کد خبر : 6402
تاریخ انتشار : پنجشنبه 31 مرداد 1398 - 20:15
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای اطاله‌ی بررسی در شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری/ گوی سبقت را میبرند این خاکیان از تبریز بسته هستند

اطاله‌ی بررسی در شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری/ گوی سبقت را میبرند این خاکیان از تبریز

اطاله‌ی بررسی در شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری/ گوی سبقت را میبرند این خاکیان از تبریز

اطاله‌ی بررسی در شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری/ گوی سبقت را میبرند این خاکیان از تبریز نیکوخصلت معتقد است: سوال اصلی این است که آیا سرمایه‌گذاری میکنیم یا مشارکت؟ این دو موضوع را اگر با یکدیگر جمع ببندیم به تضاد خواهیم رسید.  گروه اقتصادی تبریز جوان؛ پیش‌نویس شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری شهرداری تبریز از ۲ سال گذشته در ۱۸ ماده در حال تدوین


اطاله‌ی بررسی در شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری/ گوی سبقت را میبرند این خاکیان از تبریز

نیکوخصلت معتقد است: سوال اصلی این است که آیا سرمایه‌گذاری میکنیم یا مشارکت؟ این دو موضوع را اگر با یکدیگر جمع ببندیم به تضاد خواهیم رسید. 

گروه اقتصادی تبریز جوان؛ پیش‌نویس شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری شهرداری تبریز از ۲ سال گذشته در ۱۸ ماده در حال تدوین بوده و چند ماهی است که در جلسات شورای شهر تبریز، پای ثابت دستورجلسات قرار دارد. طرح کلی این شیوه‌نامه حدود ۱۲ سال پیش از سوی شهرداری تبریز به وزارت کشور پیشنهاد شده بود تا به مرحله‌ی تدوین، تصویب و اجرا درآید.

وزارت کشور نیز این طرح را تحت عنوان پایلوت به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ کرد و در این راستا چند کلانشهر مهم ایران، شیوه‌نامه‌ی مذکور را به تصویب شوراهای شهر رسانده و اجرا کردند. سرمایه‌گذاران متعددی هم برای پروژه‌های عمرانی و اقتصادی آنها آستین بالا زدند.

اکنون پس از مدت طولانی، کلانشهر تبریز که خود طراح کلیات این شیوه‌نامه بود، در تصویب و به اجرا درآمدن آن پشت‌درب‌های بسته معطل مانده و منتظر نظر نهایی شورای شهر است.

سرمایه‌گذاری با مشارکت متفاوت است

سعید نیکو خصلت دبیر کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار تبریز جوان ضمن تائید کلیات شیوه‌نامه اظهار داشت: در حدود ۱۲ سال پیش، تبریز اولین شهری بود که شیوه‌نامه سرمایه گذاری را به وزارت کشور ارسال کرد. وزیر وقت کشور هم این مصوبه را به صورت بخش نامه به سراسر کشور ابلاغ نمود.

وی افزود: از آنجاییکه ۷۵ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها با ترک تشریفات انجام میگیرد، اختلافات اوج گرفته و کار به مراجع قضایی می‌کشد. در این راستا برخی اتفاقات باعث شد که سرمایه‌گذاری در تبریز با کاهش چشمگیری روبه‌رو شود. نقاط ضعف این موضوع در صحن علنی مطرح شد. سوال اصلی این است که آیا سرمایه‌گذاری میکنیم یا مشارکت؟ این دو موضوع را اگر با یکدیگر جمع ببندیم به تضاد خواهیم رسید. 

عضو شورای شهر توضیح داد: در بررسی اهلیت‌ها، اولا نباید باعث دفع سرمایه گذار شویم. ثانیا نباید آنقدر سهل انگاری کنیم که در آینده با مشکل مواجه شویم. همچنین باید بازده زمانی را کاهش دهیم. بررسی این شیوه نامه زمان بر است اما رضایتی از طولانی شدن بررسی شیوه نامه در صحن شورا ندارم.

کُندترین روش ممکن را برای بررسی انتخاب کرده‌ایم

دبیر کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای شهر ادامه داد: صحن علنی شورا نباید به جزئیات لوایح ورود کند چراکه لوایح مطروحه در کمیسیون های مختلف به طور ریز بررسی می‌شود. کلیات باید در صحن علنی بررسی و تصویب شود. در حال حاضر کُندترین روش ممکن را انتخاب کرده‌ایم. اگر قرار باشد به هر بند این شیوه نامه، اینقدر زمان اختصاص یابد، حداقل باید ۳۰ جلسه از جلسات شورای شهر را فقط به حساب بررسی شیوه نامه سرمایه گذاری بگذاریم.

