کد خبر : 8130
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 شهریور 1398 - 3:36
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای آتش به اختیاری جوانان تبریزی در اصلاح تابلوی شهدا/ اقدام سوال برانگیز شهرداری تبریز در شهیدزدایی+ تصاویر بسته هستند

آتش به اختیاری جوانان تبریزی در اصلاح تابلوی شهدا/ اقدام سوال برانگیز شهرداری تبریز در شهیدزدایی+ تصاویر

آتش به اختیاری جوانان تبریزی در اصلاح تابلوی شهدا/ اقدام سوال برانگیز شهرداری تبریز در شهیدزدایی+ تصاویر

تبریز جوان تبریز _ معصومه درخشان: آنهایی که می‌گویند جوانان دیگر از فرهنگ شهید و شهادت‌طلبی دور شده‌اند، بیایند و درس عملی پیروی از مکتب شهدا را از جوانان امروز بیاموزند. آنهایی که در ظاهر آسایش خود را مدیون خون سرخ شهدا می‌دانند ولی در باطن معتقدند تاریخ مصرف شهدا تمام شده است، این روزها


تبریز جوان تبریز _ معصومه درخشان: آنهایی که می‌گویند جوانان دیگر از فرهنگ شهید و شهادت‌طلبی دور شده‌اند، بیایند و درس عملی پیروی از مکتب شهدا را از جوانان امروز بیاموزند.

آنهایی که در ظاهر آسایش خود را مدیون خون سرخ شهدا می‌دانند ولی در باطن معتقدند تاریخ مصرف شهدا تمام شده است، این روزها بیایند و در کوچه و خیابان درس عملی دلدادگی به شهید و راه پرافتخار آن را از جوانان امروزی بیاموزند.

آنهایی که نقاب بر صورت زده و پروژه شهیدزدایی را در قالب‌ها و اشکال مختلف طرح‌ریزی کرده و خود در سایه بوده و برای اجرای طرح‌هایشان مجریانی را اجیر کرده‌اند، حرکت خودجوش جوانان را از نزدیک دیده و بدانند که جوانان ولایی اجازه نمی‌دهند خون سرخ شهدا در بستر زمان و لابه لای زندگی اشرافی و تجملاتی برخی مسوولان به فراموشی سپرده شود.

جوانانی که زندگی خود را مدیون جانفشانی‌های شهدا در هشت سال دفاع مقدس و طی سال‌های اخیر شهدا مدافع حرم می‌دانند، این روزها دست به کار شده و در مقابل اقدام نابخردانه و سوال برانگیز شهرداری تبریز و سایر کلان‌شهرها که  عبارت «شهید» را از تابلو معابر و محلات در چندین منطقه تبریز حذف کرده‌اند، نسبت به اصلاح این تابلوها اقدام کرده‌اند.

طی روزهای اخیر عکس تابلوهای محلاتی که به نام شهدا مزین شده بود و عبارت «شهید» آن حذف شده است در فضای مجازی میان کاربران دست به دست شده و با اعتراض عمومی کاربران مواجه گردیده است.

نسرین حیدری که به عنوان یکی از بانوان فعال فرهنگی تبریز فعالیت می‌کند، اولین فردی است که این موضوع را در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کرده و با انتشار عکس تابلوی محله «شهید رضوانجو» باعث اطلاع‌رسانی عمومی افراد شده است.
 

 

همه چیز از گروه تلگرامی« مردان بی‌ادعا» شروع شد

وی در گفت‌وگو با فارس گفت: همه چیز از گروه تلگرامی«مردان بی‌ادعا» شروع شد.

چند سالی است که در گروه تلگرامی «مردان بی‌ادعا» که شامل خانواده شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم است عضو هستم، روز ۱۶ شهریورماه سال‌جاری با خواندن پیام‌های ارسال شده در این گروه عکسی توجهم ر ا جلب کرد، فردی که عکس را ارسال کرده بود، نمی شناختم ولی خوشبختانه فردی که آدرس را  نوشته بود، می‌شناختم و از دوستانم بود. بیشتر که دقت کردم متوجه شدم در این تابلو که مربوط به تابلو محله شهید رضوانجو است، عبارت «شهید» آن حذف شده است. وقتی دیدم واژه شهید حذف شده به شدت ناراحت شدم.

