کد خبر : 9920
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 مهر 1398 - 11:49
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای از «دانشگاه کربلا» بیاموزیم/ اربعین رستاخیز امت اسلام علیه استکبار جهانی بسته هستند

از «دانشگاه کربلا» بیاموزیم/ اربعین رستاخیز امت اسلام علیه استکبار جهانی

از «دانشگاه کربلا» بیاموزیم/ اربعین رستاخیز امت اسلام علیه استکبار جهانی

 تبریز جوان- موسی‌ کاظم‌زاده: هیچ نهضتی در طول تاریخ بشریت همچون نهضت امام حسین (ع) قلب‌ها را منقلب نکرده و روح عزت، آزادگی، عواطف و همسوی را در بشر ندمیده است که نمونه بارز این حقیقت پیاده‌روی و راهپیمایی ده‌ها میلیونی اربعین حسینی است. مراسم اربعین که به نوعی تداعی‌گر و ادامه‌دهنده رسالت زینب کبری


 تبریز جوان- موسی‌ کاظم‌زاده: هیچ نهضتی در طول تاریخ بشریت همچون نهضت امام حسین (ع) قلب‌ها را منقلب نکرده و روح عزت، آزادگی، عواطف و همسوی را در بشر ندمیده است که نمونه بارز این حقیقت پیاده‌روی و راهپیمایی ده‌ها میلیونی اربعین حسینی است.

مراسم اربعین که به نوعی تداعی‌گر و ادامه‌دهنده رسالت زینب کبری (س) برای انتقال پیام نهضت عاشورا و حضرت سیدالشهدا (ع) به جهانیان و انسان‌های آزاده است و از این رو مراسم پیاده‌وری میلیونی اربعین حسینی، فرصتی خوبی برای ایجاد همبستگی، اتحاد و برادری امت جهان اسلام است.

به دیگر سخن این مراسم شکوه همبستگی اجتماعی امت اسلامی زیر پرچم مکتب امام حسین(ع) را نشان می‌دهد، به‌طوریکه امروزه با گذشت بیش از ۱۴ قرن از این رخداد هنوز که هنوز است، تبلور، معنا و مفهوم نهضت عاشور هر روز تازه‌تر از گذشته است.  

امام حسین(ع) در عصر خویش زمانی که فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در حال نابودی و اضمحلال بود قیام کردند تا اینکه ارزش‌های اسلامی، دینی و انسانی حفظ و احیا شوند و بر این اساس امروزه وظیفه امت جهان اسلام و انسان‌های آزاده این است با حرکت‌های بیدارکننده‌ای همچون پیاده‌روی میلیونی اربعین، ادامه‌دهنده راه نهضت عاشورا باشیم.

 

اربعین جلوه شکوه کار زینبی عصر امروز

به سخن دیگر در عصر امروز، نهضت عاشورا همچون دانشگاهی است به پهنه تاریخ و گستره کره زمین که در سال ۶۱ هجری تاسیس و با خون پاک و مقدس امام حسین (ع) و یارانش آبیاری و این روزها به عنوان سمبل و مظهر عشق به خداوند، تسلیم محض در برابر او، راه دین، آزادی‌خواهی و شهادت‌طلبی ابدی شده و برای همیشه و در همه حال در طول تاریخ این دانشگاه بازخواهد بود تا اینکه تا ابد درس آزاده زندگی کردن برای دانشجویان آن تدریش شود.

واقعیت این است که این روزها ده‌ها میلیون عاشق با پای پیاده راهی دانشگاهی به نام کربلا می‌شوند که دانشجویان آن تنها شیعیان نیستند بلکه همه انسان‌های عاشق و آزاداندیشی در سراسر جهان همچون گاندی، جرجی زیدان، محمدعلی جناح، آنتوان بارا، توماس کارلایل و … است که در آن می‌آموزند، در میدان نبرد حق و باطل همه افراد اعم از کوچک و بزرگ، زن و مرد، پیر و جوان و امام و رعیت با هم در یک صف قرار بگیرند.

در کنار موارد بیان شده، دانشگاه کربلا که مؤسس آن امام حسین (ع) است، در حال حاضر بعد از گذشت ۱۴ قرن از راه‌اندازی آن و تربیت میلیون‌ها انسان آزاده و سربلند، بازهم در رشته‌های مختلف دانش پژوه‌ می‌پروراند و فارغ‌التحصیلان آن در آینده قطعاً انسان‌های بزرگی برای ادامه راه مکتب سیدالشهدا (ع) خواهند شد.

بدون شک درس‌های دانشگاه نهضت حسینی آن‌قدر شورانگیز، متنوع و فروان است که هنوز با گذشت چندین قرن هر روز و هر دم هم بر جلوه و شور آن افزوده می‌شود، چرا که استاد این دانشگاه امام حسین (ع) است و درس‌های این متکب، ایمان، ایثار، عزت، آزادگی، عشق به خدا، شجاعت، عمل به تکلیف و … و از برنامه‌های اصلی این دوره، «امر به معروف و نهی از منکر»، « فداکاری در راه مکتب»، «آزاده زندگی کردن»، «حفظ عفاف و پاسداری از حجاب»، « درس توحید»، «حفظ مقدسات اسلامی»، «درس امام شناسی»، «ظلم ستیزی»، «جوانمردی و فرزانگی» و «پایبندی به نماز» همچنین تلاش برای اصلاح جامعه و مبارزه با مفاسد است.

