کد خبر : 65880
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 مرداد 1401 - 16:34
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای امیرعبداللهیان در کمیسیون امنیت ملی مجلس چه گفت بسته هستند

امیرعبداللهیان در کمیسیون امنیت ملی مجلس چه گفت

امیرعبداللهیان در کمیسیون امنیت ملی مجلس چه گفت

به گزارش‌گروه سیاست خارجی تبریز جوان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ضمن شرکت در جلسه رسمی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ریاست جلال زاده، به سؤالات نمایندگان پاسخ داد.  در این جلسه سؤالات سید شمس الدین حسینی نماینده رامسر، تنکابن و عباس آباد، کوهساری نماینده رامیان و آزاد شهر، خضریان


به گزارش‌گروه سیاست خارجی تبریز جوان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ضمن شرکت در جلسه رسمی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ریاست جلال زاده، به سؤالات نمایندگان پاسخ داد. 

در این جلسه سؤالات سید شمس الدین حسینی نماینده رامسر، تنکابن و عباس آباد، کوهساری نماینده رامیان و آزاد شهر، خضریان و نبویان نمایندگان تهران، ری شمیرانات، اسلام شهر و پردیس، مولوی نماینده آبادان، بشیری نماینده پاکدشت، موسوی نماینده ملکان و حسین پور نماینده پیرانشهر و سردشت مطرح و وزیر امور خارجه به همه سؤالات پاسخ داد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤال حسینی نماینده مردم رامسر، تنکابن و عباس آباد در مورد علت عدم حل مشکلات فراروی صادرکنندگان کیوی، ابتدا از پیگیری‌های جدی وی برای حل مشکل صادرات کیوی قدردانی و ضمن تشریح اقدامات وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما در راستای وظیفه تسهیل گری خود و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، تمام تدابیر لازم را اندیشیده این و علاوه بر معاون دیپلماسی اقتصادی، نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هندوستان و امارات برای تسهیل صادرات تلاش کرده‌اند. هیأت فنی هند به ایران آمد و ضمن حضور در اماکن مربوطه و در پی رایزنی‌ها، مشکل صادرات کیوی به هندوستان هر چند با تاخیر طرف هندی، در نهایت برطرف شد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤال کوهساری نماینده رامیان و آزاد شهر در خصوص عدم اطلاع مجلس شورای اسلامی از مفاد قرارداد ۲۵ ساله با چین و موافقتنامه ۲۰ ساله با روسیه با تشریح روند انعقاد این قراردادها گفت: نظر به این که تفاهم صورت گرفته با چین از نظر شکلی یک «برنامه جامع» همکاری بلندمدت بین دو کشور محسوب می‌شود و در حقیقت یک نقشه راه همکاری است، لذا در سایر مراجع قانونی کشور بررسی شده است. بدیهی است در صورت تبدیل این برنامه جامع همکاری به موافقتنامه رسمی بین دو کشور، مطابق قانون اساسی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

وی اضافه کرد: موافقتنامه همکاری ۲۰ ساله با روسیه هم فعلا در مرحله بررسی بین دو کشور قرار دارد و در صورت تایید نهایی حتما باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤال خضریان نماینده تهران در باره ادامه کار برخی از مدیران که در دولت گذشته در وزات امور خارجه مسؤولیت داشتند، گفت: روند انتصابات در وزارت امور خارجه به عنوان یک دستگاه حاکمیتی و کاملا تخصصی تابع ضوابطی است و مراجع ذیصلاح در خصوص انتصاب یا ابقای افراد در سمت‌های حساس اعلام نظر می‌کنند.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: شورای معاونان وزارت امور خارجه در دولت جدید تغییر یافته است و حدود ۴٠ سفیر نیز تعیین یا جابه‌جا شده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین به سؤال نبویان نماینده تهران مبنی بر ضرورت رعایت خطوط قرمز نظام و منافع ملی در مذاکرات به طور مشروح پاسخ داد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤال سید محمد مولوی نماینده مردم آبادان با اشاره به نقش مهم و استراتژیک رودخانه اروند در تجارت، صیادی و گردشگری، با تشریح اقدامات حقوقی و سیاسی وزارت امور خارجه در این رابطه طی دهه گذشته گفت: رایزنی‌ها با طرف عراقی در سطوح مختلف همچنان ادامه دارد و وزارت امور خارجه تا حصول نتیجه به این رایزنی‌ها ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سؤال دوم سید محمد مولوی در مورد اقدامات وزارت امور خارجه درخصوص ایجاد همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی برای جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و مقابله با نقض بنیادین اصول محیط زیست مندرج در کنوانسیون‌های بین‌المللی از سوی ترکیه، با اشاره به سازوکارهای بین‌المللی و منطقه‌ای برای مقابله با موضوع ریزگردها از جمله تاسیس و استقرار مرکز منطقه‌ای توسعه اطلاعات مدیریت بلایا در آسیا با مرکزیت تهران و با هدف جذب منابع بین‌المللی گفت: در مکاتبه، مذاکرات و رایزنی‌های سیاسی با کشورهای منطقه که منشاء تولید گرد و غبار هستند، بر ضرورت همکاری دو جانبه و چند جانبه تأکید و موضوع پیگیری شده است. 