وی افزود: احساس مسوولیت نموده  تلاش کردم کاری انجام دهم، ابتدا تصمیم گرفتم نامه‌ای را تنظیم کنم و ببینم چند نفر همراهی می‌کنند ولی بعد منصرف شده و با خود فکر کردم ممکن است با نامه‌نگاری به جایی نرسیم،  چرا که این کار زمان زیادی طول خواهد کشید.

 حیدری ادامه داد: قبل از انجام هر کاری باید از صحت و درستی این تابلو مطمئن می‌شدم و برای همین از طریق یکی از دوستانم شماره خواهر شهید رضوانجو را به‌دست آورده و طی تماس تلفنی با خواهر این شهید مطمئن شدم که این کار توسط شهرداری دو یا سه ماه پیش صورت گرفته است.
 

فضای مجازی جریان‌ساز است

فعال فرهنگی تبریز با اشاره به ظرفیت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: بعد از صحت و درستی این موضوع تصمیم گرفتم آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنم، چون می‌دانم که ظرفیت شبکه‌های مجازی جریان‌ساز بوده و در کمترین زمان  عموم شهروندان به عنوان مخاطبان قبل از مسوولان نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.

بنابراین  عکس تابلوی محله شهید رضوانجو را در صفحه اینستاگرامی خود برای اولین بار منتشر کرده و از سایر دوستان نیز خواستم با هر رسانه‌ای که در اختیار دارند نسبت به انتشار این موضوع دست به کار شوند.از نوجوان‌های دهه هشتادی گرفته تا عزیزان دهه شصت و پنجاه  این پست در شبکه‌های مجازی منتشر کردند.

حیدری ادامه داد: بعد از انتشار این عکس آقای نظامی‌خواه که اکنون مدیریت بسیج رسانه را عهده‌دار شده‌اند و دکتر بیضایی برادر شهید مدافع حرم محمودرضا بیضایی جزو اولین نفراتی بودند که  در جریان موضوع بوده و آدرس و صحت آن از من پیگیر شدند.

فعال فرهنگی تبریز ادامه داد: شکر خدا این عکس مورد توجه قرار گرفت و بعد از آن آقای شعبانی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و آقای آل‌هاشم امام جمعه محبوب تبریز و حجت‌الاسلام حمیدی معاون امور فرهنگی شهرداری تبریز هم مطلع شدند.
 

برخی مدیران جایگاه شهدا را درک نمی‌کنند

محمد ملکی‌فرد، یکی از آن جوانان ولایی است که با داشتن ۲۱ سال سن با همکاری سایر دوستان خود نسبت به اصلاح تابلوهای شهدا در سطح شهر تبریز اقدام کرده است، به خبرنگار فارس گفت: در شبکه اجتماعی اینستاگرام از طریق استوری یکی از دوستانم ماجرا را متوجه شدم و همان لحظه به دوستم گفتم، شبرنگ‌های شهدا را تهیه کنیم تا در اسرع وقت نسبت به اصلاح تابلوها و نوشتن عبارت «شهید» اقدام نمائیم.

وی با اشاره به رفتارهای چندگانه مسوولان شهرداری در مقابل شهدا افزود :اگر این شهدا نبودند این مدیران و مسوولان شهرداری در این پست و مقام نبودند، این مدیرانی که خیال می‌کنند تاریخ شهدا به اتمام رسیده است، شأن و جایگاه شهید را درک نمی‌کنند.

ملکی‌فرد با اشاره به احساس مسوولیت جوانان در این موضوع تصریح کرد: ما احساس مسوولیت کرده و وظیفه خود دانستیم در این موضوع بدون هیچ درنگی وارد عمل شده و اقدام کنیم و تا زمانی که تمام تابلوهای سطح شهر در مناطق مختلف اصلاح نشوند ما همچنان به کار خود ادامه می‌دهیم.

وی که تحصیلات خود را در رشته فقه و مبانی حقوق ادامه می‌دهد، خاطرنشان ساخت: جوانان متعهد و انقلابی اجازه نمی‌دهند خون سرخ شهدا پایمال شود، ما به کمک خانواده‌های شهدا که در این موضوع حساس شده و خودشان عکس تابلو محله‌شان  را ارسال می‌کنند، پای کار هستیم.

علی شاهی، یکی دیگر از جوانانی است که دوشادوش سایر دوستان خود در اصلاح تابلو شهدا سهیم است.

