استاندار آذربایجان شرقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی و جمعی از فرهیختگان و فعالان عرصه رسانه و خبرنگاران حضور داشتند.

در این آیین بعد از امضای تفاهم نامه تجهیز و راه اندازی مطبوعات آذربایجان در خانه صلح جو بین احمد حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی و وحید زینالی رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی شماری از نسخه های قدیمی روزنامه های خطه آذربایجان از قبیل تبریز به تاریخ ۱۲۹۶ قمری، ناصری، تجدد و آذربایجان جزء لاینفک ایران توسط استاندار آذربایجان شرقی در محل موزه نصب تا تجهیز موزه مطبوعات آذربایجان در تبریز رسما آغاز شود.

آئین آغاز تجهیز و راه اندازی موزه مطبوعات آذربایجان با استقبال گسترده خبرنگاران و عکاسان خبری تلاشگر مواجه بود.

قرار است در موزه مطبوعات آذربایجان، نسخه های قدیمی جراید منتشر شده در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی و زنجان و نیز دستگاه های چاپ این خطه همراه با دوربین ها و عکس های خبری قدیمی به نمایش گذاشته شود.

نمایش اسناد و ابزار آلات کار خبری همراه با دست نوشته ها و کتب نوشته شده توسط پیشکسوتان تاریخ مطبوعات آذربایجان در داخل و خارج از کشور از دیگر کارکردها و اهداف موزه مطبوعات آذربایجان در خانه تاریخی  صلح جو خیابان تربیت تبریز است.

از دیگر کارکردهای موزه مطبوعات آذربایجان می توان به ایجاد مکانی برای آشنا کردن مهیمانان و گردشگران داخلی و خارجی با تاریخ غنی مطبوعه نگاری در خطه آذربایجان به عنوان سر ایران و طلایه دار تاریخ مطبوعات ایران زمین اشاره کرد.

در واقع می توان گفت که طلسم ایجاد موزه مطبوعات آذربایجان پس از حدود ۹ سال دوندگی انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی و فعالان رسانه ای و علاقه مندان این عرصه  و همکاری و همراهی رئیس جدید مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و استاندار شکسته شد.

 

بهره برداری از موزه مطبوعات آذربایجان در روز خبرنگار

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی امروز در  آئین امضای تفاهم‌نامه تجهیز و بهره‌برداری از موزه مطبوعات آذربایجان به عنوان نخستین موزه مطبوعات کشور اظهار کرد: موزه مطبوعات یکی از دغدغه اصلی روزنامه‌نگاران و رسانه ها بود که از یک سال پیش مصمم شدیم تا در تبریز راه‌اندازی شود تا در آن آثار فاخری از مجموعه دست اندرکاران به نمایش گذاشته شود. 

وی گفت: با توجه به جایگاه آذربایجان در حوزه مطبوعات و قدمت این صنعت در این منطقه، ایجاد موزه تخصصی مطبوعات از مهم‌ترین اهدافی بود که طی سال‌های اخیر به‌عنوان مطالبه اصلی اصحاب رسانه و همچنین مردم مطرح شده است.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در این آیین ضمن گرامیداشت روز قلم و پاسداشت زحمات اصحاب فرهنگ و رسانه، گفت: با توجه به جایگاه آذربایجان در حوزه مطبوعات و قدمت این صنعت در این منطقه، ایجاد موزه تخصصی مطبوعات از مهم‌ترین اهدافی بود که طی سال‌های اخیر به‌عنوان مطالبه اصلی اصحاب رسانه و همچنین مردم مطرح شده است.

 استاندار آذربایجان شرقی افزود: امروز پس از سال‌ها تلاش مستمر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و همچنین همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان در مکان‌یابی مناسب این موزه شاهد انعقاد تفاهم‌نامه تجهیز موزه مطبوعات هستیم که امیدواریم با بهره‌برداری از این موزه بخشی از دین بزرگ ما به پیشکسوتان عرصه مطبوعات ادا شود.

وی با بیان اینکه بنابه مقتضیات مبنی بر محل‌یابی مناسب، راه‌اندازی آن زمان‌بر شد، افزود:  این ساختمان با حمایت‌های مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در اختیار انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان قرار گرفت.

استاندار اذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: آیین افتتاح موزه در روز  ۱۷ مرداد ماه (روزه خبرنگار) به بهره برداری خواهد رسید. 

وی متذکر شد:  از همه شهروندان درخواست داریم تا اگر آثار مربوط به مطبوعات و رسانه‌ها را  دارند، در اختیار  این موزه قرار دهند تا به نحو شایسته نگهداری شود.

موزه مطبوعات آذربایجان” موزه‌ای در شان مطبوعات خواهد بود

رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اهمیت راه‌اندازی موزه مطبوعات در تبریز اظهار داشت:‌ پیشینه تاریخی آذربایجان در حوزه نشر و مطبوعات و اسناد تاریخی موجود در این زمینه لزوم راه‌اندازی این موزه را دو چندان  کرد ه بود.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت تاسیس موزه مطبوعات در تبریز گفت: تبریز به عنوان مهد انتشار مطبوعات اثرگذار در کشور دارای منابع غنی از روزنامه‌های مطرح کشور است که بخش اعظمی از آن در کتابخانه مرکزی تبریز قرار دارد.

رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان‌شرقی گفت: ایجاد و راه اندازی نخستین موزه مطبوعات ایران در تبریز در روز قلم  و در آستانه روز خبرنگار هدیه‌ای ارزشمند برای اصحاب رسانه استان آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شود.

زینالی در ادامه از خدمات و احساس مسئولیت استاندار آذربایجان شرقی به ویژه مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در رابطه با راه‌اندازی موزه مطبوعات برای حفظ پیشینه تاریخی و مطبوعات استان و ارتقای جایگاه شهر اولین‌ها و روزنامه‌نگاران این شهر تقدیر کرد

زینالی از همکاری و همراهی استاندار آذربایجان شرقی به ویژه احمد حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و مدیرکل فرهنگ  و ارشاد اسلامی استان در راه اندازه موزه مطبوعات تقدیر و تشکر کرد.

گزارش فارس حاکی است، آذربایجان شرقی به ویژه کلانشهر تبریز از خاستگاه های اصلی روزنامه و روزنامه نگاری در ایران است و بسیاری از چهره های تابناک نشریه و روزنامه نگاران کشور از این خطه زرخیز برخاسته اند. 

کهن شهر تبریز همچنین تنها شهر ایران است که تعداد روزنامه های منتشره در آن دور گرماگرم انقلاب مشروطه و در طول نزدیک به دو قرن تاریخ مطبوعه نویسی در کشور، برای اولین و آخرین بار، از تعداد مطبوعات پایتخت پیشی گرفته است.

مجموعه این ویژگی ها همراه با وجود مجموعه های غنی از نشریات تاریخی ایران زمین و آذربایجان در جنگ های خصوصی و کتابخانه های دولتی، ضرورت ایجاد موزه مطبوعات در کهن شهر تبریز را دوچندان ساخته است.

انتهای پیام/۶۰۰۲۷/ر
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php