کد خبر : 9496
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 مهر 1398 - 4:34
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای اربعین، پیوند مکتب حسینی و مهدوی/ ۹۰۰ کیلومتر پیاده‌روی؛ روایت عاشقانه از حرم تا حرم+فیلم و تصاویر بسته هستند

اربعین، پیوند مکتب حسینی و مهدوی/ ۹۰۰ کیلومتر پیاده‌روی؛ روایت عاشقانه از حرم تا حرم+فیلم و تصاویر

اربعین، پیوند مکتب حسینی و مهدوی/ ۹۰۰ کیلومتر پیاده‌روی؛ روایت عاشقانه از حرم تا حرم+فیلم و تصاویر

 تبریز جوان- معصومه درخشان: دوباره اربعین نزدیک است و قرار سالانه عاشقان راه حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) برای شرکت در بزرگ‌ترین راهپیمایی جهان فرا می‌رسد و قافله دل‌های شیدای اباعبدالله به راه افتادند تا قدم در جاده افلاکی نجف –کربلا بگذارند.    قدم به قدم تا میعادگاه عشق  گویی امسال رهروان، پرشورتر و بی‌قرارتر از هر


 تبریز جوان- معصومه درخشان: دوباره اربعین نزدیک است و قرار سالانه عاشقان راه حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) برای شرکت در بزرگ‌ترین راهپیمایی جهان فرا می‌رسد و قافله دل‌های شیدای اباعبدالله به راه افتادند تا قدم در جاده افلاکی نجف –کربلا بگذارند.

 

 قدم به قدم تا میعادگاه عشق

 گویی امسال رهروان، پرشورتر و بی‌قرارتر از هر سال دیگری با سپردن دل به جاده مسیر قدوم عمه سادات را به لطف اشک، تبرک می‌کنند تا به کربلای یار رسند… آن‌ها که قدم قدم تا حرم می‌روند از شوق زیارت بی‌قرارند و آن ها که جا می‌مانند گرفتار حسرت جانسوز دیدار. سفر به کربلا آن هم با پای پیاده، حکایت قرن‌ها عاشقی است…

 راز و رمز این همه دلدادگی و تکاپو برای زیارت کردن سید الشهداء(علیه السلام) در روز اربعین چیست؟ این کشمش و میل درونی فراتر از یک سفارش معمولی از سوی بزرگان دینی است که سفارشات بزرگان بر بسیاری از اعمال مستحب و حتی واجب بسیار است اما داستان اربعین و زیارت امام حسین(علیه السلام) در روز بیستم صفر حساب دیگری دارد.

 اربعین فقط یک مناسبت در تقویم ها نیست. تجلی گاهی است از عشق و دلدادگی به بهترین بنده خالق هستی. آنکه با خون خود، جهان را بیدار کرد و نوری خاموش ناپذیر.

 آنچه می توان راز زیارت اربعین امام حسین(علیه السلام) در کربلا دانست، نقش این روز در تداوم قیام حسینی است.

این روزها جاده عشق هموار است برای عاشقانی که چهل منزل به منزل با خود زمزمه می‌کنند…

« جاده و اسب مهیاست بیا تا برویم     کربلا منتظر ماست بیا تا برویم

ایستاده ست به تفسیر قیامت زینب        آن سوی واقعه پیداست بیا تا برویم»

عاشقانی که به ندای «هل من ناصر حسین» در طول زمان لبیک گفته‌اند این روزها در کنگره عظیم اربعین گردهم جمع شده‌اند و مسیر عشق را با پای پیاده با گذر از عمودهای مختلف طی می‌کنند تا برای عرض ارادت، خود را به حرم اباعبدالل‌ الحسین (ع) برسانند.

 

چشم جهانیان به اتحاد عظیم شیعه و سنی

این روزها چشم جهانیان به کنگره عظیم اربعین است، حرکتی مردمی و خودجوش که نقطه عطفی در تاریخ بوده و این حرکت معنوی نشان از اتحاد عظیم دارد، اربعین آماده‌کننده جهان اسلام برای نابودی مستکبران جهان  و رژیم صهیونیستی بوده و حادثه‌ای تعیین‌کننده محسوب می‌شود. 

