کد خبر : 26698
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳

اصلاح 21 هزار تن از از بذور گندم مورد نیاز استان آذربایجان شرقی/ انتقاد از واگرایی و جزیره ای عمل در کشاورزی

اصلاح 21 هزار تن از از بذور گندم مورد نیاز استان آذربایجان شرقی/ انتقاد از واگرایی و جزیره ای عمل در کشاورزی

به گزارش تبریز جوان،  اکبر فتحی  امروز در جلسه شورای تحقیقات بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی  اظهار داشت: تبریز جوان درصد نفوذ ارقام جدید و بذور اصلاح شده در مزارع کشاورزی و حل مسائل و مشکلات کشاورزان به صورت عملیاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی، ادامه داد: رویکرد تازه مرکز تحقیقات و آموزش


به گزارش تبریز جوان،  اکبر فتحی  امروز در جلسه شورای تحقیقات بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی  اظهار داشت: تبریز جوان درصد نفوذ ارقام جدید و بذور اصلاح شده در مزارع کشاورزی و حل مسائل و مشکلات کشاورزان به صورت عملیاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی، ادامه داد: رویکرد تازه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی مبنی بر بررسی تبریز جوان نفوذ ارقام جدید در مزارع کشاورزان و برآورد تبریز جوان حل و فصل مشکلات جامعه کشاورزی ستودنی است.

فتحی خطاب به معاونت ها و مدیریت های تخصصی سازمان جهادکشاورزی استان توصیه کرد تا به نحو احسن از ظرفیت های تحقیقاتی مرکز تحقیقات استان در خصوص مطالعات و تحقیقات به عمل آمده در زمینه تغذیه گیاهان، تناوب کشت، جاکشتی و … در راستای جهش تولید و افزایش تولیدات کشاورزی بهره مند شوند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به این موضوع که هر ساله 75 هزار تن بذر برای کشت دیم و آبی گندم مورد نیاز استان است، تصریح نمود: از این تبریز جوان 21 هزار تن بذر اصلاح بوده و مابقی بذرها با کارآیی و عملکرد کمتر هستند، لذا در راستای جهش تولید و افزایش تولید محصول استراتژیک گندم بایستی اقدامات مقتضی اتخاذ و گام های موثرتری برداشته شود.

وی افزود: موسسه تحقیقات دیم کشور در مراغه از سال 93 تا سال 98 در خصوص معرفی ارقام جدید و بذور اصلاح شده عملکرد خوبی از خود نشان داده و نسبت به سالهای گذشته تصاعدی اقدام نموده است.

 فتحی با اشاره به اینکه نفوذ ارقام جدید در پهنه های تولیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: انتصاب جناب آقای دکتر خاوازی در راس وزارت جهادکشاورزی و طرح پروژه یاوران تولید از طرف ایشان نشانگر این امر می باشد که منبعد سیاست وزارت جهادکشاورزی مبتنی بر قرار گرفتن مراکز تحقیقاتی استانها در متن پروژه امنیت غذایی استان و کشور می باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تاکید نمود: واگرایی و جزیره ای عمل نمودن در بخش کشاورزی نتایج مثبتی از خود برجا نمی گذارد، اگر می خواهیم کارهای مثبتی انجام دهیم بایستی بصورت گروهی و کار جمعی با محوریت معاونت بهبود تولیدات گیاهی استان، ارقام جدید را به پهنه های تولید انتقال داده و در راستای تحقق اهداف جهش تولید گام های موثری برداریم.

فتحی ادامه داد: باید برای کارشناسان پهنه پروژه امنیت غذایی تعریف شود، اگر پروژه امنیت غذایی ایجاد گردد در این حالت اهداف و برنامه ریزی های از پیش تعیین شده در خصوص بهنژادی محقق خواهد شد.

وی افزود: کارشناسان پهنه باید با در نظر گرفتن شرایط و پتانسیل های مختلف مناطق گرمسیر و سردسیر استان، تبریز جوان بذر مورد نیاز برای کشت گندم در شهرستانها را برآورد و به اطلاع کارشناسان و محققان مرکز تحقیقات برسانند تا اقدامات کارشناسی در این زمینه به عمل آید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: برای تعویض بذرهای قدیمی و ناکارآمد و معرفی ارقام جدید با عملکرد بیشتر، تنظیم شیوه های اجرایی ضروری است.

انتهای پیام/60002

 




Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.