وی با اشاره به عدم موافقت شورای شهر با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های نظارتی در جلسات بررسی شیوه‌نامه تصریح کرد: حضور دستگاه‌های نظارتی را اولین بار من طرح کردم. با توجه به وضعیت انقباضی شهر تبریز، سرمایه گذار  ترسیده و در نهایت فرار می کند. اگر مدیران و اعضای شورای شهر بیش از حد پیگیر این موضوعات شوند شائبه ای ایجاد خواهد شد که دلیل حضور مسئولین در پیگیری این طرح ها چیست.

نیکوخصلت ادامه داد: برای اینکه این تابو شکسته شود، اعلام کردیم دستگاه‌های نظارتی را در این مسائل درگیر کرده و فضای اطمینان را گسترش دهیم. خود دستگاه‌های نظارتی استان نیز از این موضوع استقبال کرده و خواهان حضور شدند، زیرا فضای اشتغالزایی با سرمایه‌گذاری رابطه مستقیم دارد. اما متاسفانه در ابتدا راهی را که انتخاب می کنیم در میانه راه، مسیر نهایی از یاد میرود.

فلسفه نهادهای نظارتی، مچ گیری نیست

وی یادآور شد: در بررسی این شیوه نامه دچار وضعیت فرسایشی شده‌ایم. فلسفه نهادهای نظارتی، مچ گیری نیست و برای اطمینان حاصل کردن است. برخی از اعضای شورا بر این باور هستند که حضور نهادهای نظارتی، به منزله مچ‌گیری است در حالی که این تفکر، خلاف واقع است. علاوه بر آن سرمایه گذار وقتی متوجه حضور دستگاه‌های نظارتی شود با جدیت ادامه خواهد داد.

عضو شورای شهر بیان داشت: راحت‌ترین راه، درست ترین مسیری است که انتخاب می کنیم. سرمایه‌گذاری، امری چند بخشی است. نهادهای مختلفی درگیر سرمایه‌گذاری خواهند بود به همین علت نیازمند تشکیل اتاق فکر چندبخشی هستیم.

رضا جمالی مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت شهرداری تبریز فرآیند تدوین این شیوه‌نامه را اینگونه به خبرنگار تبریز جوان تشریح می‌کند: تقریبا از ۲ سال گذشته کارگروهی متشکل از کارشناسان شهرداری و خارج از مجموعه شهرداری، دستگاه‌های نظارتی و قوه قضاییه  شکل گرفت تا این شیوه نامه به رشته نگارش درآید.

اراده‌ای برای تصویب وجود ندارد

وی افزود: در زمان وزارت آقای نجار، تیپ شیوه‌نامه، به تمامی استان‌های کشور ابلاغ شد و تبریز نیز جزو کلانشهرهایی بود که باید اجرا میکرد. کارگروه یاد شده طبق ابلاغیه وزارت کشور، اقدام به تدوین این شیوه‌نامه کرد. سپس در کمیسیون‌های سرمایه‌گذاری و برنامه ریزی مورد بررسی قرار گرفت. در حدود ۹ ماه پیش این شیوه نامه به صورت لایحه در صحن علنی شورا مطرح شد و چندتن از اعضای شورا هم در کمیسیون‌های مطروحه حضور داشتند و در روند بررسی قرار گرفتند.

مدیر سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تبریز خاطرنشان ساخت: این شیوه‌نامه بارها در کمیسیون های مختلف بررسی و ایرادات آن بر طرف شده ولی به نظر می‌رسد اراده ای برای به نتیجه رسیدن آن وجود ندارد. در حالی که نماینده فرمانداری و یکی از اعضای شورای شهر  در بازبینی این شیوه‌نامه حضور داشتند.

جمالی تصریح کرد: بهترین راه در حال حاضر، این است که شورای شهر به نظر کارشناسی‌ شده اعتماد کند و نظر کامل و اکمل را بپذیرد. نباید نظرات شخصی درباره این موضوع ورود پیدا کنند. تبریز شهری است که نیاز شدید به سرمایه‌گذاری دارد. به طور نمونه برای غرب تبریز برنامه‌هایی وجود دارد که با جذب سرمایه‌گذار، شاهد رشد و توسعه چشمگیری خواهیم بود.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php