چشم جهانیان در راهپیمایی عظیم اربعین به اتحاد شیعه و سنی است، شیعه و سنی در کنار یکدیگر گرد اهل بیت جمع می‌شوند تا پیام این حرکت عظیم جهانی را به گوش دشمنان برسانند که نمی‌توانند با جنگ رسانه‌ای و روانی با هزاران خدعه و نیرنگ اتحاد این دو ملت را از بین ببرند.

راه‌اندازی موکب‌های اهل سنت و حتی برخی دیگر از ادیان غیراسلامی نشان‌دهنده ظلم‌ستیزی مشترک پیروان ادیان و برگرفته از پیام اربعین است.

اربعین کنگره بین‌المللی شیعیان است، اهل سنت و سایر ادیان نیز پابه پای شیعیان در این راهپیمایی بی نظیر تاریخ بهم می‌پیوندند تا منادیان صلح، دوستی، عدالت خواهی و آزادی در جهان باشند.

و حالا اطمینان می‌یابیم که دست قدرت خدا بالای همه دست‌هاست،چنانچه دست حکمت و تقدیر الهی مستقیماً در این زمینه صحنه گردانی می‌کند و مغناطیس عظیم دوست داشتن حضرت اباعبدالله(ع) قلوب عاشقان، شیعیان، شیفتگان و آزادگان جهان را آنگونه به سمت خود جذب کرده که این اتفاق برای ناظران بین‌المللی، رقبا، رفقا و خودمان جای شگفتی و تعجب فراوان دارد.

حرکت‌های مردمی و خودجوش در شهرها و روستاها برای اربعین و پاسداشت قیام مکتب حسینی که آن را به مکتب سبز مهدوی پیوند می‌زند، ناشی از دل‌هایی است که جز محبت و دوستی اهل بیت چیزی دیگری را در آن نمی‌توان یافت.

راه‌اندازی کاروان پیاده امام علی(ع) در تبریز یکی از همان حرکت‌های خودجوش مردمی است که یک دهه از فعالیت آن می‌گذرد. دل‌های مومنین این کاروان به عشق مولا علی و سرور آزادگان جهان می‌جوشد و می‌خروشد تا همه ساله دل‌های خود را روانه تکه‌ای از بهشت کنند و همزمان با پای پیاده به زیارت اربعین بروند تا جزو جاماندگان زیارت اربعین نباشند.

کاروان پیاده امام (ع) آذربایجان‌شرقی با شعار «از حرم تا حرم» از صبح روز عاشورا با پای پیاده حرکت خود را آغاز کرده‌اند و امروز در منطقه دالاهو استان کرمانشاه هستند، برای آشنایی با جزئیات حرکت این کاروان پیاده و شنیدن اهداف و پیام‌های این حرکت مردمی خودجوش مصاحبه تلفنی با مدیر این کاروان و دو نفر از همراهی‌کنندگان و اعضای آن داشتیم.

 

 

حرم تا حرم

احمد تیزچنگ، مدیر کاروان پیاده امام (ع) تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مورد ایجاد و راه‌اندازی این کاروان پیاده گفت: کاروان پیاده امام (ع) ۱۰ سال پیش حرکت پیاده‌روی خود را آغاز کرد. این حرکت با عزم و اراده خودجوش تعدادی از شهروندان از شهر تبریز و برخی از شهرهای استان آذربایجان‌شرقی آغاز شد.

وی ادامه داد: این کاروان یک روز قبل از تاسوعای حسینی با خودرو خود را در تهران به حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) رسانده و روز تاسوعا در حرم مطهر مستقر بودیم،صبح روز عاشورا  با عنوان« حرم تا حرم» پیاده‌روی خود را از حرم مطهر امام خمینی(ره) تا حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ادامه می‌دهیم، به این صورت که از حرم امام خمینی(ره) تا مرز پیاده‌روی کرده و سپس وارد نجف می‌شویم از نجف تا کربلا نیز پیاده‌روی نموده و شب اربعین به کربلا می‌رسیم.

تیزچنگ که از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است، ادامه داد: طی مسیر پیاده‌روی ۲۷ منزل پشت سرمی‌گذاریم، از شهرهای استان تهران، ساوه، مرکزی، همدان، کرند، کرمانشاه و ایلام عبور کرده سپس از مرز خسروی وارد نجف می‌شویم، این پیاده‌روی ۴۰ روز طول می‌کشد.