 

از « دانشگاه کربلا » بیاموزیم

در هر صورت قیام امام حسین (ع) و واقعأ کربلا درس‌های زیادی به جهانیان داده که امروزه الهام‌بخش انسان‌های آزاده و جوانمرد شده است، فردی همچون گاندی رهبر هندوستان برای نجات کشور هند معتقد است که باید همان راهی را بپیمایند که حسین ابن علی (ع) پیمود و یا واشنگتن ایروینگ از پژوهشگران آمریکایی، امام حسین (ع) را نجات‌دهنده بشریت در برابر ظلم و ستم معرفی می‌کند.

همچنین بسیاری از روشنفکران فرانسوی، انگلیسی و اروپائیان نیز شیوه، راه و منش امام حسین (ع) و نهضت عاشورا را به عنوان الگویی معتبر و مستند در کسب آزادی معرفی می‌کنند، اما جای بسی تامل و تأسف است که برخی از سردمداران کشورهای اسلامی در دنیای عرب نه تنها هنوز از مکتب اباعبدالله الحسین(ع) هیچ‌گونه درسی نیاموخته‌اند بلکه خود نیز در بسیاری موارد با دشمنان اسلام و مسلمین هم پیمان شده‌اند، مصداق این امر قتل‌عام کودکان و شهروندان یمنی به دست رژیم سعودی، جنایت‌های داعش علیه مردم سوریه و عراق، کشتار مردم مسلمانان میانمار و کشتار کودکان و مردم فلسطین به دست صهیونیست‌هاست.

در واقع این مسائل به نوعی نشانگر این است که حادثه‌ای که در کربلا اتفاق افتاد، امروزه به شکل دیگری در منطقه و بعضی از کشورهای در حال وقوع است.

آری حوادث تاریخی اگر به چشم عبرت و درس گرفتن مورد مطالعه قرار گیرد، «درس‌آموز» است. حادثه کربلا یکی از این حوادث «الهام‌بخش» و «عبرت‌آموز» است که باید مورد توجه جوامع بشری و در این میان اسلامی قرار گیرد.

از سوی دیگر به عقیده تحلیلگران این حوزه، یکی از درس‌های مهم حادثه کربلا که این روزها جهان اسلام و در راس آنها ایرانی‌ها به آن افتخار می‌کنیم و برای آن محافل، مجالس و کنگره‌ها برگزار می‌کنیم، نشان دادن چهره زشت ترور و تروریسم و ظلم و جنایت در منطقه و جهان است که ما شیعیان آن را از مکتب امام حسین (ع) یاد گرفته‌ایم که می‌توان شکوه و عظمت این حرکت را در اربعین حسینی جهان سلام به عینه مشاهده کرد.

 

اربعین رستاخیز امت اسلام علیه استکبار جهانی

در واقع اربعین که می‌آید، تنها چیزی که برای همه جهانیان تداعی می‌شود، حدیث «نَصْرٌ مِنَ اللّهِ وَ فَتْحٌ قَریبٌ»، یعنی روز پیروزی خون بر شمشیر است و به عبارت دیگر این روز؛ روز رهایی از اسارت‌ها، جاودانگی حسین علیه‌السلام و پایان هوس‌رانی‌ها و قهقهه‌های شمرها و حرمله‌هاست که  ۴۰ شب آفتاب را  سر بر نیزه کردند.

نکته مهم‌تر اینکه چهل روز گذشت اما هزاران سال هم بگذرد، آغاز بهار اربعین است، صدای «هل من ناصر» قیام امام حسین (ع) تا قیامت بی‌جواب نخواهد ماند.

از سویی اربعین؛ بزرگترین کنگره جهان اسلام و رساترین فریاد بشریت مظلوم در برابر سپاه ابلیس و استکبار جهانی است؛ فریاد دفاع همیشگی از مظلومان و مستضعفان زمان و زمین و اعلام جهاد جاوید علیه کفر و نفاق، جهل و استثمار و قلدری است. دانشگاه عشق، عرفان، ایثار و حماسه است که در این دانشگاه، عاشقان مکتب حسین (ع) می‌آموزند که چگونه آزاده باشند و در اوج غربت‌، سرود حماسه آزادی بسرایند.

این روز نمایش، نمایشگاه جاوید ارزش‌ها در ساحل فرات است که در آن فریاد عزت‌‌گرایی و ذلت‌گریزی همه عاشوراییان تاریخ به گوش جهانیان طنین‌انداز می‌شود و مرکزی برای افشای یاران شیطان، نقطه مرکزی سربازی برای جبهه حق، پایگاه تمرین شهامت و شجاعت، آموزشگاه مقابله با محاصره اقتصادی و نظامی، آموزگار درس ولایت و حمایت از رهبری الهی و در نهایت روز زیارت چشم‌ها از زیبایی‌های دانشگاه کربلاست که استاد تمام آن امام سوم شیعیان است.

حال در این برهه، این پرسش در ذهن شیفتگان آن حضرت مطرح است که آموخته‌ایم«کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا » یعنی همه جا کربلا و همه روز عاشوراست، اینک ما در عاشورا و کربلای خود چه می‌کنیم؟

در پاسخ به این پرسش‌ها، بهترین جواب را باید در کلام دکتر شریعتی جستجو کرد که بر این باور بود؛ «آنان که رفتند، کاری حسینی کردند و آنها که ماندند، باید کاری زینبی کنند وگرنه یزیدی‌اند.»

انتهای پیام/ ۶۰۰۲۳/س/ر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php