امیر عبداللهیان تصریح کرد: آثار جنگ در منطقه، بحران آب و سد سازی باعث تشدید مسئله گرد و غبار شده است. با پیگیری وزارت امور خارجه و در رایزنی‌های فشرده با ترکیه، کارگروه مشترکی بین دو کشور برای رسیدگی به موضوع آب تشکیل شده است که با هم ارتباط دارند. 

وزیر امور خارجه افزود: رایزنی‌ها و تلاش‌های وزارت امور خارجه در همکاری تنگاتنگ با سازمان محیط زیست و وزارت نیرو برای مبارزه با پدیده گرد و غبار تداوم دارد.

سؤال بشیری نماینده پاکدشت در خصوص تدابیر و برنامه‌های وزارت امور خارجه برای تحقق منافع ملی در حوزه دیپلماسی اقتصادی بود و وزیر امور خارجه با تشریح نقشه راه و برنامه‌های وزارت امور خارجه در حوزه دیپلماسی اقتصادی گفت: اولویت اصلی دستگاه دیپلماسی در دولت سیزدهم بر مبنای توسعه و گسترش همکاری با همسایگان استوار است  به گونه‌ای که در مدت استقرار دولت جدید حجم مبادلات تجاری از ۲۷ درصد تا ۵۷۰ درصد افزایش یافته است. 

وزیر امور خارجه گفت با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت، تعداد رایزن‌های بازرگانی افرایش یافته‌اند.

سؤال دوم بشیری در مورد اقدامات اجرایی وزارت امور خارجه برای تحقق برنامه‌های ارائه شده به مجلس شورای اسلامی هنگام اخذ رای اعتماد بود. وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال با اشاره به انتشار کتابچه سیاست خارجی دولت سیزدهم به عنوان نقشه راه دستگاه دیپلماسی گفت: گزارش عملکرد یک ساله دستگاه دیپلماسی شامل تبریز جوان تحقق اهداف تدوین شده است. وی در این باره توضیحاتی را ارائه کرد.

سیدعلی موسوی نماینده مردم ملکان درباره دیپلماسی ایران در ارتباط با همسایگان و چگونگی فعال‌سازی دیپلماسی آب در رابطه با کشورهای همجوار از وزیر امور خارجه سؤال کرد و وزیر امور خارجه ضمن تشریح اولویت‌های دستگاه دیپلماسی در توسعه همکاری با همسایگان تصریح کرد: با کشورهای افغانستان و ترکیه رایزنی‌های فشرده و گسترده‌ای برای حفظ حق‌آبه ایران از رودخانه‌های هیرمند و ارس انجام شده است.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سؤال کمال حسین پور نماینده مردم پیرانشهر و سردشت درباره رسمی شدن مرز کیله سردشت با کشور عراق، به اقدامات وزارت امور خارجه در این زمینه و مذاکرات صورت گرفته با نخست وزیر و وزیر امور خارجه و مکاتبات با طرف عراقی اشاره کرد و رسمی شدن مرز کیله را منوط به توافق دولت مرکزی عراق دانست و بر پیگیری آن تأکید کرد.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php