 مدیر کاروان پیاده امام (ع) تبریز خاطرنشان کرد: کاروان تا رسیدن به مقصد، ۴۰ روز پیاده روی به مسافت ۹۰۰ کیلومتر و اتراق در ۲۷ منزل و گذر از استان‌ های تهران، مرکزی، همدان، کرمانشاه، ایلام و کشور عراق را خواهد داشت.

وی با اشاره به اولین سال برگزاری این حرکت فرهنگی و حماسی خودجوش اظهار داشت: سال ۸۹ این کاروان پیاده با ۵۰ نفر از عاشقان حضرت اباعبدالله در استان آذربایجان‌شرقی حرکت عظیم فرهنگی خود را آغاز کرد و طی این سال‌ها همیشه زائرانی از شهرهای دیگر همچون ساوه و همدان به این گروه ملحق می‌شوند، در بین مسیر اعضای کاروان افزایش پیدا کرده و به ۷۰ نفر نیز می‌رسد.

 

لبیک به ولایت

وی مهم‌ترین شعار و پیام این کاروان پیاده را «لبیک به ولایت» اعلام کرد و افزود: این حرکت پیاده‌روی انتقال فرهنگ حسینی و مکتب انسان‌ساز عاشوراست و ما لبیک به ولایت را سرلوحه برنامه‌های خود قرار می‌دهیم همچنین احیای امر به معروف و نهی از منکر مهم‌ترین هدف ما در اجرای این طرح فرهنگی است و در طول مسیر نیز استقبال مردم در شهرها و روستاهای اطراف بسیار خوب بوده و به سمت ما می‌آیند.

مدیر کاروان پیاده امام (ع) با اشاره به برگزاری برنامه‌های فرهنگی در طول مسیر پیاده‌روی اربعین خاطرنشان کرد: طی این ۱۰ سال تجربیات زیادی کسب کرده‌ایم، خانواده‌ها و فرزندانشان ما را شناخته‌اند و اگر بگویم منتظر ما هستند تا برنامه‌های فرهنگی برایشان اجرا کنیم اغراق نکرده‌ام. حفظ ادعیه و برخی از سوره‌ها و آیات قران کریم توسط کودکان و نوجوانان از جمله برنامه‌هایی است که هر سال آنها را برگزار کرده و به آنها جوائزی اهدا می‌شود.

 

کاروانی برای همه

تیزچنگ با اشاره به اینکه در این حرکت فرهنگی از همه اقشار مردم حضور دارند، افزود: این کاروان پیاده متعلق به قشر خاصی نیست بلکه از طیف دانشجو، کارگر، مهندس،شغل آزاد و  بازنشسته عاشقانی هستند که پای در رکاب آقا اباعبدالله بوده و همراهی می‌کنند، امسال در بین این زائران کم سن و سال‌ترین آنها بچه‌های هشت ساله‌ای بودند که از بعد از بازگشایی مدارس از نصف مسیر بازگشتند و بزرگ‌ترین افرد این کاروان افراد ۶۷ ساله هستند.

مواظب نیرنگ‌های دشمنان باشیم

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به موضوعات پیش آمده در عراق تصریح کرد: مسلمانان مواظب نیرنگ‌های دشمنان باشند، همه این حرکت‌ها در جهت ضربه زدن به اجتماع عظیم مسلمانان است، دشمنان می‌خواهند پیاده‌روی اربعین را به دلایل مختلف کمرنگ کنند، باید خودمان هوشیار بوده و وحدت و اتحاد بین شیعه و سنی  را حفظ کنیم.
 

آرزوی پیاده روی به کربلا

جعفر راستی یکی از اعضای این کاروان است که از اولین سال‌ راه‌اندازی کاروان پیاده همه ساله حضور فعالی در این حرکت فرهنگی داشته است.

وی به خبرنگار فارس گفت: ۲۷ سال است که  روز ۱۴ خرداد همزمان با رحلت حضرت امام خمینی (ره) این کاروان پیاده از تبریز به سمت حرم مطهر امام خمینی(ره) حرکت می‌کند، آرزو داشتیم این کاروان پیاده را به سمت کربلا ببریم، از سال‌های خیلی قبل در فکر این کار بودیم ولی باور نمی‌کردیم روزی این آرزوی ما محقق شود.