وی نیز به خبرنگار فارس ابراز داشت: چند روزی بود که در اردوهای جهادی حضور داشتم آخرین روزی که به تبریز می‌آمدم در راه از طریق دیدن استوری دوستم در جریان موضوع قرار گرفتم و وقتی یکی از دوستان پیشنهاد نوشتن عبارت شهید و اصلاح تابلوها را مطرح کرد، همگی گفتیم باید آتش به اختیار باشیم، بلافاصله قبول کرده و همه ما با هزینه شخصی این کار را آغاز کردیم.
 

 

در سال ۹۸ دشمن در صدد بهره‌برداری است

جوان ولایی تبریز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرموده‌اند در سال ۹۸ دشمن درصدد بهره‌برداری است، تصریح کرد: در این سال که انتخابات مجلس را پیش‌رو داریم، دشمنان با بهانه‌های واهی در صدد هستند از موضوعات داخلی به نفع خود استفاده کنند، بنابراین نباید اجازه دهیم دشمنان به دنبال ایجاد فتنه‌های جدید در کشور باشند.

شاهی با اشاره به  دوباره کاری شهرداری در نوشتن عبارت شهید در محله شهید رضوانجو ادامه داد: وقتی شبرنگ‌ها آماده شد به دوستم آقای نظام زنگ زده و به محله شهید رضوانجو رفتیم، آنجا متوجه شدیم که دوستان ما قبل از ما رفته و عبارت شهید را نوشته‌اند بعد از آنها شهرداری آمده و عبارت نوشته شده را پاک کرده و دوباره عبارت شهید را با فونت جدید نوشته است و این فونت جدید کاملا با شبرنگ‌های ما متفاوت است، یعنی در واقع شهرداری خواسته است بگوید که ما نیز اقدامی انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به استعلام‌هایی که در مورد نام شهدای محل انجام می‌دهند، افزود: ما جهت اطمینان از اهل محل، کسبه و مسجد محل در مورد شهید مورد نظر تحقیق کرده بعد اقدام می‌کنیم، متاسفانه در یک اقدام غیر حرفه‌ای شهرداری در منطقه «ارم»  اسم یک محله که به نام «موسوی» نامگذاری شده بود و نسبتی به خانواده شهدا نداشتند، عبارت «شهید» را به نام این کوچه نیز اضافه کرده بودند.

 شاهی ادامه داد: وقتی از مسجد محل و کسبه  استعلام کردیم همه آنها گفتند که محله موسوی شهیدی به نام موسوی ندارد و از گذشته و در تابلوهای قدیمی نیز شهیدی نبوده است، شهرداری خواسته تا کار را به نام خود تمام کند هرچه دم دستش آمده همه را به اسم شهید نوشته است که بعدا آمدند و عبارت شهید را از کوچه موسوی پاک کردند.
 

ادعای شهرداری قابل قبول نیست

وی که  دانشجوی مقطع کارشناسی رشته حسابداری بوده و به عنوان فعال فرهنگی فعالیت می‌کند با اظهار ناراحتی از جواب مدیران و مسوولان شهرداری که می‌گویند فقط در یک تابلو عبارت «شهید» به صورت اشتباهی حذف شده است، گفت: شوخی با شهدا جایز نیست، همه داشته‌های ما از شهیدان است، شهرداری ادعا کرده است که فقط تابلوی شهید رضوانجو اشتباه شده است، چگونه ممکن است اشتباه شود، یک تابلو اشتباه می‌شود نه اینکه چندین تابلو در نقاط مختلف شهر به صورت اشتباه نوشته شود.
 

 

افراد سهل‌انگار پاسخگو باشند

شاهی با انتقاد از عملکرد صدا و سیمای استانی در این زمینه بیان داشت: متاسفانه در این زمینه صدا و سیما هیچ واکنشی از خود نشان نداد، این موضوع باید در شورای تامین مطرح شده و افرادی که در این موضوع سهل‌انگاری کرده‌اند پاسخگو باشند.

فعال فرهنگی، پیام این کار فرهنگی جوانان را حفظ خون شهدا ذکر کرد و افزود: پیام این کار خودجوش جوانان تبریزی این است که ما تا پای جان در راه حفظ آرمان شهدا ایستاده‌ایم و تا هر زمان که بدانیم در تابلوهای محلات عبارت «شهید» حذف شده است  تا اصلاح همه تابلوها این کار را ادامه می‌دهیم. همچنان که تبریز در حادثه هشتم دی‌ماه در مقابل فتنه‌گران اولین حرکت خودجوش مردمی را آغاز کرد، در این کار نیز جوانان با جهاد فرهنگی وارد عمل شده و الگویی برای جوانان سایر شهرها شده‌ایم.