عضو کاروان پیاده‌روی اربعین علی‌(ع) افزود: این کاروان پیاده از حرم امام خمینی (ره) تا مرز و سپس از نجف تا کربلا را با پای پیاده طی کرده و در شب اربعین به کربلا می‌رسیم یعنی ۴۰ روز طول می‌کشد.

راستی با اشاره به روایت‌های متعدد زیارت امام حسین (ع) در اربعین ادامه داد: روایت‌های متعددی از امام صادق (ع) و ائمه دیگر و حتی از آقا امام زمان (ع) در مورد زیارت اربعین وجود دارد که این امر فوق‌العاده مورد رضایت و پسند خداوند است که انسان با پای پیاده به زیارت اربعین برود.

وی ضمن نقل حدیثی از امام صادق (ع) اظهار داشت: امام صادق علیه‌السلام به یکی از اصحاب خود فرمود: سعی کن زیارت امام حسین (ع) را ترک نکنی و وی پرسید این کار چه صوابی دارد و امام صادق (ع) فرمودند، هر قدمی که زائر به طرف زیارت قبر حضرت سیدالشهدا برمی‌دارد خداوند به هر قدم او حسنه می‌نویسد، دیگر اینکه گناهان او را محو می‌کند و خداوند او را در زمره صالحین قرار می‌دهد و زمانی که زائر زیارت کرده و برمی‌گردد خداوند او را از فائزین قرار می‌دهد و زمانی که خداحافظی می‌کند تا برگردد یک ملائکه در کنار او ایستاده و می‌گوید «رسول خدا به تو سلام می‌رساند و می‌گوید به آن بنده بگوئید تو را بخشیدیم برو واعمالت را از اول انجام بده».

راستی ادامه داد: بنای اعتقاد شیعه این است که برای هر قدم حسنه است ولی درک این حسنه از ادراک ما خارج است، باید دقت کرد خداوند از حق‌الناس نمی‌گذرد حتی اگر تمام گناهان بنده‌ای بخشیده شود قطعا حق‌الناس شامل آن نمی‌شود بنابراین باید انسان مواظب اعمال و رفتار خود باشد.

۹ سال حسرت به دل ماندم

علی آزادی یکی دیگر از همراهی‌کنندگان کاروان پیاده امام (ع) در مورد احساس خود از پیاده‌روی اربعین گفت: ۹ سال حسرت به دل مانده بودم که من هم بتوانم با این کاروان پیاده همراه  شوم، من نمی‌توانستم ۴۰ روز یکجا مرخصی بگیرم تا با این کاروان در زیارت اربعین شرکت کنم ولی اکنون دو سال است بازنشسته شدم و با این کاروان همراهی می‌کنم.

وی گفت: چندین سال است که چشمم به دنبال این کاروان پیاده‌روی بود، پیشنهاد می‌کردند هوایی برو، ولی مگر می‌شود این همه صفا و معنویت پیاده‌روی اربعین را با سفر هوایی عوض کرد.

آزادی، پیام کاروان پیاده امام (ع) را احیای «امر به معروف و نهی از منکر» ذکر کرد و گفت: پیاده‌روی کنگره عظیم و جهانی اربعین مقدمه‌سازی برای ظهور حضرت حجت است و ما هم می‌خواهیم سهمی در این ظهور داشته باشیم.

کاروان پیاده امام علی(ع) پیوند مکتب حسینی و مهدوی

وقتی آقا امام زمان (ع)کنار کعبه ندای « الا یا اهل العالم » سرمی‌دهد ما نیز می‌خواهیم در گسترش نهضت جهانی آن حضرت و مکتب سبز مهدوی حضور داشته باشیم، ما مکتب سبز مهدوی را از مکتب سرخ حسینی الهام گرفته‌ایم و این دو بالهای حقانیت شیعه است، حسین(ع) ثارالله است و خون خدا در همیشه زمان می‌جوشد و می‌خروشد، بدون حسین (ع) نمی‌توانیم به مکتب سبز مهدوی برسیم.

 

انتهای پیام/۶۰۰۲۰/   

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php