پویا نظام، یکی دیگر از آن جوانان متعهدی  است که به کمک دوستانش در نوشتن و اصلاح تابلوها پیشقدم بوده و با تهیه شبرنگ این کار را انجام داده‌اند. وی به خبرنگار فارس اذعان کرد: عکس تابلوی کوچه  شهید رضوانجو که عبارت «شهید»  آن حذف شده بود،اولین عکسی بود که در فضای مجازی منتشر شد، بعد از آن در منطقه شهرک ارم، قراملک و خیابان جدیری، حکم‌آباد هم عکس‌های دیگری به‌دست ما رسید که این کار اتفاق افتاده است. یعنی حذف عبارت «شهید» فقط در منطقه ۳شهرداری نبود بلکه در محله‌ها و منطقه دو و چهار شهرداری نیز این کار صورت گرفته است.

وی با ذکر مثال‌هایی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه در خیابان شهید جدیری جنب مسجد «حر» محله‌ای است به نام شهید فاتح که اسم پایگاه نیز به نام همین شهید است ولی متاسفانه در تابلوهای جدید شهرداری اسم این شهید نیز به تنهایی نوشته شده بود، یا در تابلو شهید رهبری نیز متاسفانه  همین کار صورت گرفته بود.
 

الگوبرداری از اقدام جوانان تبریزی در سایر شهرها

جوان ولایی تبریز با اشاره به اینکه ما جوانان قبل از انجام هر ‌کاری با مسوولان شهرداری موضوع را مطرح کردیم، اضافه کرد: متاسفانه هیچ واکنشی از سوی آنان انجام نشد، بنابراین خودمان دست به کار شده و آنها را اصلاح کردیم و ویدئوهای آن را در شبکه مجازی اینستاگرام منتشر کردیم.

بعد از انتشار این ویدئوها جوانانی از شهرهای مشهد، اصفهان، بجنورد، تهران و شیراز به ما پیام داده و گفتند متاسفانه در شهرهای آنان نیز چنین حرکتی صورت گرفته و آنان نیز با الگوبرداری از اقدام جوانان ولایی تبریز به اصلاح تابلوهای شهر خود اقدام می‌کنند.
 

 

حفظ فرهنگ شهدا وظیفه همگانی

مهدی ملکی‌فرد که عشق و محبت شهدا را در دلش دارد و حفظ و صیانت از فرهنگ شهید و شهادت را وظیفه شرعی تمام شیعیان و جوانان انقلابی ذکر کرد و گفت: شهدا برای ما الگوی زندگی هستند و خون شهدا در طول تاریخ زنده و جاوید است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری اقدامی در این زمینه نداشته است، افزود: بعد از اینکه چند روز از ماجرا گذشت و هیچ اقدامی صورت نگرفت ما دست به کار شدیم و خواستیم فرهنگ غلطی که می‌خواست بی‌توجهی و بی‌اعتنایی به شهدا را ترویج کند مقابل آن بایستیم.

ملکی‌فرد با بیان اینکه متاسفانه حذف عبارت «شهید » ابتدا از تهران کلید زنی شده است ادامه داد: متاسفانه اولین اقدام از این نوع در تهران رخ داده است ولی جوانان تهرانی اقدام خاصی نکردند، در حالی که باید روی فرهنگ، دین و فرهنگ شهید و شهادت‌طلبی تعصب خاصی داشته باشیم.

وی با انتقاد از اینکه در برخی از تابلوها علاوه بر حذف عبارت شهید نام کوچک شهدا نیز حذف شده است گفت: اگر دقت کنید در تابلوها اسم کوچک شهدا از جمله اسم شهید فاتح که یعقوب بود همچنین اسم کوچک شهید رهبری و شهید امام‌دوست نیز حذف شده است.

ملکی فرد که دانشجوی مهندسی کامپیوتر است با اشاره به حمایت‌های امام جمعه تبریز از جوانان تبریزی و انتقاد از این اقدام سوال برانگیز شهرداری افزود: امام جمعه محبوب تبریز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته حجت را برای همه تمام کرد و اعلام نمود اگر این تابلوها در اسرع‌وقت اصلاح نشوند با اعتراض و خشم عمومی مردم مواجه خواهند شد و امیدواریم دیگر چنین اقدامات ناشایستی در شهرمان صورت نگیرد.

انتهای پیام/۶۰۰۲۰/س/ر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

css.php